Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Dnes je již taková situace, že spam není nutné považovat za problém. Na jeho místo se ovšem tlačí nový přízrak, se kterým si ještě užijeme hodně "legrace".
Zatímco před nějakými 2-3 lety znamenal spam poměrně velký problém, dnes už tomu tak není. S naprostou většinou spamu, který se mi někdo snaží poslat, se již na serveru vypořádá spamassassin, a co projde, zlikviduje Mozilla. Zbývá naprosto zanedbatelné procento, a to jsou většinou české spamy, nabízející zboží a služby k běžné realitě poněkud bližší, než je nechvalně známá V'1ágr4 nebo p3''n1s én1_argm'net. Ale je tu nový problém - má jméno spim (spam via instant messaging).
V poslední době se to objevuje čím dál víc. Pokud jsem připojen k serveru IM sítě (zatím se to tedy týká téměř výhradně ICQ), každou chvíli na mě vyskočí výzva k autorizaci přidání do seznamu kontaktů. Podívám-li se do detailů o uživateli, bývá to vždy skoro totéž. Pohlaví: ženské, věk: 18-30 let, stát: Rusko, Ukrajina, Čína apod., nick: nějaký čaj, jméno a příjmení: jiný čaj.
Pokaždé to dost nepříjemně zdržuje, protože předem nevím, zda o autorizaci nežádá někdo skutečný, kdo se mnou opravdu potřebuje hovořit. Musím tedy otevřít detaily, kde s vysokou pravděpodobností zjistím, že si nějaký spimmer chce otevřít cestu k tomu, aby mi vnucoval reklamu. Před pár lety jsem o spimu pouze četl, nyní už je to realita. Mnoho spammerů již pochopilo, že v e-mailu už jim pšenka nekvete, proto se přesunuli sem.
Řešení zde asi bude mnohem složitější než v případě pošty. Něco jako analýza zprávy tu není možné (protože zprávy začne spimmer posílat až po autorizaci), podobně blacklisty (u Jabberu je naštěstí používat lze) takže pokud člověk nechce předem striktně omezit okruh lidí, kteří ho mohou kontaktovat, zbývá asi jen filtrovat v klientech uživatele podle údajů, které vyplní. Není to moc spolehlivé, může to někoho snadno zablokovat neoprávněně, ale asi nic jiného opravdu nemáme. Nebo by někdo věděl o lepší cestě?
Tiskni
Sdílej:
...aby je co nejdriv zabil, roztrvrtil, a skakal po jejich kouskach tak dlouho, dokud si nevymysli neco daleko krutejsiho...To se mi moc libi, vymyslel jsi to ty nebo je to odnekud ?
Problém ICQ je, že většinu uživatelů ani nenapadne stěžovat si na komplikace v podobě SPIM.Tohle je asi ten největší problém. Právě to je důvod, proč ICQ (a Skype) ochranu proti spimu nemá a asi ještě dlouho mít nebude.
Jabber sestává ze stovek, možná tisíců serverů, na kterých běží různý software (ejabberd, jabberd14, wildfire) v nejrůznějších verzích a ne všichni administrátoři je jakkoli udržují (v případě, že má uživatel smůlu a je na takovém neudržovaném serveru, může přejít na jiný, což je ale také značná komplikace).To je naprosto stejná situace jako u e-mailu. A tam se problém vyřešit podařilo. Používat neudržovaný server je vždy špatné, proto neberu argument, že právě tohle je brzdou boje proti spimu.
Severočeský kraj, tam nám ta nevěra bují ... jo, bagrista Adamec