Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Čas od času se tady vyrojí vášnivá debata v níž se donekonečna omílá jak je linuxový desktop nepřátelský vůči BFU co chtějí na všechno mít grafická klikátka. Ovšem ty nejpádnější argumenty proč je takové uctívání grafického GUI a klikátek na h...o většinou v tom křiku zanikají. Chybějící překlady a pod. jsou tím nejmenším co mi na takovém GUI vadí.
GUI má především práci usnadňovat a ne komplikovat. Proto používám s oblibou editor geany, který je svižný, má mnoho pěkných vlastností a přesto je v grafice. Prostě se mi s ním pracuje lépe než s vi. Na rychlé opravy překlepů a chyb ve skriptech však používám mcedit.
Mám velice rád Midnight Commander (s krusaderem apod. bych už asi zešílel), přesto upřednostňuji při práci se soubory eleganci a svižnost příkazové řádky. Ano, podobně jako na Windows si nedovedu představit rozumnou práci bez Total Commanderu, ovšem tam, mezi slepými bude vždycky jednooký králem.
Špatně se mi pamatují postupy, které se neopakují příliš často a vyžadují hodně soustředění. V linuxu mám nastavenou historii příkazové řádky na hodnotu 10000. Což už je dost na to, abych si mohl v případě potřeby takový postup osvěžit, i když jsem ho prováděl zhruba před třemi měsíci. Oblévá mne přitom studený pot při vzpomínce na sklerotickou příkazovou řádka jakou měl třeba DOS či MS Windows. Vy si pamatujte za tři měsíce kam máte zarejdit myší, abyste naklikali to co zrovna potřebujete?
Nedávno jsem byl na školení které probíhalo na MS Windows. Zhruba po dvou dnech mi přestala hlava brát kam všude je třeba kliknout a veškeré informace začaly protékat jedním uchem tam a druhým ven. Příčina je zcela prostá. Nejsem prostě schopen z toho neustálého kmitání myši, přepínání záložek a rozbalování stovek meníček vypreparovat tu podstatnou informaci - totiž, že v souboru .ini s názvem takovým a takovým je třeba změnit hodnotu tu a tu na to a to. Chcete vidět jak vypadá manuál pro CITRIX? Tlustý svazek formátu A4 s hromadou screenshotů, aby bylo zřejmé kam se vlastně máte doklikat.
Taky nemám rád ditribuce, které se snaží řešit všechno přes klikátka. To možná je pohodlné na jednom dvou strojích, ale když už je třeba něco naklikat na větším množství strojů, tak to už je pěkná křeč v zápěstí. Nelíbí se mi, že nevidím do kterých konfiguráků hrabou a co se ve skutečnosti mění.
Nejsem fanatik co zavrhuje grafický desktop, ale nechápu proč komplikovat věci prosté.
Tiskni
Sdílej:
yum
na tom není zase o tolik lépe.
Nějak tu pomalost, když vynechám správce balíčků nevidím.
V linuxu mám nastavenou historii příkazové řádky na hodnotu 10000.
Uff… já už nějakou dobu uvažuji o tom, jestli těch 1000 (distribuční default) není přehnaně moc. Pro zajímavost, kolik vám ukáže 'time bash -i /dev/null
'?
user@stroj:~$ time bash -i /dev/null real 0m0.010s user 0m0.000s sys 0m0.010s
HISTFILESIZE=10000
? To mne docela překvapuje, já mám totiž při tisícovce asi 50 ms (ale to může být způsobeno i jinými faktory, třeba přebujelou konfigurací automatického doplňování).
want@stroj:~$ time bash -i /dev/null real 0m0.624s user 0m0.467s sys 0m0.157s want@stroj:~$ history | wc 9990 35934 289584
A ne vzdy funguji. … To hned mazu do konzole, busim tam ifconfig…
Velmi vtipné…
ifconfig
(téměř devět let obsolentní potvoru s dosti svéhlavým chováním) za vzor spolehlivosti mi prostě připadá humorné.
ip a s
, tak se dobrých 80% lidí (resp. linuxáků alias ipconfig=ip
ipconfig /all
' nebo 'ipconfig /?
' :-)
Abych pravdu řekl, sice taky občas ve spěchu píšu věci jako 'ip a a
', ale když to někomu předvádím, zkracuji nanejvýš address
na addr
, neighbor
na neigh
apod.
Co se týká chyb, z hlavy si vzpomínám např. na to, že ifconfig
neukazuje adresy, které nemají nastavený label, a předstírá existenci virtuálních rozhraní typu eth0:0
, ale když jim zkusíte nastavit nějaké parametry (příznaky, MTU apod.), bez varování je nastaví eth0
. Pak třeba že route
ukazuje jen obsah tabulky main
a ani u ní neukazuje všechny informace.
Protože vydávat ifconfig
(téměř devět let obsolentní potvoru s dosti svéhlavým chováním) za vzor spolehlivosti mi prostě připadá humorné.
To ze je obsolete a ze ma omezenou funkcnost je sice pravda, ale v situacich, kdy si clovek s omezenou funkcnosti vystaci (napr. nejvyse jedna IP per device, zadne rule based routing), je naprosto spolehlivy, neni-liz pravda? A s tou omezenou funkcnosti si vystaci prevazna vetsina uzivatelu.
