V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
má to ještě bold variantu (u tak malých velikostí už to začíná být raritní)Hmm, jak tak koukam, tak v Debianu mi bold varianta devitky prilis nefunguje. Posles prosim screenshot i toho tucneho pisma fixed devitky? Diky.
Například hodně blbě zvládá agresivní zvětšování a zmenšování, což je bohužel něco, co se s ním v xmonadu bude dít furt.Asi zalezi hodne na stylu pouzivani - treba mne staci "ferove" rozlozeni oken a pak s nimi uz moc nemicham. I kdyz zatim jsem si ho nestihl v xmonadu nastavit, a tak pouzivam vychozi rozlozeni, ktere mi zatim take staci.
xterm zase nemá tabyTaby jsou pro lamy, geekové používají GNU Screen...![]()
Ja pouzivam WindowMaker, je to takovej lehkej WM (oproti KDE, gnome atd; samozrejme icewm, ratpoison atd jsou jeste lehci). Pouzivam ho uz dlouho a uz dlouho ma funkci virtualnich desktopu. Pouziva se to docela dobre, kdyz si clovek navykne, ze na kazdej plose ma jinou praci, tak si pak nemuze ani ve Windows zpatky prevyknout, ze je vsechno v jednom. No a kdyz mam virtualni plochy, tak kazda plocha pro jinej server a nepotrebuju taby:)
Někde jsem objevil, že do historie screen se dá dostat i přes Ctrl+A Esc
Je to pro mě zapamatovatelnější klávesová zkratka.
Jo a jako terminál používám xterm. Má všechno co potřebuju a je všude.
xterm zase nemá tabyod toho mam window manager kterej to umi
Můžeš zkusit mlterm (Multi Lingual TERMinal)
Console8x16
, který je, jak je vidět z přiloženého obrázku, bitmapový. A kvůli starému hardwaru je pro mě nejdůležitější rychlost vykreslování, které poměřuji programem tack
. Potřebné testy ukrývá nabídka Tools a podnabídka Performance testing.
Na terminal jedine font misc-fixed, a pro jeho kresleni zadny hinting (nebo spis grid-fitting) neni treba (nebot je bitmapovy).
BTW, pouzivam rxvt.
Ja jsem si nejvic oblibil gnome-terminal (i kdyz pouzivam KDE).
Je to hlavne kvuli citelnosti pisma, pouzivam font Luxi Mono 11 (zvlada i cestinu). Pro me je velikost devet uz dost necitelna, jenze taky zavisi na jakym displayi a z jake vzdalenosti se clovek diva.
gnome-terminal Luxi Mono 11 (1.4M png, 1680x1050)
Pro uplnost jeste porovnani s Luxi Mono 9 (s anatialisingem tak male pismo vypada dost rozmazane):
gnome-terminal Luxi Mono 9 (1.4M png, 1680x1050)
Nevyhoda gnome-terminalu je relativni pomalost proti rxvt (hlavne kvuli antialiasingu).
Nom takze urxvt s fontom Dejavu Sans Mono 11 podla mna zapada do kategorie. Resp. velkost je celkom porovnatelna so screenshotom: 141250-minisoutez-o-nejefektivnejsi-terminal-15570.png :P
Zajimalo by me, proc pouzivate (u)rxvt a neantialiasovany font (na jakem HW/display/resolution).
Dokazu si to predstavit na prenosnem notebooku/netbooku. Pod velikost 10px velikosti fontu je antialiasing spis Gaussova konvoluce
Sidhartha rozhodne doporucuji.
K Siddharth-ovi se taky podvejte na "Der Steppenwolf" of Hesseho. (Siddhartha neni historicky presny, ale rozhodne je to . ). HypnoToad rika: "You must read Siddhartha. Then, You must read Der Stepenwolf. Then it is possible that you are not a machine. If you want to prove that you are no a machine (in a Turing sense), think about this: "Could Goedell prove his incompletess theorem, if every (human) being was machine?"
Tiskni
Sdílej: