Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Poměrně dlouho používám na systémovém disku souborový systém ReiserFS (verze 3.6). Podotýkám, že ne s "problémovými" jádry. Jenže po migraci systému (cp -a
) na nový 120GB disk se mi zničil už druhý oddíl s reiserFS, po /home
odešel další :(.
Všiml jsem si toho až v momentě, kdy se mi nepřipojil dotyčný oddíl
mount /mnt/abc mount: Not a directoryV logu jsem našel informace o špatné struktuře stromu, takže jsem udělal
fcsk.reiserfs /dev/hda3
, který mě velmi potěšil zprávou
1 found corruptions can be fixed only when running with --rebuild-tree, no a
--rebuild-tree
mi to sice "opravil", ale teď mám všechno v lost+found
Takže jsem se rozhodl od reisera přejít zpět k ext3. Zatím zůstává na systémovém oddíle, protože na portage je přeci jenom reiser rychlejší, ale už si dělám i jeho zálohu a přemýšlím, zda mi to za ty starosti stojí.
Máte také takové smutné zkušenosti s reiserFS? Mě se to stalo na 120GB disku Maxtor, jádru 2.6.11-gentoo-r11. Na starém Western Digital se mi nikdy nic takového nestalo a tady během deseti dnů podruhé. Jediná událost, která by to mohla zapříčinit, byla výpadek proudu při nabíhání KDE, ale pouze tento (a zrovna nepoužívaný) oddíl se zničil.
Tiskni
Sdílej:
mkreiserfs
dělal, že se to dá, tak jsem ten oddíl připojil, nakopíroval tam systém, nastavil fstab, restartoval a bum... (Dnes mám 4 kB a jsem s ReiserFS spokojen, jen se protáhl start systému o pár vteřin.) Zkusil jsem XFS - rychlý, pěkný souborový systém, konečně jsem si ulevil od fsckování. Reiser je neprekonatelny v praci s obrovskym poctom malych suborov.jako je třeba strom portage
Mojim favoritom je na servroch xfspo (jednom, prvním) pádu ReiserFS jsem při přerozdělování disků začal používat XFS a musím říct, že rychlostně je to katastrofa ... na starém disku (6 GB, cache asi 384 kB, DMA-2 max) mi s ReiserFS vyhledání programu v portage trvalo 10-20 s, na novějším (80 GB, cache 2 MB, UDMA) s XFS nejde pod půl minuty, spíš déle