abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 11:44 | Zajímavý článek

Jiří Eischmann na svém blogu popisuje své zkušenosti s Fedora Silverblue. Jedná se o neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek. Myšlenka neměnného systému se ve Fedoře začala rozvíjet v projektu Atomic. Z něj se časem vyvinul na desktop zaměřený Atomic Workstation a nově projekt s vlastním brandingem Team Silverblue. Základním stavebním kamenem je OSTree, což je velmi zjednodušeně takový git pro souborový systém.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Komunita

Richard Hughes na svém blogu informuje, že do LVFS (Linux Vendor Firmware Service) plánuje přidat podporu aktualizace NVMe (NVM Express) firmwarů. Současně žádá o pomoc: odeslání výstupu příkazu nvme-cli.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:33 | Nová verze

Byla vydána verze 1.0 frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. S vydáním Flatpaku 1.0 byla odstraněna nálepka "beta" u centrálního repozitáře pro Flatpaky Flathub.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 2.10.6 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a v souboru NEWS. Zdůraznit lze možnost psaní textů vertikálně nebo filtr pro vytváření obrázků typu Little Planet. Vývojáři zdůrazňují překlad GIMPu do maráthštiny. GIMP je tak k dispozici již v 81 jazycích.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 12:00 | Nová verze

Vyšla verze 5.17 prohlížeče map a GPS logů GPXSee. Nová verze přináší zejména podporu HiDPI displejů a map, a podporu pro další dva formáty souborů - SLF a LOC.

Martin Tůma | Komentářů: 0
18.8. 22:22 | Nová verze

Po roce vývoje od vydání verze 1.20 byla vydána verze 1.21 knihoven EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Do vývoje EFL se zapojilo 96 vývojářů. Provedeno bylo téměř 5 000 commitů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.8. 19:00 | Nová verze

Byla vydána verze 18.08.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.8. 18:44 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 155. brněnský sraz, který proběhne v pátek 17. srpna od 18:00 na zahrádce restaurace Tanganika (Horova 35). V případě nepřízně počasí uvnitř. Tentokrát bude sraz pojat tématicky. Vzhledem k blížícímu se 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa proběhne malá výstava. Kromě literatury budou k vidění též originály novin z 21. srpna 1968, dosud nikde nezveřejněné fotky okupovaného Brna a původní letáky rozdávané v ulicích.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.8. 01:00 | Komunita

Měsíc po Slackware slaví 25 let také Debian. Přesně před pětadvaceti lety, 16. srpna 1993, oznámil Ian Murdock vydání "Debian Linux Release".

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
15.8. 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.26 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Představení novinek také na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 28
Používáte zařízení („chromebook“, „chromebox“ či tablet) s ChromeOS?
 (6%)
 (3%)
 (15%)
 (76%)
Celkem 220 hlasů
 Komentářů: 10, poslední 18.8. 11:25
  Rozcestník

  Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)

  30. 11. 2009 | David Watzke | Návody | 55861×

  Tento díl je o přístupových právech v Unixu a o nástrojích pro manipulaci s nimi (chmod, chown, chgrp).

  Obsah

  Jelikož jsou unixové systémy víceuživatelské, je zde nutnost nějakého systému přístupových práv, aby uživatelé nemohli přistupovat k citlivým datům jiných uživatelů, páchat škodu na systému a tak podobně. Standard POSIX definuje systém oprávnění, který používají všechny unixové systémy.

  Základní unixová přístupová práva

  link

  Každý soubor či adresář má svá základní oprávnění. To zahrnuje vlastníka (UID) a skupinu (GID), a dále oprávnění ke čtení (read), zápisu (write) a spuštění (execute) pro vlastníka (user), skupinu (group) a ostatní uživatele (others). Význam tučných písmen je dobré si zapamatovat, nejen proto, že je budeme používat dále v článku.

  PrávoVýznam u souboruVýznam u adresáře
  r Čtení souboru. Čtení názvů obsažených položek.
  w Zápis do souboru. Vytváření souborů a adresářů.
  x Spuštění souboru. Vstup do adresáře.

  Samotný popis je pro nezasvěceného patrně složité pochopit, a proto to předvedu na ukázce. Již ve druhém díle jsme si představili příkaz ls, který nám teď pomůže s vypsáním a pochopením práv. Vypíšeme si adresář s různými soubory, které mají různá práva.

  $ ls -lF --color=auto
  brw-rw---- 1 root root  7, 0 2009-11-08 14:41 blokove_zarizeni
  -rw------- 1 dave home   16 2009-11-08 14:34 muj_tajny_soubor.txt
  prw-r--r-- 1 dave home    0 2009-11-08 14:43 pojmenovana_roura|
  drwxr-xr-x 1 dave home    0 2009-11-08 14:37 prazdny_adresar/
  -rwxr-xr-x 1 dave home 5558272 2009-11-08 14:37 spustitelny_soubor*
  lrwxrwxrwx 1 dave home   20 2009-11-08 14:35 symlink_na_muj_tajny_soubor -> muj_tajny_soubor.txt
  srwxr-xr-x 1 dave home    0 2009-11-08 17:34 unixovy_socket=
  crw-rw-r-- 1 root root  5, 2 2009-11-08 14:41 znakove_zarizeni
  

  Zajímají nás teď především první tři sloupce. V prvním sloupci jsou vypsána oprávnění. První znak udává typ souboru (* to si vysvětlíme později, s právy to nesouvisí). Další tři znaky znázorňují oprávnění pro vlastníka, následující tři pro skupinu a poslední tři pro ostatní uživatele. Ve druhém sloupci je uvedeno jméno vlastníka a ve třetím potom název skupiny.

  Co vlastně jednotlivé znaky u oprávnění znamenají, vysvětlím třeba na adresáři nazvaném prazdny_adresar. Když ignorujeme první znak, máme rwxr-xr-x. To si můžeme představit rozdělené po třech znacích jako rwx,r-x,r-x, tedy vlastník,skupina,ostatní. Znaky r, w, x mají již popsaný význam a spojovník (-) znamená, že dané právo adresář nemá. Vlastník může s adresářem manipulovat, jak chce (rwx), zatímco skupina a ostatní do něj mohou jen vstoupit a vypsat si jeho obsah (r-x).

  PrávoHodnota
  r-- 4
  -w- 2
  --x 1

  Další důležitá věc je vyjádření práv v osmičkové číselné soustavě. Vizte tabulku. Například rw- lze zapsat jako 6, protože jednotlivá čísla se sčítají. Z toho vyplývá, že 3 je -wx, 5 je r-x a 7 je rwx.

  Základní oprávnění souboru či adresáře lze tedy vyjádřit trojciferným číslem, přičemž první číslo udává práva vlastníka, druhé skupiny a třetí ostatních uživatelů. Například pro spustitelné soubory se často používá 755, tedy rwxr-xr-x – vlastník má neomezená práva a ostatní mohou soubor jen číst nebo spustit.

  Je důležité uvědomit si, že vlastník své soubory může smazat, i když k nim nemá právo zápisu (w). Třeba příkaz rm se sice standardně při pokusu o smazání zeptá, nicméně lze to a jiné programy se ptát nemusí. Další výjimka je ta, že superuživatel (root) má ke všem souborům právo minimálně rw- (6), a to i v případě, kdy logicky spadá do skupiny s právy --- (0).

  Tolik tedy k právům. Co se týče příkazu ls a záhadného prvního písmena v prvním sloupci na začátku každého řádku jeho výpisu (*), jednotlivé znaky mají následující význam:

  ZnakVýznamČeho je znak zkratkou
  - obyčejný soubor -
  b soubor blokového zařízení block device
  c soubor znakového zařízení character device
  d adresář directory
  l symbolický odkaz symbolic link
  p pojmenovaná roura named pipe
  s unixový socket unix socket

  chmod

  link

  Program chmod (zkratka angl. change mode, tedy změnit práva) slouží ke změně oprávnění souborů a adresářů.

