Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Pokud svá tvrzení vhodně ozdrojujete, není co řešit, vaše změny jsou takřka neprůstřelné.To se mýlíte. V takových případech totiž jde o logiku až v poslední řadě, bohužel.
Pokud nejste schopen doložit zdroj, znamená to většinou, že opravdu nemáte o daném tématu dostatek informací či znalostí.Většinou je ve sporných případech zájem pouze o zdroje, které dokládají momentální stav vědomostí (= předsudky a představy) samozvaného "strážce" tématu. Zbytek je okázale ignorován.
Pokud máte pocit, že si někdo pouze hraje na "svém písečku" a v podstatě tím projekt poškozuje, můžete založit "Žádost o komentář". Stačí?Člověk hodlající přispívat do takového projektu by si měl hlavně dopředu uvědomit, že bude bojovat s lidskou ignorancí a tupostí jako všude jinde, a jestli mu to nakonec bude stát za vložený čas a energii. Týdny a měsíce se dá vášnivě debatovat o jednom slově či větě, přičemž logika ani jiná pravidla nehrají zásadní roli. Ve Wikipedii mám za to platí to, co se "pozdává" většině (nebo nějakému agilnímu strážci) - také tohoto druhu jsou obsažené informace. Opravdu se divím, jak často nastupující generace slepě považují informace z Wikipedie za nějak směrodatné či kvalifikované a vzájemně se bombardují odkazy na tamní články. Těm bych rád připomněl, že takový odkaz má maximálně hodnotu: 1) s tímhle se dokáže většina ztotožnit a jde tedy o jakousi první povšechnou orientaci k tématu (platí více o anglické a německé verzi než o té české a podobně menších jazykových mutacích) 2) já to vidím taky přesně takhle, jen se mi to nechce rozepisovat Nikdy nemá odkaz na heslo z Wikipedie povahu odkazu na odbornou literaturu, neřkuli dokonce samonosného argumentu (to ostatně odkaz na jakoukoliv literaturu, ale to už je mimo téma). Ostatně mám dojem, že autor je předem dostatečně varován, že to co se chystá tvořit, nemá většinou s autorským originálním dílem, a tedy ani zodpovědností a zásluhami za ně, nic společného. Jen poněkud pochybuji, jestli bývá dostatečně varováno i čtenářstvo ...
Nemôžem sa vyjadrovať o všetkých oboroch, ale čé sa týka tých, v ktorých sa ako tak vyznám (matematika, fyzika, informatika a trochu menej ďalšie prírodovedné obory), tak kvalita článkov na wiki je veľmi vysoká. Zrejme je to tým, že v týchto oboroch sa dá ľahko overiť pravda. Takže máte asi na mysli nejaké politické, historické a sociálne články.Ve většině případů se dá "ověřit pravda" (tj. shoda s nějakým faktem) a v těch případech, kdy ne, tak lze napsat, že se ověřit nedá, a pak se jedná o spekulaci. V tom se jednotlivé vědecké obory neliší.
Lenže čo sa tých týka, tak nie je nikde napísané, že nejaká kniha odborníka XY je bližšie k pravde.Pokud se nemýlím, tak je řeč o logice a argumentaci. Pokud je kniha odborníka XY nelogická, podložená mizernými odkazy a argumenty (nebo žádnými), tak je stejně jako takto vytvořené heslo ve Wikipedii jako argument bezcenná. O "blíž k pravdě" tady nikdo nepsal, tak to prosím nezatahujte do diskuse.
Vôbec si myslím, že dosť preháňate. Je jasné, že každý zdroj nemusí byť hodnoverný a netreba mu slepo veriť, ale tvrdiť, že wiki nestojí za nič (mám teda ten pocit z vášho príspevku) je úplne mimo.A já si myslím, že jste si můj příspěvek dost pečlivě nepřečetl. "Nestojí za nic" je dost odvážná interpretace mého konstatování, že informace ve Wikipedii jsou takové, s nimiž se shodne mainstream (ostatně to je snad její program) a zejména v případě malých jazykových mutací pak ty, které zastávají nejagilnější příspěvatelé, což je horší, protože hesla z principu nejsou podepsaná. O to víc je třeba věnovat pozornost kvalitě logiky a konsistence hesla - k tomu je však dovolím si tvrdit většina uživatelů a dokonce i spousta autorů velmi laxní.
