Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jaká je pravděpodobnost že zapnutý počítač se samovolně vznítí??Videl jsi Nezvratny osud?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Vlivem odfláknuté izolace nastal zkrat na +5V, shodou okolností (naštěstí jsem byl doma) zrovna na těch tenkejch drátkách od FDD, co mají dost velkej odpor na topnou spirálu. Za minutu byla půlka bytu plná dýmu. Izolace se z kabelů kompletně odpařila až k odbočce pro FDD, ale jinak nic nepřišlo k úhoně. Zdroj se ale sám nevypnul ...Pocitacove zdroje jsou schopne do tehle vetvi dat klidne 20-40A, takze pokud je zkrat realizovany tenkym dratem, zdroj ho muze klidne rozzhavit skoro do ruda, aniz by se vypnul. Obzvlast zradna je vetev 3.3V, i kdyz ta se malokdy pouziva (snad mimo vyvedeni napajeni k eSATA), 5V vetev je pravdepodbobnejsi. Takze pokud zasobujete nejaka zarizeni z napajeni PC, je vhodne dat do one vetve pojistku, protoze protizkratova ochrana zdroje nemusi v tomto pripade zafungovat.
Pocitacove zdroje jsou schopne do tehle vetvi dat klidne 20-40A, takze pokud je zkrat realizovany tenkym dratem, zdroj ho muze klidne rozzhavit skoro do ruda, aniz by se vypnul.To máte pravdu. Navíc co je horší, jak se ten drát zahřeje, proud klesne a zdroj potom dodává jen jednotky ampér a udržuje ten drát v rozžhaveném stavu aniž by to byl dle obvodů zdroje havarijní stav. Tu zmiňovanou 3.3V větev jsem do AT zdrojů dobastlíval pomocí lineárních stabilizátorů (!) s obřími chladiči, abych jimi mohl napájet i ATX desky. Odběr na této větvi je z většiny tvořen procesorem a grafikou (tenkrát to byla AGP) a dosahuje kolem 7-8A, ve 3D jsem neměřil, protože můj ampérmetr by pravděpodobně ten proud dlouhodobě neustál.
síťovka (wake-on-lan) v jednou PCTakze zrejme cele PC zustava pripojeno k zasuvce a tudiz odebira neco vykonu...
Zatím se nic nestalo a ani se nebojím,že by se něco stalo...
Návratnost počítám asi dva měsíce.Počítáte do toho třeba i výměnu baterie na MB určené k napájení časovače hodin, udržování stavu voleb v BIOSu atd.?
Počítáte do toho třeba i výměnu baterie na MB určené k napájení časovače hodin, udržování stavu voleb v BIOSu atd.?Mam stejne reseni a nepamatuju se ze by za poslednich ~10 let bylo potreba baterku vymenit. To uz se spis menil celej pocitac
Možná by spíš byl řešením nějaký dostatečně velký olověný akumulátor do auta, nabíjený tím solárním panelem. Přes den by standby napájel panel a přes noc akumulátor.Oloveny akumulator a solarni panel skoro ekologicky hrozny hnusy.
hviezdnu branuSestrojenou z topinkovace ne?
Tiskni
Sdílej: