Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 9.0.0. Z novinek lze zdůraznit nový kiosk/fullscreen shell (issue, commit).
Tiskni
Sdílej:
Nač je dobrá referenční implementace když ji v konečném důsledku nikdo nepoužije?Na pociatku zrejme ze tato idea ma zmysel. Teraz, ked si vyvijas apku, tak mozes porovnat, co je za tym, ak mas nejake problemy. Precitaj si na wiki a pouzivaj to trochu. Tak zistis (podla mna), ze to urobila pre svoj ucel a jej to stacilo (nejaky kiosk pre daco). A to co ma to spravene, tak je to dobre spravene.
To je super. Ale mám otázku. Nač je dobrá referenční implementace když ji v konečném důsledku nikdo nepoužije? Dají se z ní alespoň vytáhnout unit testy pro otestování vlastní reimplementace jestli je v pořádku?Referenční implementace se dá použít na otestování protistrany. A taky když máte pocit, že ve specifikaci není něco jasné, podíváte se, jak to implementuje referenční implementace. Jednotkové testy by vám u vlastní implementace moc nepomohly, jsou příliš svázané s implementací. Pro testování implementace je lepší, když jsou testy součástí specifikace.
Dnes drivery tvori 90% zdrojaku linuxu 89% uzivatelum jsou nanic.Normalny uzivatelovi je to fuk. On chce pouzivat. A aby to fungovalo bez co najmensich jeho zasahov.