Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Wikimedia multimedia tým zveřejnil výsledky hlasování o podpoře multimediálního kontejneru MP4, které probíhalo od 15. ledna do 14. února. Hlasování dopadlo v neprospěch MP4. Pro jeho podporu hlasovalo 145 hlasujících, pro částečnou podporu 60 a proti 309.
Tiskni
Sdílej:
Patentové licence v MPEG-4 jsou tak složitéAni ne…
se explicitně uvádí, že za rok či dva se budou vybírat poplatky i za něco dalšíhoKde? Není to pravda. Pokud narážíte na internetové video, tak tam je záruka, že bude zadarmo pořád. Změna aktuálních licenčních poplatků je vyhrazena, ale je tam pokud vím klauzule, o kolik se maximálně můžou zvýšit.
Kde je tam záruka, že to bude zdarma? Já tam teda vidím napsáno, že je to zdarma during the initial term.Asi stará nebo neaktualizovaná verze (ono skutečně závaznou formu toho ujednání tuším dostanete až přímo při vyjednávání...). Vzhledem k tomu, že permanentní osvobození neplaceného internetového bylo oficiálně oznámeno (už je to pár let), tak by při případném otočení narazili u soudu.
Nejde jen o prehrani, ale komplikuje to i redistribuci.Dotýká se to i občanů jiného státu než USA?
Welcome to Wikimedia! The Wikimedia Foundation, Inc. (“we” or “us”), is a nonprofit charitable organization whose mission is to empower and engage people around the world to collect and develop content under a free license or in the public domain, and to disseminate it effectively and globally, free of charge.Patenty zatížený obsah rozhodně není "content under a free license or in the public domain".
Tento přístup je v jádru obdobný tomu, jak funguje věda.Jak by měla fungovat věda. Současný paperový byznis funguje bohužel jinak.
U encyklopedie je to divné. Trošku mi to přijde jako situace, kde by při správě měli hlavní slovo třeba jehovisté, katolíci, saláfisti, nebo X Y Z (všecko jen příklady, nechci se tu do nikoho z nich navážet).Tak, tak. Měli o tom rozhodovat „odborníci“ (a úplně nejlíp ti z Ábíčka, ne?)…