Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
nebo výrazný úpadek způsobený nutností před zveřejněním vše ručně schvalovatTy si věříš, že ručně provedeš klasifikaci dobře? Já to nějak nechápu. Ty na toho europoslance jdeš s „hezkými URL“ a dalšími poměrně technickými tématy (jistě, pro osazenstvo AbcLinuxu je to samozřejmost). Za týden se bude hlasovat o nějakém předpisu o zdravotnictví, pak o těžbě nerostných surovin, pak o lesnictví, pak o klimatu, pak o letadlech. Vždyť přece nelze od jednoho člověka očekávat, že rozumí úplně všemu na takovéto úrovni. Nebo si každý drží kontakty na hromadu poradců, kteří fakticky rozhodují? (a to je pak ten problém když se poradcem stane někdo s vlastní politickou agendou)
Ty si věříš, že ručně provedeš klasifikaci dobře?Ani ne a souhlasím s tebou, že je to další mezera, ale na druhou stranu se to výrazně neliší od současného stavu, kdy při postování čehokoliv také neseš zodpovědnost za to, že neporušuješ ničí autorská práva. Zde to bude o to složitější, že neznáš celý kontext a před případným soudem bys musel obhajovat cizí rozhodnutí; reálně bys ale většinu závadných příspěvků zablokovat asi dokázal, byť by to možná bylo za cenu příliš mnoha false-positives. Ačkoliv já bych s tebou tuto obavu sdílel, myslím si, že jemu by to tak nepřišlo. Pokud ale odpoví, můžu se ho na to doptat dál.
Ty na toho europoslance jdeš s „hezkými URL“ a dalšími poměrně technickými tématy (jistě, pro osazenstvo AbcLinuxu je to samozřejmost).Pokusil jsem se to vysvětlit co nejjednoduššeji, ale ano, jak píšeš dál…
Za týden se bude hlasovat o nějakém předpisu o zdravotnictví, pak o těžbě nerostných surovin, pak o lesnictví, pak o klimatu, pak o letadlech. Vždyť přece nelze od jednoho člověka očekávat, že rozumí úplně všemu na takovéto úrovni.… tohle vnímám jako problém. Ostatně ten problém nepozorujeme jen u volených zástupců, ale i přímo u voličů samotných. O fundamentálních (systémových) změnách by podle mě měli rozhodovat jen lidé, kteří tomu prokazatelně rozumí (co to znamená, to teď nechme stranou). Ostatní bych přizval možná k hlasování o nějakých parametrech. Nemyslím si, že sebelépe vzdělaný člověk, který se ovšem nespecializuje na IT, dokáže plně posoudit implikace podobné legislativy, podobně jako já stěží dokážu pochopit jiné věci. Ale s tím nic nenadělám – kdybych mu byl napsal, že není kompetentní o tom rozhodovat, asi stěží bych ho o něčem přesvědčil. Vzhledem k tomu, že tu legislativu by nakonec ještě musely implementovat členské státy (a při té příležitosti ji případně upravit), pořád není vše ztraceno. Záměrně jsem se rozepsal spíše o těch technických/provozních aspektech, aby si uvědomil, že obavy nepramení zdaleka jen toho, že už nebude možné sosat filmy z Ulož.to. Omezil jsem se navíc na české weby, aby viděl, jak se to může reálně dotknout i lidí u nás. Já jsem smířen s tím, že plně se to už odvrátit nepodaří, ostatně se za tuto legislativu lobbuje nejméně od roku 2012 (viz spory mediálních domů s Googlem ve Francii aj.), ale chtěl bych, aby to alespoň napáchalo co nejmíň škod tam, kde ani ta copyrighterská lobby nemá zájem útočit.
tohle vnímám jako problém. Ostatně ten problém nepozorujeme jen u volených zástupců, ale i přímo u voličů samotných. O fundamentálních (systémových) změnách by podle mě měli rozhodovat jen lidé, kteří tomu prokazatelně rozumí (co to znamená, to teď nechme stranou).Každý europoslanec má niekoľkých asistentov, nie je na to sám. Asi by si ich mal vyberať tak aby plusmínus pokryli väčšinu oblastí. Prípadne sa ešte so spriaznenými kolegami dohodnúť, že budú asistentov "zdieľať" tak aby toho pokryli ešte viac a lepšie... Ak je europoslanec "lempl" a na nejaké analýzy sa vykašle, tak na to pomôže ho len nevoliť. Ale žiaľ, voličov dostatočne inteligentných a sledujúcich, kto ako pracuje, je mizivá menšina. Väčšina volí podľa ksichtu a názvu strany a zmeniť sa na tom veľa nedá, akokoľvek ma to frustruje...