  # nastaví práva souboru "skript.sh" na 755 (rwxr-xr-x)
  chmod 755 skript.sh
  

  Při vysvětlování práv výše jsem psal, že je dobré pamatovat si tučné zkratky, tak si v případě potřeby osvěžte, co znamená user, group a others. Jiný způsob, jak u souboru změnit práva, totiž využívá právě těchto zkratek a kombinace písmen r, w, x. Následuje ukázka, na které tento způsob předvedu.

  chmod u+x soubor.run
  

  Písmeno u signalizuje, že měnit se budou práva vlastníka. Znak + znamená, že práva se budou přidávat (- práva odebírá a = přiřazuje). Další znaky (v tomto případě jen x) symbolizují práva, která se budou měnit. Příkaz tedy přidává vlastníkovi právo ke spuštění souboru s názvem soubor.run.

  # nastaví skupině rwx (7) pro „soubor.txt“
  chmod g+rwx soubor.txt
  
  # pokud měl soubor práva 777, po tomto příkazu budou 640
  chmod u-x,g-wx,o-rwx "soubor s mezerami v nazvu"
  
  # nastaví práva 764 souboru „filename.ext“
  chmod u=rwx,g=rw,o=r filename.ext
  

  Jediným standardizovaným přepínačem příkazu chmod je -R, který slouží k rekurzivní změně práv.

  # nastaví adresáři „adresar“ a veškerému jeho obsahu práva 755
  chmod -R 755 adresar/
  
  # odebere vlastnící skupině právo k zápisu do adresáře „x“ a jeho obsahu
  chmod -R g-w "x"
  

  Zde se hodí upozornit, že chmod s přepínačem -R dovede (především spuštěný pod rootem) velice snadno znehodnotit systém, a to takovým způsobem, že je pak podstatně jednodušší systém smazat a nainstalovat jej znova (či v lepším případě obnovit jej ze zálohy), než se pokoušet katastrofu napravit. Pozor si dávejte zvlášť při zadávání absolutních cest, protože největší škodu by příkaz napáchal logicky tehdy, dostal-li by kořenový adresář (/) jako argument.

  GNU verze příkazu má oproti standardu navíc několik dalších praktických přepínačů. Dva ovlivňující výpis programu:

  # -v vypíše informace o každém zpracovaném souboru
   chmod -v 755 a b c
  mode of `a' changed to 0755 (rwxr-xr-x)
  mode of `b' changed to 0755 (rwxr-xr-x)
  mode of `c' changed to 0755 (rwxr-xr-x)
  
  # -c je jako -v, ale vypisuje info jen tehdy, změní-li se práva a
  # následující příkaz tedy nevypíše nic (práva všech souborů již jsou 755)
  chmod -c 755 a b c
  

  Dále je zde přepínač --reference, díky kterému můžeme místo konkrétních práv zadat cestu k souboru, jehož práva budou použita

  # nastaví adresáři „dir“ práva kořenového adresáře
  chmod --reference=/ "dir"
  

  Přepínač --preserve-root nedovolí spustit příkaz v rekurzivním režimu na kořenový adresář. Pozor, na rozdíl např. od rm je u chmodu výchozí chování takové, jako by byl zadán přepínač --no-preserve-root.


  chown

  link

  Příkaz chown slouží ke změně vlastníka a skupiny souborů a adresářů. Název je zkratkou anglického change owner, tedy změnit vlastníka.

  # změní vlastníka souboru „soubor.txt“ na „jmeno_uzivatele“
  chown jmeno_uzivatele soubor.txt
  
  # změní vlastníka souboru „soubor.txt“ na „dave“ a skupinu na „home“,
  # oddělovač vlastníka a skupiny může být znak : nebo .
  chown dave:home "soubor.txt"
  

  Místo jména vlastníka a skupiny lze zadat také číslo vlastníka (UID) či skupiny (GID).

  Existují ještě další dvě zvláštní použití.

