Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Které desktopové prostředí preferujete?
GNOME |
|
30% (485) |
KDE |
|
50% (809) |
Xfce |
|
7% (106) |
jiné |
|
9% (138) |
nepoužívám DE |
|
4% (72) |
Celkem 1610 hlasů
Vytvořeno: 27.8.2007 16:35
Tiskni
Sdílej:
fluxbox
Fedora mi připadá jako jedna z distribucí orientovaných na GNOME, takže mě výsledek neudivuje.Mno, už se nějaký čas snažíme, aby to tak nevypadalo. Jedním z prvních plodů je KDE Live CD, další pak bude KDE 4, které se bohužel nedostane do Fedory 8 (lépe řečeno, jako DE, runtime environment tam bude), protože dneska je feature freeze a KDE 4 není ještě v takovém stavu, aby se mohlo aktivovat (holt beta verze a ve Fedoře jsou nároky na kvalitu už příliš vysoké v období Test 2 verze) a vzhledem k předpokládaným datům vydání KDE 4 a Fedory 8 se může stát, že KDE 4 ještě nebude vydáno v době, kdy vyjde Fedora 8. Ale v devítce už určitě bude, to bych mohl odpřísáhnout
Btw... na fedora foru probíhá podobná anketa a tam s přehledem vede gnome, ale je fakt, že něco přes 80 lidí není až tak úplně reprezentativní vzorekmyslímže kdyby zahlasoval celý Red Hat Czech, tak se výsledek hravě obrátí
Blackbox + bbkeys
Omalovánky jsou pro děti
Mě by zajímalo (opravdu) jaký smysl má dobrovolně se vzdávat komfortu a konzistentního vzhledu a chování aplikací? Chápal bych to, pokud by šlo o HW s velmi malou pamětí nebo nějaký jednoúčelový embedded systém, ale u standardního desktopu v tom nevidím žádný smysl. Nebo je v tom nějaký racionální důvod?Odlisnost (za kazdu cenu) / "super rychle" reakcie systemu (desktopu) / proste to moze jednoducho vyhovovat ...
to neni o tom, jestli mam kde, ale jestli jsem ochotny se dobrovone pripravit o obrovske mnozstvi aplikaci jen proto, ze nejsou zrovna v tom mem oblibenem tooliku.Takže se radši dobrovolně připravuješ o úplně všechny aplikace, protože skoro všechny aplikace jsou buď GTK/Gnome nebo QT/KDE? ;)
kdyz v kde pustim gtk/gnome/whatever aplikaci, tak jde konzistence do haje.Což není tak docela pravda. Ty důležité věci jako schránka nebo plocha fungují konzistentně a zařídit se dá i víceméně jednotný vzhled. Navíc většinou ani není důvod používat aplikace z jiného prostředí, protože člověk inklinující k Firefoxu, Evolution nebo Thunderbirdu nejspíš nebude používat KDE a naopak uživatel Konqueroru, Kmailu, Amaroku, SIMu a Kaffeine asi nebude používat Gnome. Naopak spouštět všehochuť těchto aplikací na nějakém jednoduchém WM mi přijde jako zoufalost. A taky z toho plynou takové ty závěry, jako že "QT/KDE (GTK/Gnome) je hnusné", dané tím, že mimo jejich "přirozené prostředí" jsou opravdu hnusné.
Takže se radši dobrovolně připravuješ o úplně všechny aplikace, protože skoro všechny aplikace jsou buď GTK/Gnome nebo QT/KDE? ;)zda se mi to, nebo jsi si "nepouzivam ani gnome ani kde" vylozil jako "nepouzivam ani gnome ani kde aplikace"? netusil jsem, ze dektopova vyhranenost muze vest az k tomuhle... ja se nepripravuju o _zadnou_ aplikaci. ani ted na fluxu, ani kdysi na kde. pouzivam firefoxe a thunderbird, protoze jsou multiplatformni a delaji, co od nich cekam. je mi sumak, ze jsou v gtk bo co to je. pouzivam xmms (v1!), prestoze je napsane v cemsi desne obstaroznim. pouzivam xterm, protoze je rychly a funkcni. pouzivam psi, protoze jsem na nej zvykly. ten je kde, ne? nebo jen qt? je mi to jedno. ... chapu, ze si nekdo vybere aplikaci, ktera se mu libi, spis, nez tu, ktera mu nesedne. ale kdyz tu vidim dotazy typu "chci kde/gnome aplikaci, ktera dela to a to". kdy uzivatel stavi napred integraci do desktopoveho prostredi a az zatim je stabilita, funkcnost,... to mi hlava nebere.
"Navíc je to poměrně dost rychlý oproti mrchožroutům (Gnome, Kde)."Kamarád provozuje Gentoo+KDE, po spuštění KDE má zabraných něco kolem 55 MB paměti...aha, ten "mrchožrout" znamená, že se to uživí i starými počítači, že jo?
55 +- 100?To je od 155 po -45. Za to si můžeš sám
The official pronunciation of the name is /gəˈnoʊm/ with a hard “G”, although /noʊm/ (as in the English word "gnome") is also in common usage.Zkratka nezkratka prostě je to gnoum a gimp :)