Buduji hierarchicke systemy rozhodovani,Ono, je to v podstate nutnost, aby se zredukovala slozitost celeho systemu, ktery si lidi vybudovali, aby se neutopili v informacich a rozhodovani.
ktere mohou selhat v jednom misteKonkretne v tomto pripade ma ten system nastavenou docela rozumnou redundanci. Proto bych hlasovani o narizeni v EP urcite nevidel jako selhani v jednom bode. Material prosel pres vybory EP, evropskou komisi, pres 500+ poslancu EP a jeste to musi schvalit Evropska Rada, vsichni ti maji svuj aparat, ktery ma prostredky a cas se zatim zabyvat dopodrobna, delat analyzy dopadu, atp. (cf. bezny obcan, co chodi osm hodin do prace) Takze pokud vnimas prijeti takoveho narizeni jako chybu, asi by to melo byt spis brano jako selhani systemu, nez jednoho mista.
Maji cas delat analyzy, ale dost mozna to rozhodnuti stoji na mnohem mensim poctu lidi, nez to vypada.Konecne rozhodnuti stoji na relativne malem mnozstvi lidi, ale v pripade EC a Evropske rady za nimi stoji docela rozsahly aparat uredniku, kteri minimalne hlidaji, aby nedoslo k excesum.
Ted ctu zajimavy clanek. Argumentuje se v nem, ze tradicni hierarchie podporene masovou spotrebou se zacinaji rozpadat.Zajimave, ale na muj vkus zbytecne rozvlekle a chybi mi tam jedna vec. Vcelku kriticky se stavi k tomu, co oznacuje "gatekeepers" v minulem systemu. Jejich role byla nezbytna k tomu, aby se reguloval omezeny tok informaci danych prostredky tehdejsi doby. Jako (ne?)zadouci vedlejsi efekt pak dochazelo k omezovani nebo zprumerovani nekterych informaci. Diky internetu doslo k masivni demokratizaci pristup k informacim, to ma pravdu. Na druhou stranu z velke casti nedoslo k demokratizaci regulacnich mechanizmu, ty se casto (zatim) proste nevytvorily. Zminuje tam priklad s Wikipedii, ta dosahla soucasneho stavu nejen diky sve otevrene povaze, ale (a to tam nemiznuje!) diky tomu, ze ma pravidla a mechanizmy, ktere brani tomu, aby se to zvrhlo nezadoucim smerem. Podobne treba stackoverflow. Kdyby tam slo publikovat kazdou blbost bez jakekoliv kontroly, vypadalo by to zcela jinak. Propagatori placate zeme jsou usmevni blazni nebo trollove. Ale antivax je uz docela vazny a nebezpecny problem. Tento informacni marasmus pak mnozi vyuzivaji bud k rozvratu spolecnosti (at sousedovi taky chcipne koza, sputnik, aeronet, divam se vasim smerem), nebo k tomu, aby mohli "RIKAT ZKUTECNOU PRAVDU!!!, SIRTE, NES TO ZMAZOU!!!" lidem, kteri potrebujou mit svet podanych v jednoduchych pravdach (Trump, Okamura). Alarmujici je, ze i kdyz se snazis, uz prakticky nemas sanci rozlisit, co je pravda a co ne. Vezmi si dve historky (i) Okamura nabizi kolegum Vanocni sushi set, (ii) Okamura interpeluje, jestli si Muzeum romske kultury opravdu reklo o jeden bilion korun. Bez premysleni a napovedy, je mozne rict, co z toho je fake a co pravda?
Mohl bys nějak lépe přiblížit tu demokratizaci regulačních mechanizmů? Jak bude vypadat demokratizace vlastnictví v podání vás, soudruhů, už celkem představu mám. Komunisti to normálně ukradli a moderní soudruzi to budou demokratizovat.
V demokratizaci regulačních mechanizmů ještě docela tápu.