Nikdy nemá odkaz na heslo Trochu silné slová. Mám vám sem dať odkazy na tisíc wiki stránok, ktoré ten odkaz majú? Neviem aká je štatistika, ale zo skúsesenosti viem, že obvykle odkazy na literatúru bývajú.Namísto odkazu si znovu přečtěte má údajně silná slova, se kterými se snažíte polemizovat, dohledejte si subjekt a predikát a pak se pokuste znovu formulovat případnou námitku ;)
Nikdy nemá odkaz na heslo z Wikipedie povahu odkazu na odbornou literaturu, neřkuli dokonce samonosného argumentu (to ostatně odkaz na jakoukoliv literaturu, ale to už je mimo téma).
Vám wiki nejako ublížila, že k nej máte tento postoj? Alebo sa tak správate ku všetkému?Ano, snažím se ke všemu přistupovat pokud možno se zapojením mozkových závitů. Vy ne?
Ve většině případů se dá "ověřit pravda" (tj. shoda s nějakým faktem) a v těch případech, kdy ne, tak lze napsat, že se ověřit nedá, a pak se jedná o spekulaci. V tom se jednotlivé vědecké obory neliší.Lisi sa to v tom, ze v prirodovednych oboroch a hlavne v matematike si tu pravdu moze overit kazdy sam, takze nie je dovod, aby boli clanky mainstreamove, ako sa snazite prezentovat. Su proste objektivne. Takze pripadne mainstreamove vplyvy sa mozu vacsinou tykat len socialnych oborov, pretoze tam sa zavery nevyvodzuju z axiomov, ktore su vseobecne zname, ale z artefaktov, zaznamov, apod., ku ktorym obvykle nema takmer nikto pristup.
Pokud se nemýlím, tak je řeč o logice a argumentaci. Pokud je kniha odborníka XY nelogická, podložená mizernými odkazy a argumenty (nebo žádnými), tak je stejně jako takto vytvořené heslo ve Wikipedii jako argument bezcenná. O "blíž k pravdě" tady nikdo nepsal, tak to prosím nezatahujte do diskuse.Pripada mi to, ze si odporujete, takze mi asi nieco unika. Na jednu stranu vam vadi, ze wiki je mainstream (takze subjektivna) a na druhu stranu vam nejde o pravdu (cize objektivitu). Smiem potom vediet, o co vam ide? Mate samozrejme pravdu, ze odborna literatura moze byt nekvalitna a na druhu stranu ja tvrdim, ze clanky na wiki mozu byt (a su) kvalitne. Takze nechapem, co mate proti wiki ako takej.
A já si myslím, že jste si můj příspěvek dost pečlivě nepřečetl. "Nestojí za nic" je dost odvážná interpretace mého konstatování, že informace ve Wikipedii jsou takové, s nimiž se shodne mainstream...Informacie, ktore nie su pravdive, ale len si vacsina mysli, ze su pravdive, su podla mna skoro na nic. Takze aj wiki, ako pripadny zdroj takychto informacii, by bola v podstate na nic. Teda, v skutocnosti este horsia, lebo zavadzajuce informacie su zrejme horsie ako ziadne. Takze to je este slaba interpretacia vasho tvrdenia.
...(ostatně to je snad její program)...Tomu neverim a musim konstatovat, ze je to vasa nicim nepodlozena domnienka. Program wiki je podla mna byt co najkvalitnejsou databazou informacii, pricom kvalita sa casto overuje, hladaju sa kvalitne zdroje apod.
a zejména v případě malých jazykových mutací pak ty, které zastávají nejagilnější příspěvatelé, což je horší, protože hesla z principu nejsou podepsaná. O to víc je třeba věnovat pozornost kvalitě logiky a konsistence hesla - k tomu je však dovolím si tvrdit většina uživatelů a dokonce i spousta autorů velmi laxní.Asi mam stastie, ale obvykle narazam len na kvalitne clanky a clanky, ktorych obsah je diskutabilny su takmer vzdy takto oznacene. Oznacenia ako "requires cleanup", "objectivity being discussed" a dalsie ste si nikdy nevsimli? Ja si myslim, ze je to opat dokazom kvalitnej prace autorov wiki. Hm, tak ma napada, nehovorite vy nahodou o ceskej wiki? Lebo s tou nemam ziadne skusenosti a mozno je naozaj nekvalitna, tak ako pisete. V tom pripade by bol cely tento rozhovor strata casu
Namísto odkazu si znovu přečtěte má údajně silná slova, se kterými se snažíte polemizovat, dohledejte si subjekt a predikát a pak se pokuste znovu formulovat případnou námitku ;)
Nikdy nemá odkaz na heslo z Wikipedie povahu odkazu na odbornou literaturuA co toto, ako by ste to pochopili bez toho z Wikipedie?. Pripadne to mozete nahradit z clanku Wikipedie Holt, ta veta sa vyznacuje nizku odolnostou voci porucham. Hlavne ked je neskoro
Ano, snažím se ke všemu přistupovat pokud možno se zapojením mozkových závitů. Vy ne?Podobne, preto vedieme tuto diskusiu. Ale stale mi to pripada, ze zvelicujete a povazujete wiki za ovela horsi zdroj informacii ako ostatne zdroje a vobec nechapem preco.
Lisi sa to v tom, ze v prirodovednych oboroch a hlavne v matematike si tu pravdu moze overit kazdy sam, takze nie je dovod, aby boli clanky mainstreamove, ako sa snazite prezentovat. Su proste objektivne.Silně pochybuji, že si můžete ověřit např. toxicitu bakterií anebo účinnost nějakého léku, příčinu nějaké nemoci anebo funkci nějakého zvířecího orgánu, abych uvedl aspoň nějaké příklady. Všechny tyto údaje budou jen natolik "objektivní", nakolik se budou opírat o objektivní a dostatečně kvalitní prameny. Nejsem si jist, zda se shodneme na významu slova mainstream (zkuste třeba tu Wikipedii
Mate samozrejme pravdu, ze odborna literatura moze byt nekvalitna a na druhu stranu ja tvrdim, ze clanky na wiki mozu byt (a su) kvalitne. Takze nechapem, co mate proti wiki ako takej.Proti Wikipedii jako takové nemám nic. Mám ovšem něco proti tomu, že se Wikipedia používá jako zdroj nebo dokonce náhražka argumentů, protože si dovoluji upozornit, že kvalita článků ve Wikipedii musí být poměřována stejnými měřítky jako je kvalita odborné literatury - což zahrnuje jednak deklaraci pramenů a pak také konsistentní a logickou argumentaci (výstavbu hesla). Přitom ovšem ne vždycky je diskuse o tom, co je konsistentní a logické, anebo o tom, co je pramen, vedena podle standardů příslušných jak obecně k encyklopedické práci, tak jednotlivým postiženým oborům, a není nikdo, kdo by tento standardní přístup zaručoval.
Informacie, ktore nie su pravdive, ale len si vacsina mysli, ze su pravdive, su podla mna skoro na nic. Takze aj wiki, ako pripadny zdroj takychto informacii, by bola v podstate na nic. Teda, v skutocnosti este horsia, lebo zavadzajuce informacie su zrejme horsie ako ziadne. Takze to je este slaba interpretacia vasho tvrdenia.Informace, které nejsou pravdivé, ale o kterých si většina myslí, že jsou pravdivé, to je prostě momentální stav poznání, "mainstream" vědy. Jestli je to na nic nebo ne, to už si preberme každý sám.
Rád bych připomněl, že "kvalita" sama o sobě není žádná hodnota, kvalita je vlastnost vzhledem k nějakému požadavku, tj. např. "encyklopedičnosti". I tady má ovšem Wikipedia svoje meze, ostatně zkuste si pročíst rady v samotné Wikipedii (Researching with Wikipedia. Zvláště doporučuji dbát na doporučení "Keep in mind that an encyclopedia is intended to be a starting point for serious research, not an endpoint." anebo "Wikipedia is more like a library (or like the World Wide Web itself) than like a typical reference work. The mere fact that a book is in the library is no guarantee against bias or misinformation. The same can be said of Wikipedia articles. This does not make them useless, it just means that they should be approached differently than one approaches a typical reference work." Což je to, o čem tu celou dobu píšu....(ostatně to je snad její program)...Tomu neverim a musim konstatovat, ze je to vasa nicim nepodlozena domnienka. Program wiki je podla mna byt co najkvalitnejsou databazou informacii
Bylo by zajímavé mít přístup ke změnám Wikipedie. Viz poslední články v letošním roce. Například:
CIA rediguje Wikipedii
http://www.blisty.cz/2007/8/16/art35840.html
http://i-ru.cz/clanky.asp?ID=11965
http://technet.idnes.cz/sw_internet.asp?r=sw_internet&c=A051206_113557_sw_internet_vse
Tiskni
Sdílej: