Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
X Server (xorg-server) 21.1.0 byl oficiálně vydán. Mezi stěžejními novinkami je jmenována podpora např. proměnlivé obnovovací frekvence v modesetting, 2D akcelerace GLAMOR v Xvfb, gest touchpadu v XInput 2.4 nebo dokončení přechodu z Autotools na Meson. XWayland byl již dříve vydán samostatně.
Tiskni
Sdílej:
Každopádně oprava rozbité architektury na které staví celý dnešní desktop a mobilní prostředí rozhodně autory aplikací přitáhneTo určitě... je akorát bezbřehý optimismus. Autory aplikací přitahuje motivace nějakou aplikaci dělat, ať už finanční či jiná. Rozbitá architektura, ať už je to cokoliv, je může maximálně odradit, dobrá architektura nepřitáhne nic. (Vážně máte zato, že někdo bude vyvíjet aplikaci, protože Wayland je tak skvělý?)
K čemuž jen dodám že křičet "ale mě tam nefunguje X,Y" nedává smysl. Je to jako říkat "to auto na prásknutí biče nepřidává".Ne, to není. Když něco vymyslíte jako náhradu a ta náhrada nemá vlastnosti, které uživatelé u původního produktu používají, je stížnost na tuto chybějící vlastnost a odmítnutí nového produktu zcela adekvátní. Ne "auto nepřidává na prásknutí biče" (vlastnost funguje jinak), ale "auto nejede vůbec" (vlastnost chybí)
To určitě... je akorát bezbřehý optimismus. Autory aplikací přitahuje motivace nějakou aplikaci dělat, ať už finanční či jiná. Rozbitá architektura, ať už je to cokoliv, je může maximálně odradit, dobrá architektura nepřitáhne nic. (Vážně máte zato, že někdo bude vyvíjet aplikaci, protože Wayland je tak skvělý?)Souhlasím, spíš to autory neodradí, trochu jsem se rozvášnil
Ne, to není. Když něco vymyslíte jako náhradu a ta náhrada nemá vlastnosti, které uživatelé u původního produktu používají, je stížnost na tuto chybějící vlastnost a odmítnutí nového produktu zcela adekvátní. Ne "auto nepřidává na prásknutí biče" (vlastnost funguje jinak), ale "auto nejede vůbec" (vlastnost chybí)Asi bych apeloval na to, že to není náhrada Xorg serveru, ale nová platforma, ale souhlasím, že pokud zmizí něco, na co je uživatel zvyklý, bez adekvátní náhrady - nikdy to není dobře. Každopádně pokud se setkáváš s něčím takovým, tak je na čase to řešit. Linux je o komunitě, není to proprietární SW, kde když se uživateli vlastnosti produktu nelíbí, přejde k jinému. Většina projektů (včetně kompozitorů a specifikace Waylandu samotného) je otevřena návrhům i příspěvkům do kódu a oproti X11, Wayland není hromádka něčeho, na co se nikomu nechce sáhnout
Asi bych apeloval na to, že to není náhrada Xorg serveru, ale nová platformaAno a ne. Má to plnit stejný účel a to, že je to náhrada, tady v jiných příspěvcích naznačujete i vy - když je Wayland na desktop vhodný, zatímco Xorg, což je pro linuxový desktop standard, není.
Linux je o komunitě, není to proprietární SW, kde když se uživateli vlastnosti produktu nelíbí, přejde k jinému.Zásadní nesouhlas. Pokud se mi vlastnosti produktu nelíbí, jsem na tom u proprietárního software stejně jako u Linuxu - můžu si najít alternativu, nebo se pokusit přesvědčit výrobce, aby něco dělal jinak. Jak to dopadlo, vidíme třeba u GNOME, kde se rozhodli o zásadní zjednodušení (až blbifikaci) UI a zcela odmítli návrhy lidí, kteří si to nepřáli. Ti museli jít někam jinam. Obdobně to bylo u KDE 4 a jejich "sice 4.0.0, ale je to jen v podstatě taková beta"
Zásadní nesouhlas. Pokud se mi vlastnosti produktu nelíbí, jsem na tom u proprietárního software stejně jako u Linuxu - můžu si najít alternativu, nebo se pokusit přesvědčit výrobce, aby něco dělal jinak.Problém je v tom, že pro mnohé nejsou ani ty základní aplikace, natož aby byly alternativy. I když situace se zlepšuje.
můžu si najít alternativu, nebo se pokusit přesvědčit výrobce, aby něco dělal jinakTak třeba kamarád do Waylandu jednu chybějící funkci dopsal a upstreamoval, díky čemuž se mi „Wayland neumí 5 věcí co běžně používám“ snížilo na „Wayland neumí 4 věci co běžně používám“. Kdybych byl stejně hustej a našlo se pár dalších hustých lidí, tak by to už možná mohlo být vyřešené.