  # změní skupinu souboru „soubor.txt“ na „www“
  chown :www soubor.txt
  
  # změní vlastníka souboru „x“ na "admin" a
  # změní skupinu na implicitní skupinu uživatele „admin“
  chown admin: x
  
  # toto nefunguje, protože tento formát zápisu je platný
  # jen tehdy, když zadáte jméno uživatele (a ne UID)
  chown 1000: x
  chown: invalid spec: `1000:'
  

  Co se týče přepínačů, je na tom chown podobně jako výše popisovaný chmod, tedy -R je standardní přepínač aktivující rekurzivní režim a společná GNU rozšíření jsou také stejná. Příkaz chown má ale ještě další standardní i GNU přepínače.

  # nastaví adresářům „a“, „b“, „c“ a jejich obsahu
  # vlastníka „dave“ a skupinu „home“ a navíc vypíše
  # informaci o každém změněném souboru či adresáři
  chown -c -R dave:home a b c
  

  Standardní přepínač -h zakáže následování symbolických odkazů (symlinků) a mění přímo jejich vlastnictví (na systémech, kde to je podporováno – obvykle to smí provádět pouze root). Dále jsou zde standardní přepínače ovlivňující chování rekurzivního režimu (-R), a těmi jsou -H, -L-P. Přepínač -H způsobí následování symlinku zadaného na příkazovém řádku. Je-li zadán přepínač -L a program narazí na symlink odkazující na adresář, spustí rekurzi na odkazovaný adresář. Přepínač -P neprochází žádné symlinky. Standard neudává, které chování se má použít jako výchozí, ale GNU používá -P.

  Užitečný při rekurzivní změně vlastnictví může být také GNU přepínač --from, jemuž jako argument zadáte vlastníka a skupinu a chown pak mění vlastnictví jen u těch souborů, které odpovídají hodnotám zadaným přepínači --from.

  # rekurzivně změní vlastnictví všech položek v adresáři „/home/petr“,
  # které mají vlastníka „dave“ a skupinu „home“ na vlastníka „petr“ a skupinu „users“
  chown -R --from=dave:home petr.users /home/petr
  
  # rekurzivně změní vlastnictví všech položek v adresáři „/home/dave“,
  # které mají vlastníka „dave“ na „petr“ s jeho implicitní skupinou
  chown -R --from=dave petr: /home/petr/docs
  

  chgrp

  link

  Příkaz chgrp slouží ke změně vlastnické skupiny souborů a adresářů. Název vychází z anglického výrazu change groupzměnit skupinu.

  # nastaví souboru „x“ skupinu „home“
  chgrp home x
  # téhož lze docílit pomocí:
  chown :home x
  

  Program má (až na absenci --from) stejné standardní i GNU přepínače jako výše popisovaný chown.

  # změní skupinu aktuálního adresáře a jeho obsahu na „users“
  chgrp -R users .
  
  # totéž jako předchozí, ale navíc informuje o provedených změnách
  chgrp -cR users .
  
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  brk avatar 30.11.2009 06:26 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Pěkný stručně a jasně popsaný úvod do problematiky práv. Jen je škoda, že nešel o chlup víc do hloubky. Třeba nezahrnuje dědičnost, např. viz dotaz zde z poradny: Linux, práva, dědičnost.
  USE="-qt -kde"
  30.11.2009 08:19 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Jo, já bych jedním šmahem vzal minimálně setuid/gid/sticky, ne-li ACL.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  30.11.2009 16:36 rastos | skóre: 61 | blog: rastos
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  A pridať chattr. A tiež odstavec o tom, čo z toho a ako funguje na moderných systémoch oproti systémom starším (resp. unixovým, ale nie linuxovým).

  Vždy sa dá ísť do ďalších a ďalších podrobností (napr. fungovanie na rôznych filesystémoch).
  30.11.2009 17:44 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Pánové, nic vám nebrání přidat ještě jeden podrobnější díl o právech. Rád jej vydám. Jsem však rád, že tento článek nezabíhal do přílišných detailů, aby to zůstalo stručné a stravitelné i pro neznalé.
  Fill avatar 30.11.2009 07:51 Fill | skóre: 19 | blog: Fill | Třebíč
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Ještě bych zmínil u chmod velice užitečný přepínač +X, který přidává příznak spustitelnosti pouze adresářům, takže můžete jedním příkazem rekurzivně zpřístupnit celý strom, aniž byste všechny soubory změnili na spustitelné (popř. museli použít složitější konstrukci s find).
  30.11.2009 12:17 Radek Hladik | skóre: 20
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  +X přidá x právo nejen dresářům, ale i souborům, které už nějaké x mají. Takže například spustitelné soubory.
  Fill avatar 30.11.2009 14:18 Fill | skóre: 19 | blog: Fill | Třebíč
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Dík za upřesnění. Čímžto pádem je tento přepínač ještě refinovanější a o to více zaslouží býti zmíněn.
  30.11.2009 07:59 peter
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  > Je důležité uvědomit si, že vlastník své soubory může smazat

  Pravo mazat ma vlastnik adresara pokial sa nepletiem.
  :~/tmp$ ls -ld ./test
  drwxr-xr-x 2 root root 4096 2009-11-30 07:57 ./test
  :~/tmp$ cd test
  :~/tmp/test$ ls -la ./a
  -rw-r--r-- 1 peter peter 0 2009-11-30 07:57 ./a
  $:~/tmp/test$ rm ./a
  rm: cannot remove `./a': Permission denied
  
  30.11.2009 08:14 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Právo mazat nemá ani vlastník, pokud nemá právo zapisovat (+w) na inode adresáře.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  Saljack avatar 30.11.2009 14:45 Saljack | skóre: 28 | blog: Saljack | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Bude vysvětlen i umask někdy v budoucnu?
  Sex, Drugs & Rock´n Roll.
  30.11.2009 15:23 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Pěkně napsáno, +1 za chmod +X v komentářích. S petr.users opatrně, ono to sice funguje, ale imho je to starší varianta k petr:users
  30.11.2009 19:59 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  brw-rw---- 1 root root  7, 0 2009-11-08 14:41 blokove_zarizeni
  Ať to čtu jak to čtu… v druhém sloupci určitě není jméno vlastníka. ;)
  David Watzke avatar 30.11.2009 20:10 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Pravda, to mi uteklo. Věta:
  Ve druhém sloupci je uvedeno jméno vlastníka a ve třetím potom název skupiny.
  by tedy měla znít takto:
  Ve třetím sloupci je uvedeno jméno vlastníka a ve čtvrtém potom název skupiny.
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  Nicky726 avatar 1.12.2009 21:11 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Zde se hodí upozornit, že chmod s přepínačem -R dovede (především spuštěný pod rootem) velice snadno znehodnotit systém

  A co teprv, když dá člověk:

  chmod -R /bla/bla/bla/*

  To je taky pěkný hukot, a nijak nepomůže, že se před odentrováním dvakrát zkontroluje cesta.

  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  2.12.2009 09:51 PetrHL | skóre: 17 | blog: petr_h | Neratovice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Můžete sem prosím hodit konfigurační soubor s nastavením barev pro ls? I když zavolám ls -la --color, výstup není zdaleka tak barevný jako je uvedeno na obrázku zde. Aby se ls --color použil vždy, předpokládám že bude stačit to zadat jako alias do .bashrc.
  "Do, or do not. There is no 'try.'" -- Jedi Master Yoda | CQRLOG | HamQTH | Domů
  David Watzke avatar 2.12.2009 17:09 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Příloha:
  Jojo... je to /etc/DIR_COLORS (v příloze).
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  10.12.2009 11:00 Hobil
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Chybka: "Například pro spustitelné soubory se často používá 755, tedy rwxr-xr-x – vlastník má neomezená práva a ostatní mohou soubor jen číst nebo spustit"

  Predpokladam, ze ma byt rwxr-xr-xr.

  H.
  Jiří Svoboda avatar 11.12.2009 10:27 Jiří Svoboda | skóre: 37 | blog: cat /dev/mind | Prostějov
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  Je to dobře, nesmysl je to tvoje.
  13.1.2016 12:58 uplnej vypatlanec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 5 (oprávnění: chmod, chown, chgrp)
  kuwa to s tim chown -R / jsem cist driv kuwa :-(((

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.