V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Řekl jsem si: "Ale co, stejně instaluju na 40GB disk" a stisknul jsem enter na tom menším disku. Vyskočila na mě děsivá cedule s nápisem, který stroze oznamoval, že ačkoliv chci instalovat na druhý disk, tak na prvním disku je neMicrosoftí filesystem (což je pro něj přece absolutně nepřípustné) a proto instalovat nebude.
Tak jsem si to rozmyslel. Řekl jsem si, že takový neschopný systém nechci, ani kdybych měl hrát s 5 FPS pod Wine. Restartoval jsem a nic...Linux nezačal bootovat.
Zděsil jsem se a spustil Knoppix. Se strachem jsem si vypsal tabulku oddílů. Dál z mých úst následovala nepublikovatelná sprostá slova, které jsem o Microsoftu ještě nikdy neřekl.
Ve zkratce: ačkoliv jsem instalaci vůbec nezahájil a s prvním diskem jsem pod installerem nijak nemanipuloval, Windows přepsal zavaděč prvního disku a zlikvidoval tabulku oddílů. Ze zavaděče bylo jednoznačně vidět, že je to zavaděč Windows. Místo původních oddílů tam zapsal fiktivní oddíl ID=4 (nějaký FAT) o velikosti 137 GB. Tabulku i zavaděč jsem snadno obnovil ze zálohy, ale...no to ne, nebudu sprostý.
Jak může být něco tak neschopného tak úspěšné?
Tiskni
Sdílej:
nabízí počítače i se 40 GB diskyUpřímně řečeno, jak velký disk je potřeba do kanceláře, kde se pracuje s nějakým specializovaným programem + nějaké texty, tabulky apod.? Mám dojem, že 40 GB je až příliš, menší disk aspoň nebude svádět k ukládání filmů a jiných nepracovních věcí.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
§ 30Kde tam vidíš, že se to týká jen hudebních děl? Ohledně "špatné" formulace, bylo to ve starém AZ, a v tom novém (121/2000 Sb.) je to rovněž. Kdyby to bylo tak špatné, nedělám si iluze, že by si to vydavatelé (společně s organizacemi jako OSA, Intergram atd.) neprolobovali u poslanců při tvorbě nového (současného) AZ.
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo
a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; ...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
"než disk s Linuxem při instalaci Windows odpojit"Hmm, docela šílené metody k provozu systému "nové generace" nebo jak to M$ vždycky prohlašuje. To první dělat kvůli Windows dělat nebudu (do mého systému nevleze dokud si s tím neporadí) a to druhé se dá použít až po installu.
"...že při spouštění z druhého disku ho má brát jako první."
Řekl jsem si: "Ale co, stejně instaluju na 40GB disk" a stisknul jsem enter na tom menším disku. Vyskočila na mě děsivá cedule s nápisem, který stroze oznamoval, že ačkoliv chci instalovat na druhý disk, tak na prvním disku je neMicrosoftí filesystem (což je pro něj přece absolutně nepřípustné) a proto instalovat nebude.Já bych řekl, že si vybral, kam instalovat, což ale instalátoru nebránilo dělat (destruktivní) změny jinde. Slušně vychovaný instalační program by se mohl aspoń zeptat
C:
. Ne před tím, ne potom. Toto vypočitatelné chování instalátoru Windows na počítačích, které mají C:
jako /dev/hda1
zformátované na FAT/NTFS, lze snadno využít k obnově ztraceného zavaděče, i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny. Tabulka oddílů to přečká zpravidla beze změny.
i když vedlejším účinkem je to, že LILO i GRUB jsou tímto z MBR odstraněny.I když ani to není až tak pravda. Mám nainstalovanou Fedoru 4 a grub je nainstalovaný do MBR na /dev/hda a až potom jsem přeinstalovával Windows2000 na /dev/hda1 a světe div se oni nepřepsali ten zavaděč v MBR. Z toho plyne poučení, že instalátor Windows někde z něčeho poznal, že ten MBR nemá přepsat. Čuměl jsem na to jako blázen, poprvé jsem nemusel po instalaci Windows bootovat rescue režim z instalačního média Fedory.
Aby instalátor přepisoval tabulku a chtěl instalovat někam jinam než mu uživatel řekne je hámotina největší.Hmm, takže tohle všechno jsem si teda vymyslel...?
Jo, přesně tak. Zvláš takovy ty OEM a podobny instalacky k novym sestavam. Mel jsem tu cest reinstalovat Win XP na sestave od LYNXu, ke ktere bylo prilozeno CD (takovy to s logem firmy, ktera vyrabi a prodava PC sestavy, proste urceno vyhradne pro distribuci s novym PC), predtim probehlo prerozdeleni disku.
Na pocitaci uz byl system jednou preinstalovan a pri bootu na vas vyskocilo zajimave menu: vyberte system - Win XP nebo Win XP. Ta prvni moznost vas hodila do puvodniho zboreneho systemu (adresar C:\Windows), ta druha vas hodila do holeho cerstve preinstalovaneho systemu (adresar C:\Windows.001). Neslo mi do hlavy, jak to clovek, ktery to prede mnou reinstalil, dokazal. Rikal jsem si ze oddily naformatuju v instalatoru, jak jsem byl zvykly z instalace XP. Nabootoval jsem z CD.
A ... instalator tam zacal praskat Win XP Home bez jakyhokoli optani nebo potvrzeni. (uz jsem zacinal tusit, jak to nestastnik prede mnou dokazal). Proste zadnej vyber oddilu, formatovani, adresare ani dalsich jinych moznosti.
Po dokonceni a restartu na me vykouklo bootmenu, kde byly tri polozky na vyber: Win XP Home , Win XP Home a Win XP Home. System ted zabiral trikrat tolik, ale jedina pouzitelna volba byla ta treti. (Zajimalo by me co by s timhle delal BFU, ktery by se pokousel preinstalovat system pomoci tohoto CD po nejakem nestastnem padu)