Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
chybí neužitečné, používám... já mažu do koše ze zvyku, ale v životě jsem z něj snad nic neobnovil.. moje práce s počítačem začíná tak, že vymažu koš.. :D
> Ale jak vidim neco v kosi, vysypu ho
Tebe bych hrozně moc chtěl mít doma. Já když vidím plný koš, tak doufám, že si toho nikdo nevšimne a hlavně že tam už nikdo nic nehodí, abych co nejvíce oddálil moment, kdy to musím vynést...
Naděje umírá poslední.
+1
Na to je dobrý nějaký verzovací systém – používám to pro /etc a některé složky v domácím adresáři.
Přesně tak. Když mažu z konzole, tak bez koše, když z GUI, tak do koše.. A v konzoli si dávám tímpádem víc bacha
+1
Ja ked nieco mazem, tak zvacsa so zamienkou ziskat miesto na disku, takze kos sa tymto vylucuje:)
+1 mazem vyhradne so SHIFT+Delete, aby som nemusel potom vysypavat kos :)
Shift+Del
, jenom nepovedené fotky ruším rovnou z prohlížeče obrázků a tam to nefunguje → mažu do koše a když si smažu něco povedeného obnovím to. Ale hned po ukončení čištění fotoalba vysypávám koš.
Ja sa hrabem v smetiach minimalne raz do tyzdna
pouzivam kos aje to velmi uzitocne, niekedy je ruka ryhclejsia nez hlava. kos mazem predtym ako od pc odidem. vzdy obnovujem tak do minuty po tom co mazem (hned ako mi dojde co som spravil)
koš přišel užitečný, když jsem měl málo místa na disku a našel jsem tam 12 GB odpadků - zapomínám vysypávat, protože používám mc, tak si na koš ani nevzpomenu...
Koš bych asi používal jedině když by to byla vlastnost filesystému,
chybí tady možnost "je nejen zbytečný, ale i _škodlivý_". Uživatele by měli být vedeni k zodpovědnosti a nikoli různými obezličkami nabádání k představě, že se vlastně nemůže nic stát...
ne "kdo" ale "co". A to "co" je právě koš. Tak jako tak, já nikomu koš neberu. Akorát jsem napsal, že mi chybí ta možnost v _anketě_. Když vás to tak prudí, tak klikněte na možnost "užitečné, používám". A naopak, nechte mě kliknout na "je to kravina, škodí to". Jinak je ta anketa trochu nevyvážená, nemyslíte?
Tvoje riesenie by ale malo problem napriklad so spominanymi vymennymi mediami (resp. s fat32)
, ale pred tim by byl soubor otevren a drzen tak dlouho otevreny, dokud by nebyl smazan "natvrdo" nebo obnoven,Teď jsem si vzpomněl na DOS a volbu FILES v config.sysu
Nepoužívám koš... protože zpravidla nic nemažu.
Mozna ne - pokud vezmu v potaz, ze 1 GB stoji 4 Kc a hodina prace treba 200 Kc, tak se vyplati mazat jen vyznamne zrouty mista.
... ale plánuju je použít jako zdroj neodymových magnetůV novych discich nejsou nic moc - jsou tenonke, krehke a maji blby tvar (takovy bananoid). Ve starsich discich byly tlustci, uplne nejlepsi magnety mam z historicke 20MB velkeho disku (rozhranni ST506, rozmer jako tri 5.25" mechaniky), kde byly ctyri kusy, centimetr tluste a opravdu silne.
(docela podobné nástroje postrádám pro XFS, JFS, či ReiserFS)
PhotoRec nefunguje na ReiserFS?
K tem ruznym resenim pripojim moznost snapshotu, ktere implementuje treba FreeBSD. Je to hodne podobne tomu, co tu nekdo navrhoval....
Funguje to velmi zhruba a zjednodusene tak, ze kdyz se vytvari ten snapshot tak se vytvori soubor s obrazem metadat daneho filesytemu, a filesystem funguje dale. Kdyz se nejaka data smazou tak se nemazou i fyzicky, protoze na ne odkazuji prave ta metadata z toho snapshotu a dokud se ten snapshotovy soubor nesmaze data jsou stale fyzicky alokovana.
Na intranetovych serverch je to hodne uzitecne. :)
Presneji je necomalo cesky tady http://www.root.cz/clanky/porovnani-linux-freebsd-7/ a anglicky treba v Hanbooku FreeBSD (http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/snapshots.html)
Mazani do kose povazuji za naprosto zbytecne. Vzdyt to je jen presunuti souboru a na presunuti existuji jine nastroje. Kdyz neco nechci smazat, ale chci se toho zbavit, tak muze byt uzitecne to presunout do jineho adresare, ale proc ten adresar nazvat kos a ne treba nesmysly nebo archiv?
Obcas me pozlobi nejaka gnomacka aplikace, ktera mi oznami, ze presunula neco do kose a ja, chudak s jinym windowmanagerem, pak musim najit, kde ten kos vlastne je.
Koš nepoužívám, ale znám člověka, který ho používá dost netradičním způsobem – pomocí klávesy delete
si označuje soubory, vkládá si je do koše, jako by to byla nějaká schránka a pak s nimi pracuje. Prý mu to funguje dobře, ale je průšvih, když k němu přijde někdo neznalý a koš mu vysype
~/tmp
, který obsahuje mnoho důležitých dat, zatímco hezky pojmenované složky, do kterých bych je měl zatřídit, zejí prázdnotou $ cat bin/tmp-cleanup #!/bin/bash arch='./Archive' archlast="$arch.last" cd ~/tmp find -maxdepth 1 -mtime +2 -ctime +2 \ | grep -v -e '^'"$arch"'$' -e '^'"$archlast"'$' \ | while read f do target="$arch/`find "$f" -maxdepth 0 -printf '%CY/%Cm\n'`" mkdir -p "$target" mv -- "$f" "$target" done last=`find "$arch" -mindepth 2 -maxdepth 2 -type d | sort -nr | head -1` [ -L "$archlast" ] && rm -f -- "$archlast" ln -s "$last" "$archlast"
Používám. Každou chvíli se v něm hrabu, protože smažu něco, co pak potřebuji.
Nemazu. GB diskove kapacity stoji ~3Kc, GB diskove kapacity zalohovane na externim disku ~7Kc. Za hodinu prace si uctuju 600Kc. Musel bych smazat alespon 85GB dat/hoinu aby se mi to vyplatilo delat. A to ani nahodou nezvladnu.
Koš je teoreticky skvělá myšlenka, protože oproti normálnímu unlinku to nemusí představovat prakticky žádnou režii navíc, nebo jen maličko, a je to velmi užitečné.
Na druhou stranu, prakticky všechny implementace stojí za prd.
Mažem do koša. Raz som sa poriadne popálil, odvtedy len cez kôš.
Tiskni
Sdílej: