Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Presne tak, jedine Krusader. Ve wokench jsem pouzival TC, a nejakou dobu jsem v linuxu nemohl najit plnohodnotnou nahradu. Az kdyz se krusader ustabilnil a jeste pridal par funkci, ktere jsem navrhl autorum (napr. aby taby fungovali podobne jako v mozille - otevreni/zavreni tabu na middleclick, vybirani ze seznamu bookmarku pomoci prvniho pismene/pismen v jejich nazvu apod.) a ktere autori celkem rychle zrealizovali, jsem byl v linuxu plne spokojen.
Rekl bych, ze uz je Krusader lepsi nez TC, takze na TC si uz ani nevzpomenu - naopak obcas kdyz ho musim ve win opuzivat, tak si zastezuju co to neumi nebo je tam zbytecny (treba na multitasking pri rozbalovani archivu jaksi pozapomneli, horsi prace s pripojenymi ftp apod.).
+ ctrl + o
Konqueror je docela nešťastný příklad, ne? Vždyť u něj jdou nastavit také dva panely :)A u MC jde zase nastavit jeden panel... To bychom se daleko nedostali ;-)
Každopádně častěji používám 1-panelový (konkrétně Nautilus).No vidíš, a je rozhodnuto.
Zadání je dost zkreslující, namísto příkladu MC tam měl být třeba Krusader.Jde o rozlišení na jedno a dvoupanelové. A pro takový účel je to IMHO zadání dostačující. Nehledě na to, že je tam napsáno "např.", tedy je zřejmé, že jde jen o ukázkový příklad a každý si může dosadit svůj oblíbený jedno/dvoupanelový manažer. Pro tuto anketu jsou totiž MC a Krusader ekvivalentní.
MC není grafický file manažerA proto se anketa neptá na grafický vs. textový, nýbrž na jedno vs. dvoupanelový.
je to podobně absurdní zadání jako vyhovuje vám víc abiword nebo vim.Pokud by anketa zněla "Vyhovuje vám více práce s textovými editory nebo procesory?", tak by bylo zcela v pořádku dát jako příklad Abiword a vim... Jen by oproti té "manažerové" anketě měla tu chybku, že textové editory a procesory mají jiné cíle: jeden edituje (vznikající text), druhý zpracovává (již hotový text). Kdežto jedno a dvoupanelové manažery mají cíl stejný: správu souborů.
Kdežto jedno a dvoupanelové manažery mají cíl stejný: správu souborů.Formálně ano, takto je to anketa o rozhodování obliby MC vs. Konqueoru/Nautilu. Podobné by bylo: Vyhovuje vám víc vozidlo a) se střechou (limuzína/kombi) b) bez střechy (motocykl) Formálně v pořádku, logicky špatně, protože namísto příkladu motorky by tam mělo být napsáno kabriolet. Auta a motorky mají také stejný cíl: dopravu osob.
Těžko srovnávat motorku s MC. To je špatná analogie. MC je plnohodnotný správce souborů. A protože se anketa ptá na jedno a dvoupanelové správce oken, je MC jako _příklad_ zcela v pořádku.Analogie není v motorce, analogie je v tom že oba jsou to dopravní prostředky j( (jako oba file manažery), jeden se střechou (1 panelový) a druhý bez střechy (2 panelový). Proto jsou auto a motorka srovnatelné co se týče přítomnosti střechy stejně jako je srovnatelný Konqueror a MC co se týče počtu panelů. I když má auto 4 kola a karosérii (grafické prostředí nutné pro běh Konqueroru) a motorka jen dvě kola a sedí se na ní obkročmo (konsole jako podmínka pro běh MC). Já používám v grafickém prostředí jednopanelový Konqueror a v konzoli nebo v terminálu MC. Přednost tudíž nedávám ani jednomu, protože každý z nich je možné používat pouze v jednom režimu (nelze dost dobře používat Konqueror v konzoli ani MC bez terminálu). Vyhovuje mi více dvoupanelový MC nebo jednopanelový Konqueror? Oba stejně, protože je používám oba tam, kde je jejich použití možné. Nemám tedy důvod v této podivné anketě hlasovat, protože příklad pro dvoupanelový manažer je zvolen špatně. Kdybych měl volit z manažerů ve stejném prostředí, např. Konqueror a Krusader, což jsou příklady přiměřené, věděl bych, co mi vyhovuje.
Vyhovuje mi více dvoupanelový MC nebo jednopanelový Konqueror? Oba stejně, protože je používám oba tam, kde je jejich použití možné.Jenže v tom je právě kámen úrazu. Ty pořád porovnáváš podle toho, jestli jsou grafické nebo ne. Porovnávej podle toho, jestli mají nebo nemají dva panely. MC můžeš totiž nastavit tak, aby měl jen jeden panel. Stejně tak můžeš nastavit Konqueror, aby měl dva panely.
Nemám tedy důvod v této podivné anketě hlasovat, protože příklad pro dvoupanelový manažer je zvolen špatně.Ne. Ty nechceš v anketě hlasovat, protože v ní hledáš chyby
Kdybych měl volit z manažerů ve stejném prostředí, např. Konqueror a Krusader, což jsou příklady přiměřené, věděl bych, co mi vyhovuje.Tak víš co? Speciálně pro sebe si představ, že je anketa položena takto:
- jednopanelový (Konqueror s jedním panelem) - dvoupanelový (Konqueror se dvěma panely)A nebo ještě lépe:
- jednopanelový (žádný "chybný" příklad) - dvoupanelový (žádný "chybný" příklad):-P
Tak víš co? Speciálně pro sebe si představ, že je anketa položena takto:A přesně taková anketa by dopadla úplně opačně než ta, co je tam teď. Dokonce i ta druhá varianta bez příkladu MC by dopadla jinak. To je můj odhad, který si můžete klidně otestovat. Proto si myslím, že na zadání záleží - tato momentální anketa je o oblibě MC, nikoliv o "jednopanelový vs. dvoupanelový". Nakonec, jde o hloupost, takže žádná křeč, ale přesto to tak je ;)- jednopanelový (Konqueror s jedním panelem) - dvoupanelový (Konqueror se dvěma panely)
tato momentální anketa je o oblibě MC, nikoliv o "jednopanelový vs. dvoupanelový".V tom případě ale uznáváš, že nejde o chybné zadání, nýbrž o lidskou blbost. A "správné" zadání by tedy bylo takové, které by i blbcům napovědělo, jak mají hlasovat, pokud chtějí opravdu zvolit mezi jedno a dvoupanelovým a ne mezi MC a zbytkem. A teď už jen zbývá rozsoudit, jestli jsou tu sami blbci, nebo jestli nás všechny jen podceňuješ. Bonusová otázka na závěr: proč je v anketě uveden jako příklad MC a ne Krusader?
Bonusová otázka číslo 2: Prečo sú pri ankete uvedené príklady? To skutočne predpokladáte, že ľudia sú takí hlúpi, že nepochopia, čo je jeden a čo dva panelyNe, je to kvůli rozlišení toho, co je myšleno tím jedním a dvěma panely. I při "jednopanelovém" uspořádání má totiž většina správců souborů vlastně zobrazeny panely dva. Jen je ten jeden malý a obyčejně obsahuje adresářový strom. Proto je příklad IMO dobré uvést.
Nie je to logicky chybné; je to úplne správne. Príklad je len reprezentantom danej vlastnosti. Jeho ďalšie vlastnosti nie sú dôležité. To znamená, že kabriolet a motorka sú rovnako relevantné.Jenomže vypovídací hodnotu mají výsledky takové ankety velmi slabou, protože se dozvím kolik lidí dává přednost autu se střechou NEBO kabrioletu či motorce. Ale lidi co dávají přednost motorce nepovažují motorku za auto bez střechy a proto se rozhodnou pro motorku ze svých důvodů, i když by se nerozhodli pro kabriolet. Analogicky s manažery - většinou je to totiž tak, že si sice můžete nastavit Konqueror na dva panely nebo MC na jeden, ale taky je to tak, že tohle většina lidí nedělá. Používají pak Konqueror jako jednopanelový a MC jako dvoupanelový - viz diskuse k anketě. Ale každý zkrátka v jiném kontextu, stejně jako si člověk zvolí buď auto nebo motorku - podle cesty a počasí. Ve skutečnosti je takto zadaná anketa svými příklady hlasováním mezi Konquerorem/Nautilem a mezi MC. Podobně by podle mého odhadu dopadla přímo takto jmenovitě zadaná anketa, zatímco výsledky mezi Konqueror/Krusader by vypadaly zase jinak, výsledky mezi Konqueror 1 panel / Konqeror 2 panely také jinak. A přitom jde zdánlivě o tutéž otázku... ale jen zdánlivě. BTW výše uvedené se vám velmi hodí, když budete chtít předem určit výsledek nějakého hlasování: stačí vhodně zvolit otázku a příklady. Průzkumáci veřejného mínění by jistě mohli vyprávět ;)
Fascinuje ma množstvo textu, ktoré ste schopný vyprodukovaťMě zase fascinuje, že spousta lidí produkuje v diskusích nicneříkající reakce a mlhavé poznámky, z nichž je znát, že nad tím ani nepřemýšlejí, ale jen tak si plkají do větru případně vypouštějí emoce. Já si v takové reakci vždycky zapřemýšlím a proto si svůj názor prostě formuluji tak, aby vyzněl pokud možno jasně. To je přínos z diskusí pro mě (a třeba i pro někoho, kdo se diskuse účastní seriózně). Co taková diskuse přináší "plkačům", to skutečně nevím, asi jen tak zabíjejí čas. A množství textu je relativní záležitost, naučte se psát všemi deseti popaměti a můžete psát skoro tak rychle jako myslíte ;) Formulovat dlouhé texty je dokonce o mnoho snažší než sdělit totéž textem krátkým - dlouhé texty píšu, protože nechci věnovat snaze o precizní a přitom krátkou formulaci až tolik času a energie - uplně mi stačí, když si to během psaní urovnám v hlavě (proto přiznávám, že se jistě často v malých variacích opakuji).![]()
Takže, aby som to zhrnul, to o čom vám ide, je manipulácia štatistiky a nie nejaká logická správnosť (reagoval som len na tú logiku)Ano, ale to spolu přece souvisí, jde mi o logickou správnost zadání vzhledem k tomu, co chce anketa zjistit. Samozřejmě vím, že tyhle ankety jsou tu jen pro pobavení, ale proč si občas, když je nálada, prostě nezkusit nezávazně zargumentovat, když narazíte na vhodný příklad
Kopírovat/Přesunout do…
už je stejná nuda, jako u dvoupanelového správce – až na to, že musím cíl vybírat pořád znova, a ten druhý panel se mi objevuje jen pro tuto operaci (a často vypadá jinak, než první panel).
Takže mám zásadní otázku: Jak se vlastně ten jednopanelový správce souborů má používat?
Nejen, že nechápeš, jak ho používat, ale ty ani nechápeš, k čemu ho používat.Proto se ptám
Jednopanelák není primárně určen na přemisťování souborů. Je určen na prohlížení souborů.Pak mi ale správce souborů připadá jako poněkud nevhodný název. Ale aspoň už vím, že jednopanelový prohlížeč souborů není nic pro mě.
Mimochodem, co pořád potřebujete přesouvat? Já jednou za tisíc let vyprazdňuju (např.) ~/tmp2. A ve zbylých případech tu jednu fotku nebo videjko přetáhnu do stromu souborů v (např.) Nautilu. Pokud něco potřebujete neustále stěhovat, skoro by se na to vyplatilo udělat (např.) nějaký skript (ale to vlastně na tu ~/tmp2 taky, co?Pokud přesouvám nebo kopíruju jeden nebo pár souborů, nebo celou adresářovou strukturu, používám)
cp
, mv
atd. Ale když potřebuju v nějaké adresářové struktuře najít pár souborů, přičemž je nedokážu určit ani jménem ani obsahem, ale prostě mne jméno souboru inspiruje k nahlédnutí a pak usoudím, zda ano či ne, ty soubory pak potřebuju okopírovat na jedno místo… použiju radši správce souborů. A zmiňované činnosti provádí při třídění stažených souborů, hledání něčeho v různých zdrojácích, nahrání změny na webových stránek. Prostě těch činností, když vím co chci se soubory udělat a kam to chci udělat, ale nevím ještě s čím to chci udělat, je hodně
Tiskni
Sdílej: