Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vyšla nová verze XenServeru od Citrixu, ale tentokrát již pouze v jedné a to open source verzi. Placená je pouze podpora a jsou tím pádem dostupné všechny enterprise funkce. Více informací viz blog projektu : Introducing XenServer the Project a XenServer 6.2 is now fully open source!. Ke stažení možno zde : Download - XenServer
Tiskni
Sdílej:
Nevím totiž, jak moc se teď firmy staví ke KVM. Příklad : Nasadím Proxmox, na něj dám aplikáč od Oracle a když bude problém, tak mi z Oracle řeknou : provozujete to na nepodporovaném virtualizačním prostředí, nesplňujete požadavky pro podporu, takže smolík pacholík.Tak si dočasně vedle spustím podporovaný hypervizor, spustím na něm image virtuálu a předvedu jim tu chybu – ať ji koukají opravit. Navíc v 99 % případů nebude mít na chybovost volba hypervizoru vliv.
bohuzel podle me trpi tim, ze se jedna stale o beta project, ktery trpi nestabilitou a odvahu to nasadit jsem nemel,Ono je potřeba si uvědomit, že oVirt je upstream RHEVu a jeho hlavním cílem je dát dohromady nové věci, aby to spolu fungovalo (a že jich za ten +- půlrok není málo). Stabilitu a podporu má za hlavní cíle až právě RHEV. Jinak kompromisem by mohl být oVirt nad CentOSem, pak sice stále nebudete mít podporu, ale ty kritické části (jádro, storage, qemu, ...) jsou z RHELu, kde je menší šance natrefit na problém, než v upstreamových verzích ve Fedoře.
- chci HA cluster, chci to mit moznost nekam zalohovat ven (externi NAS-ka s NFS/SMB), chci mit moznost migrace stroju, potrebuji tam honit windows servery a linux, chci mit oddeleny bonding douv sitovek pro spojeni se storage a bonding dvou sitovek do sveta, podporu VLANTohle všechno RHEV umí.
RHEV je take zdarma nebo se musi plat?RHEV se platí. Pokud nechcete platit a chcete RHEV, můžete zkusit oVirt, ze kterého je RHEV odvozen.