Mohl bys nějak lépe přiblížit tu demokratizaci regulačních mechanizmů?Nemam tu potrebu ti neco priblizovat, obzvlast, kdyz jsem to v tom prispevku uz v podstate napsal.
Jak bude vypadat demokratizace vlastnictví v podání vás, soudruhů, už celkem představu mám.A nemam potrebu ti neco priblizovat, kdyz jedine, o co ti jde, je urazet a provokovat.
Konecne rozhodnuti stoji na relativne malem mnozstvi lidi, ale v pripade EC a Evropske rady za nimi stoji docela rozsahly aparat uredniku, kteri minimalne hlidaji, aby nedoslo k excesum.Ja jsem narazel na to, ze to hlidani neni tak jednoznacne. Aspon mi prijde, ze lide v tech hierarchiich se casto chovaji podle toho, co se od nich "ocekava" (at uz skutecne nebo smyslene) nez jako samostatne myslici jednotky. (Neni to pritom zdaleka tim, ze by byli hloupi a nedovedli samostatne premyslet.) Treba v letectvi je CRM, coz se snazi tenhle problem resit - evidentne tam se hierarchie uplne neosvedcila. Ale je to mozne i v politice? Jinak jeste k tomu clanku. Ja jsem o tom premyslel v souvislosti s univerzitami.. (jak se tam pise) Dnes je trend predelat univerzity na jakesi sluzebniky soukromeho sektoru, pro vychovu zamestnancu, ale ten clanek naznacuje, ze to muze byt slepa cesta. Ja jsem byl vzdy zastancem univerzit spis jako utociste genialnich silencu.. bohuzel to je mimo dobu. Mam pocit, ze univerzity cekaji do budoucna tezke casy - budou se snazit uspokojit "poptavku doby" a byt necim, co vlastne neni potreba.
Pokusil jsem se to vysvětlit co nejjednoduššejiAno, napsal jsi to moc pěkně, osobně bych to nejspíš takto podat nedokázal a zamotal bych se do nějakých odborných věcí a nakonec by z toho nic nebylo, protože bych mu musel efektivně dát kurz počítačových sítí na úrovni 500stránkové učebnice. Já osobně bych ale jednoduché vysvětlení problematiky, které nerozumím, nebyl ochoten přijmout, protože při zjednodušení se nutně musí vypustit nějaké informace, a tím, které informace vypustíš, a které naopak zachováš, se dá velmi snadno nasměrovat, jaký názor si na to druhá strana udělá.
Ale s tím nic nenadělám – kdybych mu byl napsal, že není kompetentní o tom rozhodovatTo samozřejmě nemůžeš, a taky to není nějaké elitářství „já vím jak funguje IT a ty nejsi kompetentní o tom rozhodovat“ -- já jsem na tom v ne-IT oborech často stejně jako je tento člověk v IT, a prostě není možné, aby jakýkoli člověk věděl všechno od kvantové mechaniky po výrobu tkalcovských stavů. A ten parlament asi nemá fungovat tak, že z 500 lidí bude vždycky hlasovat jenom těch 5, co danému tématu zrovna rozumí. Proto jsem se podivoval nad tím, jak že to má vlastně fungovat. Nějaké další příklady: už se o mě rozkřiklo, že jsem vychodil Základy hornictví a geologického průzkumu, a to zrovna v době, kdy se řešilo „české lithium“. A výsledek toho, že do nás v deseti dvouhodinových přednáškách hustili jak fungují doly, průzkum a těžba? Uvědomění si, že ty věci jsou zatraceně komplikované a potřeboval bych vystudovat ne předmět, ale celý obor, abych v té kauze dokázal rozhodnout. Nebo třeba regulace týkající se genetického inženýrství. Opět jako člověk, co to už dříve ze zájmu studoval, a pak jsem nějaké biologické předměty vystudoval i oficiálně, vím, že vůbec pochopit, o co že se jedná, nějaký čas zabere. No a pak tu jsou obory, o kterých vůbec nic nevím ani já (například jak se řešilo jestli se má kůrovec na Šumavě řešit kácením, nebo opravy mostů v Praze, nebo…), a je mi záhadou, jak se o všech těchto věcech může hlasovat tak rychle, že ty časy mezi tím nestačí snad ani na přečtení relevantních článků na Wikipedii, natož pak na skutečné poctivé nastudování.
