Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Po 2 letech a 10 měsících od vydání verze 4.10 (zprávička) vyšla verze 4.12 odlehčeného desktopového prostředí Xfce. Přehled nových vlastností i s náhledy v Xfce 4.12 tour. Podrobnosti v Changelogu. Finančně lze Xfce podpořit na Bountysource.
Tiskni
Sdílej:
A note on Xfce's portability All but one of those screenshots were taken on machines running OpenBSD -current, a good proof that Xfce is still portable and friendly to all Unix systems.Tesat do kamene!!!
... Xfce je ten jedinej spravnej old school desktop...Jak asi bude za pár let znít hodnocení při stejné rychlosti vývoje?
kdyby musel používat gnome/kde, tak snad raději přejdu na windowsTohle jsem nikdy nepochopil. Kdybych si vybíral systém podle dojmu z grafického rozhraní, zůstal bych navždy u Windows 95/98/2000 a nebo XP s Classic Theme. Neměl bych důvod experimentovat s Gnome 2, Xfce ani jinými. Navíc za jednu ze základních vlastností open source považuju možnost volby, v reálném světě je tedy prakticky nemožné, abych musel volit jen mezi aktuálním Gnome a KDE.
Tohle jsem nikdy nepochopil. Kdybych si vybíral systém podle dojmu z grafického rozhraní, zůstal bych navždy u Windows 95/98/2000 a nebo XP s Classic Theme. Neměl bych důvod experimentovat s Gnome 2, Xfce ani jinými. Navíc za jednu ze základních vlastností open source považuju možnost volby, v reálném světě je tedy prakticky nemožné, abych musel volit jen mezi aktuálním Gnome a KDE.To je jednoduche pochopit. Vecsina ludi neriesi, co je "pod kapotou" ale ako to vyzera a ako sa to ovlada. Vecsine vyhovuje klasicky deskop so start menu. Tiez tam hra rolu zotrvacnost a neochota ludi ucit sa nieco nove, ked to nepotrebuju. Na start menu nieje principialne nic zle a na drasticku zmenu podla mna nieje a nebol dovod. Robit jedno univerzalne rozhranie je tiez blbost. Napriklad zmeny v Gnome boli take drasticke ako napriklad wo win 8. Diskusie boli rovnako burlive. Neviem, co na tom nevies pochopit. V realnom svete je mozne aby som musel volit napriklad medzi Gnome a KDE. Staci aby ostatne graficke rozhrania vypadli z hlavnych distribucii a bezny uzivatel nebude hladat a riesit ako dostat ine graf. rozhrania do vybranej distribucie. Je to malo pravdepodobne ale mozne. Pridavam sa. Ak by som musel pouzivat len Gnome alebo Unity(KDE som uz dlho nevidel), tak od linuxu odidem. Drzim palce Xfce. Je to pre mna najlepsi desktop manazer. Bal som sa, ze skonci.
Slabinou XFce je jeho pomalý vývojOsobně mi přijde již delší dobu hotové a nevím co dál by bylo potřeba na něm vyvíjet. (Xfce používám 5 let jako jediný desktop) (hodila by se klávesová zkratka na „always on top“)
Vidím, že je nás dost, kteří používání GNOME 3 nechápou. Tak snad alespoň jeho vývojáři ho používají...To sou blbý fóry.