Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Byla vydána verze 2.0.0 analyzátoru síťového provozu Wireshark. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Wireshark je nově postaven nad Qt. Přechod z GTK+ byl iniciován před více než dvěma lety (zprávička). Představení Wiresharku 2.0.0 také na oficiálním blogu a YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Čo GIMP?
No veľa ľudí má averziu voči používaniu KDE aplikácií v GNOME kvôli naviazanosti kdelibs na kde. Čisté Qt tak moc problémov nerobí, síce má hnusný file dialóg a poriadne nezapadne nikam, ale neurazí ani jednu ani druhú stranu.
Na druhej strane keby sa GTK premiešalo s GNOME do takej mieriy, že by nebodaj file dialóg vyžadoval komponenty nautilu (u kdelibs bežná vec, že file dialóg používa dolphin) a ten nebodaj kvôli prípojným bodom závisel na rôznom bordeli od systemd až po kdbus mohlo by to nejedného používateľa odradiť.
No to som ani nevedel. Gnome som naposledy skúšal niekedy okolo verzie 1 alebo 2 (kto si to má pamätať?).
Jak se to vezme. Pro aplikace, které chtějí být multiplatformní, má Qt výhodu a ten přesun tam je zřejmý. GTK se primárně zaměřilo na Linux, což lze při omezených zdrojích pochopit (GTK vyvíjí asi třetina vývojářů co Qt a prakticky všechny z nich primárně zajímá Linux). Nových aplikací v GTK pořád vzniká hodně. Používají ho kromě GNOME také Elementary, MATE, Cinnamon, Endless, Yorba,...
Jinak vše nezapočalo verzí 3. Největší průser byla verze 2, která se posunovala dopředu neuvěřitelně pomalu a právě tam se otevřely nůžky mezi GTK a Qt. Ve verzi 3 to jenom dohánějí.