Proto jsem se podivoval nad tím, jak že to má vlastně fungovat.To je dobra otazka na lidi, co prosazuji reprezentativni demokracii misto prime s argumentem, ze o vecech budou rozhodovat vetsi odbornici. Ja to v tom taky nevidim.
a je mi záhadou, jak se o všech těchto věcech může hlasovat tak rychleProste jsi jiny typ a moc nad tim premyslis. Trochu mi to pripomnelo Feynmanovu obdivnou historku o tom, jak se general Groves v Manhattanskem projektu rozhodl asi behem 10 minut, ze chce mit vsechny vedce pohromade na jednom miste. A samozrejme je za to rozhodnuti zodpovedny. Proste si vyslechne pro a proti a rozhodne to, protoze nekdo to rozhodnout musi. Samozrejme, da se spekulovat do jake miry delaji lide tohle spravne. A do jake miry se dokazi zbavit osobnich zajmu. (Ja mam cim dal tim vic pocit, ze pokud neni z ruznych pro a proti jednoznacne jasne, na kterou stranu se priklonit, pak na tom rozhodnuti, jakkoli velke ma dusledky, v podstate nezalezi, a zalezi vic na tech neznamych, tj. na stesti.) Driv jsem se zabyval primou demokracii a tam byly ruzne napady, treba sestavit komisi z neodborniku (ve stylu poroty), ktera by si zvala odborniky a nechala si vysvetlit pro a proti (a protoze by byla nahodne zvolena, byla by nestranna), a nakonec vydala nejake stanovisko, kterym by se ostatni lide mohli ridit.
Stejně tak výpočet škody způsobené stažením filmu je podle těchto lidí úplně jednoduchý: každé stažení rovná se cena lístku do kina, protože stahovatel měl jít (povinně) do kina.Jo, to je takový evergreen. Někdo si nainstaluje cracknutý Photoshop a upravuje v něm fotky z dovolené a způsobil stotisícovou škodu, protože úplně běžně si lidé na upravování fotek z dovolené kupují nástroje pro profesionální grafická studia (pokud zrovna nepatří mezi nejbohatší vrstvu populace). Ne, takový člověk způsobil škodu, která zhruba odpovídá ceně nástroje na „upravování fotek z dovolené“. To může být v rozsahu od ničeho do řádově třeba vyšších stokorun (bylo by nutné zohlednit ekonomické postavení pachatele), ale protože se reálně neví, jaký produkt by si doopravdy koupil, spravedlivé by bylo leda rozdělit tu částku rovným dílem mezi firmy, které takové produkty nabízí. Třeba u her je to ještě složitější, protože jednak by si na to mohl vydělat/našetřit, jednak ta hra v budoucnu zlevní, ale on už nebude mít zájem, protože svou poptávku uspokojil čerstvě po vydání warezem. Long story short, na konzumní produkty se už stejná logika jako u Photoshopu tolik nevztahuje (resp. by to u soudu nešlo posoudit jinak než „pachatele“ nechat zaplatit plnou cenu; v opačném případě by vždy obstál argument „kdybych za tu hru musel platit, šel bych si raději hrát ven na hřiště“). Jenže tyhle zákony prostě nejsou rozumnými prostředky vymahatelné. Reálně vidíme, že si softwarový průmysl poradil jinak: logika se spolu s daty přesouvá do cloudů, mobilní „appky“, které nevyžadují účet na serveru, by asi warezit šlo, ale u těch lidí, kterým to sraní, že už to tak musím říct, stojí za to, asi můžeš celkem věřit, že by si to nekoupili… A svět je v podstatě v pořádku, byť se mi to z technického hlediska nelíbí. Ale pamatujme, že společnost funguje ve vlnách a tak, jako se teď prosadil cloud, si umím představit, že se časem (z části) zase vrátí self-hosting, protože lidé budou mít jeden super-výkonný mobil, který by suploval i desktop, a ta hlavní výhoda cloudu odpadne. Ten zvyk platit za software už ale zůstane. Čili jsem dospěl k závěru, že bych intelektuální vlastnictví v podstatě zrušil. Ponechal bych povinnost uvést autora (to má i praktické implikace, nejde jen o ego), asi bych umožnil nějak chránit třeba zdrojové kódy zaměstnavatele před zaměstnanci a možná pár dalších případů, ale jinak bych se tím na legislativní úrovni vůbec nezaobíral. Buď máme zákony, ale jsou nevymahatelné, nebo jsou vymahatelné, ale vede to k totalitním praktikám. Reálně se prostě nestane, že by lidé přestali psát knihy, točit filmy nebo nahrávat hudbu. Jen by třeba místo sosání peněz z různých fondů a vyděračských organizací typu OSA museli uspořádat crowdfundingovou kampaň. To je přímý prodej: Napíšu knihu, ale chci za to X peněz, tak se na to nějak složte a dostanete to, nebo nebude nic. A když se na to lidé složí a tu knihu dostanou, naloží si s ní dle libosti, protože autorské zákony jsou passé. Autor pak může už leda přijímat dobrovolné dary (proto taky to zachování autorství jako takového), nebo klidně prodávat vlastnoručně psané kopie, to už je zcela na něm. Není to ideální, ale je to jediný funkční – a historií ověřený – model. A co je hlavní, státu to ušetří úplně zbytečnou práci.
Ne, takový člověk způsobil škodu, která zhruba odpovídá ceně nástroje na „upravování fotek z dovolené“.Žádnou škodu nezpůsobil (nic nerozbil, nic neukradl), jen možná někoho připravil o obrat. Je to slovíčkaření, ale v tomto případě poměrně důležité. (Škoda a případný ušlý zisk jsou různé věci.)
Třeba u her je to ještě složitější, protože jednak by si na to mohl vydělat/našetřit, jednak ta hra v budoucnu zlevní, ale on už nebude mít zájem, protože svou poptávku uspokojil čerstvě po vydání warezem.No hlavně, a to platí i pro ta audiovizuální díla, je otázkou, zda jejich "warezením" vůbec nějaká ztráta vzniká. Tímto způsobem se totiž jejich díla šíří i na oblasti, kam by se normálně nedostala, a k lidem, kteří si možná rádi koupí plnou verzi nebo jiné dílo. Nebo si to koupí zpětně aby podpořil své oblíbené studio. Ano, nikdy to nebude 100%, ale to nejsou ani klasické obchodní kanály. Ale jinak tohle se řeší furt dokola, první veřejná debata, kterou si pamatuju, se tady vedla někdy před rokem 2000, tehdy snad s českou zástupkyní IFPI a je to furt totéž. Ti lidé se od sedmdesátých let nezměnili a nepochopili digitální distribuci a její výhody. Mezitím tady vzniká spousta digitálních distribucí hudby a filmu (o software a hrách ani nemluvě) a tito lidé stále navrhují zákony jak za krále klacka.
Ptáte se zhruba "co by kdyby"... ale to je přece zbytečné - on už ten warez použil, tak proč řešíte, co by dělal, kdyby ho neměl k dispozici?Protože držitelé práv takto často vypočítávájí ztrátu, kterou jim warezení způsobilo.
co jsem o tom cetl, tak dan z odkazu je pomerne rozsireny hoax a nic takoveho tam neniJe to možné. Může mě na to kdyžtak upozornit spolu s odpovědí na otázku 5. :)
Dale na ruzna diskuzni fora atd. by se to vztahovat nemelo, jen ty, co to maji jako primy zdroj primu.Takže Ulož.to bude ukládat ty zaheslované archivy a občanské sdružení Ulož.to, z.s. bude provozovat webové fórum s vyhledáváním odkazů a těch hesel? :)
Na zbyle otazky by ti Svoboda patrne odpovedel, ze to netusi, protoze tohle je jen smernice kterou kazdy stat musi zakomponovat do sveho pravniho radu sam). Tudiz jak bude vypadat vysledny zakon je ve finale na nasi poslancich a na otazky typu jak co bude penalizovano ted nejde odpovedTo je mi jasné, ale předpokládám, že když o tom jednotlivé členské země hlasují, tak nějakou představu mají.
co jsem o tom cetl, tak dan z odkazu je pomerne rozsireny hoaxZ jedné ze starších verzí textu té směrnice to vážně vyplývalo. Tohle je spíš problém v tom, že ne všechny interpretace toho textu rozumně zmiňují nebo odkazují na konkrétní verzi návrhu směrnice.