Xku ani Waylandu nejak moc nerozumim a tak se da souhlasit, ze beznemu joudovi to asi neni ani tak moc jedno, jako spis nevi a asi ani vedet nutne nemusi...
Presel jsem na wayland a nejprve jsem si vsimnul, ze to proste nevadi a nejak to jede... Krcim tedy rameny, delam "to sve" a rikam si, ze mi to muze byt jedno...
Vsimam si, ze zmizely nektere problemy s pameti a vykonem. Zda se mi to drobne sviznejsi a rikam si, ze to je asi spravne. Pak si vsimam nekolika veci, ktere me doslova otravuji: obcas prestava fungovat prepinani mezi aplikacemi a do spustene aplikace se uz nedokazu obcas vratit a musim ji spoustet znovu. Obcas mi zustava viset na druhem monitoru otevrene nejake menu z jine aplikace a nevim co s nim - musim se odhlasit a prihlasit, jinak mi to prekryva cast obrazovky.
Zacinaji se me na totez ptat lidi kolem me a nemam jim jak jinak pomoct nez jim rict, ze se maji odhlasit a prihlasit.
Zacinaji se objevovat problemy, ktere nejspis s waylandem nesouvisi nijak a potrebuju se k nim vzdalene podivat na monitor a neco tam poresit... Zjistuju, ze moznosti vzdaleneho prihlaseni jsou bud zadne, nebo velmi silne omezene.
Dostavam se do situace, kdy se doslova musim zajimat o detaily Waylandu a zjistuju, ze na vzdaleny pristup se nejak pozapomnelo... Zacinam se dozvidat - ac nerad a nemel jsem to v planu - ze jaky je zasadni rozdil mezi X a Waylandem a dozvidam se, ze co je spatne na X a proc tedy Wayland vzniknul a co je na nem tak super za myslenku... Koncim s tim, ze OK! Wayland je super myslenka a klidne uverim a i odsouhlasim fakt, ze se s tim melo zacit treba uz pred 20 lety... jenze nezacalo! Zatim Wayland nedokaze nahradit X, jak jsem musel zjistit - ac nerad, protoze me je to vazne jedno a userum kolem me je to take vazne jedno - nam beznym pitomcum by stacilo, kdyby to fungovalo. Zatim nefunguje, zatim se jen muzeme tesit, ze jednoho dne bude fungovat, ale vracime se k X do doby, nez zacne Wayland fungovat tak jako X a jelikoz jsem musel zjistit, ze Wayland je lepsi myslenka nez X, tak se mozna i tesim (ostatnim kolem me je to zatim skutecne uplne jedno), zatimco jedu zase spokojene zpet na X a ti ostatni joudove kolem me take jedou na X, pokud narazi na vyse uvedene potize a ke sve smule se poptaji prave u me.
Nejsem z toho nadseny a nerad delam kroky zpet, ale zatim mi nepripada, ze by nasazeni Waylandu byl skutecne krok vpred a drzim nam vsem palce, aby jednoho dne tomu tak bylo.