Navic na zakladni operace s rozhranim me prijde ifconfig lehce praktictejsi. Zprovozneni interface se zvladne ifconfigem na jeden prikaz, zatimco pomoci ip na dva (nastaveni adresy a link up). Stejne tak zmena adresy - u ifconfig jeden prikaz, u ip dva (zruseni stare a nahozeni nove). U mnoha operaci mohlo byt device jako povinny pozicni parametr a neprudit uzivatele s 'dev'. Na druhou stranu 'netmask' a sitova maska v nezkracenem tvaru u ifconfig je docela otravna.
Zprovozneni interface se zvladne ifconfigem na jeden prikaz, zatimco pomoci ip na dva (nastaveni adresy a link up).
Skutečnost, že ifconfig
nerozlišuje mezi "rozhraní je up" a "rozhraní má přiřazenou IPv4 adresu" bych naopak označil za jednu z podstatných nevýhod.
iproute2
(tedy především příkaz ip
).
ifconfig
použít, ale v různých diskuzích na to člověk narazí často a tak trochu jsem doufal, že je cílem distributorů, aby programy v jejich distribucích fungovaly podle očekávání (tedy podle přiložené dokumentace). Jak má člověk k této znalosti přijít? Jak by to dopadlo, kdybychom vždycky u každého distribuovaného programu museli předpokládat, že vlastně vůbec nefunguje a vše si nejdřív ověřit?
* Nebo je to varování snad skryto v poznámce:
Since kernel release 2.2 there are no explicit interface statistics for alias interfaces anymore. The statistics printed for the original address are shared with all alias addresses on the same device. If you want per-address statistics you should add explicit accounting rules for the address using the ipchains(8) command.? Ale to asi ne, když wikipedia píše, že s novými jádry zastaral i příkaz ipchains.
RX bytes:2666123451 (2542.6 Mb) TX bytes:2778213750 (2649.5 Mb)
ip -s link show
Pro přátele zkratek 'ip -s l
'
ipchains
, přestože o něm je to všeobecně známo, zastaral až o jednu stabilní řadu později (příchodem netfilteru v řadě 2.4).
Proč o tom není ani slovo v manuálové stránce*, proč se při použití nezobrazí varování a proč je to vlastně vůbec v distribuci?
Dobrá otázka…
Proč o tom není ani slovo v manuálové stránce*, proč se při použití nezobrazí varování a proč je to vlastně vůbec v distribuci?Asi proto, že nikdo nenapsal nebo nezařadil potřebné patche. Tedy pokud jste se ptal skutečně na to proč. Pokud to měla být řečnická otázka, jestli tohle všechno náhodou neospravedlňuje používání
ifconfig
/route
– ne, neospravedlňuje, jsou to jenom další chyby. Svědomitý linuxák se může pokusit tyhle změny do nettools
protlačit. Škodolibý linuxák se může pokusit prosadit do nějaké distribuce to, aby se ve výchozím nastavení použilo nějaké pravidlo, které změní výchozí routovací tabulku. To by snad mohlo probudit ty, kterým ifconfig
/route
„pro jejich potřeby stačí“
Asi proto, že nikdo nenapsal nebo nezařadil potřebné patche.To se zdá rozumné, akorát mě teda napadá ještě jedna otázečka: a proč?
Muze me nas.at, kdyz si v Ubuntim klikatku naklikam nastaveni IP adres site a nemuzu se pripojit.A ze me tenhle nastroj odjakziva funguje jak ma, to je asi nejaka nahoda, ze?
Treba Veritas Netbackup ma GUI v Jave (a na velice dobre urovni!) - chtel bych vas videt jak provadite konfiguraci zalohovacich politik pro x set serveru pres prikazovou radku - to byste asi musel nosit na prstech chranice.Jednoduse - napisu si soubor popisujici to co chci v kompaktni podobe (takove, ktera vyhovuje specificke situaci vzhledem k moznym zmenam) a pak skript, ktery z puvodniho souboru vygeneruje ty spousty konfiguraku a nahraje je na servery.
A za třetí drtivá většina unixových konfiguráků má zcela jasnou syntaxi - proměnná = hodnota
<ironie styl="kousavy">
Jasně. Třeba passwd
nebo fstab
, to jsou naprosto typické příklady takové syntaxe. Nebo že byste myslel syslog.conf
, resolv.conf
, či snad hosts
?</ironie>
sendmailu
a dále třeba soubory sudoers
nebo printcap
printcap
bych býval zapomněl… Co se sendmail.cf
týká, osobně ho nepovažuji za konfigurační soubor, ale spíš za něco na způsob bytecode… :-)
Já to poprvé viděl na stínítku na zadním okně přede mnou jedoucí Octavie. Takové šoky by člověk za volantem zažívat neměl… :-)
Ale dlouhé vedení bych tomu neříkal, spíš svobodná vůle. Dokážete si představit, co byste byl za blbce, kdybyste poslušně dělal všechno, co do vás hustí na billboardech a v reklamách obecně?
Vždycky pak přemýšlím, jak by se ta věta dala formulovat srozumitelněji…Možná kdyby z monitoru vyletěla ruka a pořádně uživatele profackovala