Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zařízení s operačním systémem Android bude dle slov výzkumné společnosti Gartner v roce 2016 na světě více než s Windows. Předpokládaný stav ke konci tohoto roku je 608 milionů pro Android a 1,5 miliardy pro Windows. Pokud se ovšem rozhodneme pro jednou věřit Gartneru, jehož dřívější (negativní) předpovědi o Linuxu úplně nevycházely.
Tiskni
Sdílej:
Nikde žádný hypeA, uz.
OS X staví na podstatně lepších základech než Windows.No když je řeč o úplných základech, tedy jádru NT, tak bych to viděl tak, že tady je přece jen na tom MS líp.
Dovolím si nesúhlasiť. Minimálne dve otázky na tomto fóre riešili problém nesprávnej tabuľky routovania IRQ liniek. V jednom prípade bol problém aj s Windowsom.
...jsem mu hlavně vděčný za Retinu protože bez ní by tu nebyl žádný tlak na zvyšování DPI monitorů (což se samo MS nehodilo do krámu kvůli velmi špatné podpoře v OS a aplikacích). Jen tak dál a snad se konečně na 11" dočkáme displeje s rozumným rozlišením a ne furt jen těch trapných 1366x768.Je to offtopic, ale proste +1.
Na to je potreba intuitivnich dotykovych gest a nejaka automaticka sprava okynek... napr. implicitne fullscreen v kombinaci s rychlym tilingem, aby slo jednoduse aktivovat SW klavesnici a nebylo ji potreba prstama pozicovat na plose tak, aby se nam to neprekryvalo a mohli jsme rovnou psat. Okynka na tablety proste nepatri.
Však to se taky právě děje. Doporučuju stáhnout vývojovou verzi GNOME3. Můj oblíbený prohlížeč epiphany přejmenovali na Web a osekali o všechny tlačítka. Dopředu, zpět, adresní řádek (do kterého se dá psát i cokoliv jiného než jen adresa), obligátní ozubené kolo pro pár nastavení (ozubené kolo asi bude podle všeho naprostý technologický vrchol současné civilizace a známka maximálního nerdovství soudě dle toho toho jak jej všichni všude cpou) a zbytek prostor pro stránku. Ale co víc, natáhne se přes celou obrazovku defaultně bez jakéhokoliv panelu pro chmatnutí. Ve full-screen módu akorát zmizne ten horní panel a záložky. Dobrý, ne? Asi přejdu na links. Ten aspoň několikrát víc funkcionality a aspoň nesežere tolik procesorového času.
Souborový manažer teď pro jistotu také okýnka přestal podporovat a běží jen v jedné instanci (jak mám kopírovat do jiné složky pomocí drag&drop metody je pro mě záhadou).
Dle mého názoru to není určené pro tablety, ale pro systém budoucnosti alias Microsoft surface. Hodně věcí tomu napovídá. Jen počkejte v jobu milánkové. Dostanete kamrlík, s obřím skleněným stolem uprostřed, pár židlí dokola, plochu 1920x1080 pixelů s GNOME3 (povýšení na vyšší pozici bude spočívat ve zvětšení vaší plochy tabuli) na skleněné tabuli a budete mastit prsty kód do nějaké centrálně sledované potvory. Spolupráce bude spočívat v tom, že už nebudete ani muset vstávat ze židle, protože aplikace si budete moct šoupat do svých ploch po stole. Za zády vám bude kroužit nabušený negr, který bude dohlížet aby jste dělali co máte a nečučíte na porno v desetihodinové pracovní době (v pozdější verzi bude negr nahrazen CCTV kamerou a elektrickým kabelem zavedeným přímo do vaší židle (přímo pod prdel), protože remote desktop sharing se uspokojivě nevyřešil do dnešní doby)
... spotrebni elektroniku pro konzumaci obsahu, zabavu a komunikaci ... neco jako TV, mobil nebo prehravac medii ...Vždyť to říkal - cool sračky.
Windows ani neohlási vadný disk. To že má byť spoľahlivý systém ?