Zda se mi to drobne sviznejsi a rikam si, ze to je asi spravne.Taky mam takovy instikt, takze tam bych problem nevidel a v tom si budem rozumet
obcas prestava fungovat prepinani mezi aplikacemi a do spustene aplikace se uz nedokazu obcas vratit a musim ji spoustet znovu. Obcas mi zustava viset na druhem monitoru otevrene nejake menu z jine aplikace a nevim co s nim - musim se odhlasit a prihlasit, jinak mi to prekryva cast obrazovky.Mozna neco povi okias
a zjistuju, ze na vzdaleny pristup se nejak pozapomnelo...Mozna neco povi okias
obcas prestava fungovat prepinani mezi aplikacemi a do spustene aplikace se uz nedokazu obcas vratit a musim ji spoustet znovu. Obcas mi zustava viset na druhem monitoru otevrene nejake menu z jine aplikace a nevim co s nim - musim se odhlasit a prihlasit, jinak mi to prekryva cast obrazovky.K tomuhle bych mohl, to ze mi obcas kontextove menu zustalo zamrzle na plose (presto slo projizdet v jeho polozkach, bylo to znatelne) se mi stava v Xserveru a i ve Windows 10 a driv i ve Windows 7 ad. tak to bych videl na nejake podobne derave chybe, mozna ze bude i problem nekde mimo
Zacinaji se objevovat problemy, ktere nejspis s waylandem nesouvisi nijak a potrebuju se k nim vzdalene podivat na monitor a neco tam poresit... Zjistuju, ze moznosti vzdaleneho prihlaseni jsou bud zadne, nebo velmi silne omezene. Dostavam se do situace, kdy se doslova musim zajimat o detaily Waylandu a zjistuju, ze na vzdaleny pristup se nejak pozapomnelo...Počkej, tohle ještě furt nevyřešili? Tenhle problém jsem měl při prvním setkáním s Waylandem na Ubuntu 17.10. Pak vzniklo wayvnc, které by to mělo řešit, ale už jsem nikdy Wayland nepoužil, tak nevím.
Jenze todle se da rict i uplne opacne. Proc by melo par lidi se specifickejma potrebama robijet neco, co funguje uz 30 let?Případně přihoň pár kaček na vývoj. Nemůžeš chtít po lidech, aby Ti (a pár dalším) udržovali gigantický projekt z 90 let a brzdili vývoj ostatního jen proto, aby Tobě (případně pár dalším) běželo něco specifického. Co se týká jediné správné cesty - pokud máš peníze na to platit tým lidí, kteří se zasadí o další alternativu, do toho. Ale i Cannonical s tými vývojářů pochopil, že tudy cesta nevede.
- napiš do vývojářské diskuze co Tě blokuje
- sežeň lidi, kteří mají stejné potřeby
- nainplmenetuj, sežeň nebo zaplať někoho kdo to pro vás do waylandu (nebo nějakého jeho kompozitoru) protlačí
Společnost NVIDIA Corporation představila první stabilní vydání nové větve proprietárního ovladače NVIDIA 495.44 . Současně byla navržena aktualizace pro stabilní větev NVIDIA 470.82.00. Ovladač je k dispozici pro Linux (ARM64, x86_64), FreeBSD (x86_64) a Solaris (x86_64). Hlavní inovace: Přidána podpora pro GBM (Generic Buffer Manager) API a přidán symbolický odkaz nvidia-drm_gbm.so ukazující na backend libnvidia-allocator.so kompatibilní s bootloaderem GBM z Mesa 21.2. Podpora EGL pro platformu GBM (EGL_KHR_platform_gbm) je implementována pomocí knihovny egl-gbm.so. Cílem změny je zlepšit podporu pro Wayland na systémech Linux s ovladači NVIDIA.
Vylepšená detekce DPI a poskytnutí správné informace o rozlišení displeje. Změna může ovlivnit vykreslování aplikací, které používají vlastní mechanismy zobrazení s vysokou hustotou pixelů (hi-DPI).
Ovladač DDX s nastavením režimu podporuje mechanismus VRR (Variable Refresh Rate), který umožňuje adaptivně měnit obnovovací frekvenci monitoru a zajistit tak plynulé hraní bez trhání. Modesetting driver není vázán na konkrétní typy video čipů a ve své podstatě připomíná VESA driver, ale funguje nad rozhraním KMS, tzn. Lze jej použít na jakémkoli hardwaru, který má ovladač DRM/KMS na úrovni jádra.
X server Xvfb (X virtual framebuffer) přidává podporu pro akcelerační architekturu Glamour 2D, která používá OpenGL k provádění všech operací vykreslování. Xvfb X server dělá výstup do vyrovnávací paměti (emuluje framebuffer pomocí virtuální paměti) a je schopen běžet na systémech bez obrazovek nebo vstupních zařízení.Naopak tohle jsem ani neznal
Odstraněna implementace režimu DMX (Distributed Multihead X), který umožňoval při použití Xineramy kombinovat několik X-serverů do jedné virtuální obrazovky. Podpora byla ukončena kvůli nedostatečné poptávce po technologii a přítomnosti problémů při používání OpenGL.