Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mrzí mě, že spousta lidí se u většiny věcí zajímá jen o to "že to funguje" a nedohlédnou na dlouhodobější důsledky. Platí to u mnoha věcí a zde se zaměřím na IM služby: Konkrétně - jak ukázat, že mi opravdu záleží na tom, abychom přešli z ICQ na jabber. Stojí za to si zrušit nebo omezit účet?
Dokonce jsem uvažoval jsem, že si demonstrativně a bezezbytku zruším účet na ICQ, ale přijde mi to přece jen trochu radikální.
Pro:
Proti:
Chtělo by to se dohodnout s víc lidmi, abych nebyl sám. Mnohem větší váhu to bude mít, pokud toto rozhodnutí vyjádří třeba 3 lidi z ICQ contact listu - což už může být průměrný počet lidí, co mají kromtoho i jabber.
Umírněnou variantou je být na ICQ trvale "Away" a mít jako status message např.: "Možná jsem online, ale moc nerad používám uzavřené formáty. Prosím, pište mi na jabber. Více na www.jabber.cz". V ICQ transportu ovšem zřejmě nejde (v Psi) mít jiný status než na opravdovém jabberu (leda se zcela odpojit) - což by nebyla taková komplikace (Gaim je taky fajn). Navíc mám dojem, že běžný user moc nečte status message.
Platí zde většina důsledků předchozí varianty, ovšem mírněji.
Osobně plánuji mít na ICQ trvale "away" a měl bych radost, kdyby se to co nejvíce rozšířilo.
Pokud by se našlo dostatečné množství lidí, kteří by byli ochotní i pro "radikální postup", šel bych určitě do toho. Jaké máte návrhy? Jaký je váš názor?
Tiskni
Sdílej:
Chtělo by to se dohodnout s víc lidmi, abych nebyl sám. Mnohem větší váhu to bude mít, pokud toto rozhodnutí vyjádří třeba 3 lidi z ICQ contact listu - což už může být průměrný počet lidí, co mají kromtoho i jabber.Já bych na tu demonstraci šel, ale musíte mi slíbit, že tam půjdete taky...
budu na lidi neznalé problematiky působit jako fanatikI pro některé lidi znalé problematiky. (v nadpisu bych viděl raději "mého")
Používám jabber s icq transportem. Nedávno u mě kamarád viděl Linux, moc se mu to líbilo (Gentoo, Enlightenment DR17) a za pár hodin už měl dualboot Kubuntu&XP (e17 je prý moc hardcore :D). Tak jsem ho zkusil překecat i na jabber a... povedlo se. Používá na Kubuntu i XP Gaim a prý mu to vyhovuje mnohem víc než původní ICQ klient (kterého jsem mimochodem v pondělí viděl zase u jiného kamaráda a nechápu, jak to může někdo dobrovolně používat).
Podobně to proběhlo před pár dny i s jednou (krásnou :) ) slečnou. Tedy ta věc s IM, na Linux se zatím necítí. Má Psi a vychvaluje Jabber až do nebes, za necelý týden už "nakazila" pár dalších lidí... Ale žádný z těchto dvou osob není taková ta klasická lama (krásná slečna provozuje DC hub, kámoš taky neni úplný pako), u těch to bude _mnohem_ komplikovanější.