V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
(11:55:48) kozzi: co pozivas za klienta na icq (11:55:56) Bilbo: icq (11:56:29) kozzi: no tak to ses jeden z malo co dodrzuje licenci
ja sem zas pecenej-varenej na talk@conf.netlab.cz
psi je dobry.kdyz jsi takovy znalec, moh bys mi objasnit, jak funguje vyhledavani? nejak nechapu proc to nekdy najde a nekdy nenajde tutez osobu. Ma to snad neco spolecneho s tim jestli je online nebo ne?
Myslel jsem Free jako zdarma bez zdrojových kódů.
To není mimo... Já bych taky nesvobodný program nepoužil pokud by to nebylo nezbytně nutné...
Můžu se zeptat proč? Máš program, který řeší tvůj problém. Ty ten program můžeš bezproblémů okamžitě použít, ale neuděláš to, jen kvůli nedostupnosti zdrojáků?
Mimochodem, kolik zdrojáků ke komerčním programům jsi viděl?No tak třeba zrovna open office má podporu od Novellu a vydělává slušný peníze. A je to jeden z největších open source projektů.
otevreny zdrojaky maji vyssi kvalituMůžou mít. A nemusí. Taky preferuji open source, ale zavrhovat kvůli tomu všechno ostatní nehodlám. Záleží dost na konkrétním využití. Jsou věci, kde mi closed source nevadí. Ale třeba na HTTP server nebo nějaký software pro šifrování je open source rozhodně lepší.
Můžou mít. A nemusí.Navic kvalita zdrojaku neni zdaleka vsechno. Zel, ze tolik F/OSS programatoru to porad odmita pochopit. Maji program, kterej ma naprosto uchylny GUI a ze zdrojaku jsou paf...
Skype je špatný především proto, že je velmi těžké přesvědčit někoho o tom, že je špatný. Lidi se nevzdávají Skype snadno...
Ten program je špatný proto, že jej lidi používají a nechtějí se ho vzdát?
Nehledě na to, že ve výsledku vás neomezuje Skype jako program, ale vaši přátelé a známí, kteří odmítají opustit podle nich skvělý program.Ano, to je mnohem přesnější.
Tak já taky přihodím svou trošku do mlýna: Pak se tu řešila možnost výběru. Opravte mě, jesti se pletu, ale vše je otázkou použitého protokolu, takže na výběr máte pouze z programů implementujících daný protokol, pokud váš známý používá protokol jiný... Nehledě na to, že ve výsledku vás neomezuje Skype jako program, ale vaši přátelé a známí, kteří odmítají opustit podle nich skvělý program.Pokud je ten protokol otevřený, není problém případně vytvořit brány, a nebo upravit ony programy aby použili i jiný protokol (viz programy používající SIP i H.323 (nebo kolik) A ano... omezují nás ti uživatelé... proto se jim snažíme vysvětlit, že používáním Skype je špatné. Skype jako firma není zlá... zlý je člověk, který si se mnou nehodlá povídat, dokud si já nenainstaluji Skype... Skype může mít cíle jaké chce... naopak naším* cílem je otevřená komunikace, kde každý může svobodně komunikovat s kýmkoli. Skype nám tomuto cíli brání. * Hnutí za otevřenou komunikaci... ano... zrovna jsem si ho vymyslel.
... Skype nám tomuto cíli brání.Já si fakt nemůžu pomoc, ale podle mě Skype neudělal nic jiného, než že poskytl protokol a program. Nic víc, nic míň.
Ti lidi, kteří píšou alternativu nemají čas na to, aby vysvětlovali lidem, proč tu alternativu použít.
To je ale hodne slaby argument, to musis uznat i ty. Proc to tedy delaji? Pro sebe? To byva casto silna motivace, ale v pripade komunikacniho protokolu to jde tezko...
Nikdo te nenuti se vzdat sve "viry" a zacit pouzivat skype. Stejne tak te nikdo nenuti, aby jsi prestal nadavat na skype, ani bych si to nedovolil. Jen rikam, ze je to trapne a hloupe, tot vse.
O využívání linek zde zatím nepadlo ani slovo.Ale padlo mnohokrat jinde a rekl bych, ze by na to doslo i tady, tak jsem se vyjadril.
Když je někdo zvýhodněn jen tím, že s něčím přišel první a získal množství uživatelů, tak to tržní prostředí narušuje.Tak tohle je naprosta blbost. Nejak si nedokazu predstavit, jak to udelat, aby nebyl clovek, ktery by s necim prisel prvni. Na svete jsou tuny firem, ktere by mohly poslouzit jako priklady toho, ze prijit s necim prvni a z pocatku prorazit nezarucuje 100% uspech, neni na tom nic divneho. Podivej na GTalk, ma obrovsky potencial. Ja osobne bych ho moc rad videl, jak nahrazuje Skype. Ale dokud nebude umet volat na pevnou za dobry prachy a nebudou pro nej perfektne fungujici klienti pro Linux a OS X, pujde to tezko. Ale ma na to, aby Skype znicil. Stejne tak ma Linux na to, aby polozil MS. Pak se taky da namitnout, ze Gtalk pouziva opensource a jeho popularita vzrusta, je to perspektivni SW, takze uspech s F/OSS jde udelat. Jenze to si musis uvedomit, kdo za tim stoji. Google, miliardovy kolos, ktery si muze dovolit obrovske investice (mozna bys byl sokovan, kdybys vedel, kolik F/OSS pocinu je financovanych z proprietarnich reseni) a ma cesty, kterymi se mu vrati zpet (proc myslis, ze Gmail nema IMAP? Protoze vydelky Googlu stoji na tom, ze lidi chodi na jeho weby.). Jenze Skype Limited je firma, ktera s necim zacala a (AFAIK) se venuje jen tomu, ta si proste - pokud chce vydelat tolik, aby mohla investovat a nabidnout ty nejlepsi sluzby - nemuze dovolit prijit na trh a rict: tady to mate, je to vsechno zadarmo a otevreny, takze vlastne nas SW vubec nemusite pouzivat. Kdybys byl minuly rok na prednasce na Invexu v Linux Hallu, slysel bys sefa ceske pobocky Novellu, jak vysvetluje zakladni princip fungovani firmy: 1. prospech pro firmu, 2. prospech pro zamestnance, 3. prospech pro zakazniky. JAKAKOLIV zmena v tehle hierarchi znamena socialistickou revoluci, presne takhle nejak to ten dotycny rekl. A kdyz se nad tim zamyslis, zjistis, ze jinak to opravdu nejde - jakmile se firma zacne zabyvat dobrem nekoho jineho na ukor sveho dobra, zakonite zkrachuje (pokud ji nebude financovat nejaky Bozsky Shuttleworth) a nebude moci slouzit nikomu. To neni to, co chceme, ze? Kdyz bude firma, ktera se bude zabyvat svym uspechem, bude moci nabizet i lepsi sluzby lidem, tak jako Skype. A i ti zamestnanci postaveni vyse nez lide davaji smysl. Firma totiz musi mit fungujici strukturu a ta s nespokojenymi zamestnanci nebude, takze opet nic pro nikoho. I kdyz ty tri pravidla muzou na prvni pohled vypadat moc razantne, uvedom si, ze v trznim prostredi to jinak fungovat nemuze.
S poslednim odstavcem musim naprosto souhlasit. Ale to clovek opravdu pochopi, az kdyz pracuje a tyto veci se ho bezprostredne tykaji.Tak stím si dovolím nesouhlasit. Myslím si, že to dojde každému kdo se nad tím zamyslí.
A možná jsem naivní, ale věřím v to, že pokud Skype vydělává peníze pouze na SkypeIn a SkypeOut, tak by nebyli proděleční v případě, že by celá síŤ používala otevřený protokol.Co třeba licencování protokolu pro HW telefony? Pokud by se ten protokol otevřel, o tohle by firma přišla.
Podivej na GTalk, ma obrovsky potencial. Ja osobne bych ho moc rad videl, jak nahrazuje Skype. Ale dokud nebude umet volat na pevnou za dobry prachy a nebudou pro nej perfektne fungujici klienti pro Linux a OS X, pujde to tezko. Ale ma na to, aby Skype znicil. Stejne tak ma Linux na to, aby polozil MS.Před pár týdny Google a eBay, která už nějakou dobu vlastní Skype, uzavřeli smlouvu a do budoucna plánují mj. spolupráci (peering) Skype a Google Talk. Také se mluvilo o spolupráci Google Talk a AIM od AOL (už od samého spuštění GT), ale zatím se nic neobjevilo. Podle mě je hlavním problémem, že Skype je dnes prakticky synonymem pro VoIP, stejně jako v ČR je ICQ synonymem pro IM (jinde ve světě zpravidla MSN). Skype je prostě "Ten Program pro Kecání na Netu" a kdo ho nemá, je ztracený, divný, dívají se na něj přes prsty, nechápavě kroutí hlavou.
Kdybys byl minuly rok na prednasce na Invexu v Linux Hallu, slysel bys sefa ceske pobocky Novellu, jak vysvetluje zakladni princip fungovani firmy: 1. prospech pro firmu, 2. prospech pro zamestnance, 3. prospech pro zakazniky. JAKAKOLIV zmena v tehle hierarchi znamena socialistickou revoluci, presne takhle nejak to ten dotycny rekl. A kdyz se nad tim zamyslis, zjistis, ze jinak to opravdu nejde - jakmile se firma zacne zabyvat dobrem nekoho jineho na ukor sveho dobra, zakonite zkrachuje (pokud ji nebude financovat nejaky Bozsky Shuttleworth) a nebude moci slouzit nikomu.IMO se těch zásad drží i Mark Shuttleworth*, ale evidentně ho netrápí krátko- a střednědobá čísla. Pokud se ale člověk podívá na fungování a dění okolo Ubuntu blíž, tak je to vidět hodně jasně... * Chtěl jsem napsat jenom iniciály, ale nějak mi to nesedělo.
Tiskni
Sdílej: