MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Section "InputDevice" Identifier "Mouse" Driver "mouse" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Protocol" "ExplorerPS/2" Option "Emulate3Buttons" "true" Option "EmulateWheel" "true" Option "EmulateWheelButton" "2" # Option "Emulate3Timeout" "250" Option "Buttons" "5" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSectionProstřední tlačítko na připojené myši (/mice) má pak stejné nastavení -- při pohybu se zmáčknutým prostředním tlačítkem se scrolluje... pro pohyb kurzoru se stisknutým prostředním tlačítkem je potřeba použít zároveň levé i pravé (emulace prostředního).
Section "InputDevice" Identifier "Configured Mouse" Driver "mouse" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Protocol" "ImPS/2" Option "Emulate3Buttons" "true" # trackpoint scrolling Option "EmulateWheel" "on" Option "EmulateWheelButton" "2" Option "YAxisMapping" "4 5" Option "XAxisMapping" "6 7" EndSection
Asi záleží na tom, jestli si člověk pod pojmem trackball představí tu minikuličku, která bývala dřív u některých notebooků, nebo skutečný trackball, který se za dávných časů používal coby plnohodnotná alternativa k myši.Já musel jednu dobu používat střídavě obojí a ta maličká kulička u notebooku mi vyhovovala o dost víc. S koulí velikosti řádně urostlého pomeranče (dokonce i žlutá byla) jsem se nikdy pořádně neskamarádil. To už byla lepší ta kulička velikosti ping-pongového míčku, kterou jsem měl na jedné klávesnici (jen mě štvalo, že jsem si ji nemohl umístit na pohodlnější místo, když to bylo součástí klávesnice).
Nebezpečné to není. Prostě při zápase sedí u stolku člověk s notebookem a zaznamenává, co se na hřišti děje (úspěšné i neúspěšné střely, doskoky, asistence…). Data se posílají na server a jednak se z nich generují statistiky, jednak je možné i během zápasu sledovat, jak probíhá (teď tam samozřejmě nic zajímavého není, protože se nic nehraje).
Bohužel, jak už to bývá, když něco dobře funguje, zákazník si toho neváží, takže se vrchnost rozhodla, že od příští sezóny (2008-09) se celý systém zlikviduje a nechají si ho napsat znova od firmy, která sice nemá zkušenosti s basketem a zpracováním dat z něj, ale má lidi, kteří umějí psát přesvědčivá slohová cvičení a malovat efektní grafy… :-(
Tablet - souhlas (Wacom, Genius, Trust, ...). Jediná nevýhoda - v Linuxu asi bezproblémový jen Wacom, ale je nejdražší. Mají patent, že nepotřebujete baterie což je zase výhoda.
Křečík džungarský.
Je ten osmák bezdrátový? Křečík džungarský určitě ano. (Zato myš rozhodně ne.)
... pri psani na klavesnici nahodne doteky dlanemi generovaly nahodne posuny mysi.To mi taky vadilo, nastesti to de jednoduse vypnout.
A neslysel jsem jeste nikoho s touchpadem, resp. trackpointem vychvalovat "to druhe" a hanit "to sve"V tom pripade budu prvni :) ... trackpoint na IBM T40 mi prisel lepsi nez touchpad na mem PowerBooku G4. Clovek se nemusi tolik hejbat. BTW nevite nekdo kde by se dala koupit normalni klavesnice s trackpointem? ... kvuli neustalemu prendavani rukou bych s mysi klidne vymenil :)
Tiskni
Sdílej: