Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Jak zabránit modifikacím firmwaru, inovace dokumentových řešení, samoobslužná analytika hlavním trendem v BI, fraktály ve slavných literárních dílechCo vlastně FBI chce po Applu? Třetina evropských firem digitalizuje a sází na chytré multifunkce. Unicorn loni vydělal takřka 2 miliardy. Zrušení blokace webů v zákonu, nová datová síť odolná proti kyberútokům, loňské snížení velkoobchodních cen LTE, Číňané mají zájem o Operu, robot v autech Googlu teoreticky splňuje definici řidiče, Česko bude mít do konce roku síť pro internet věcí...
Měření WiFi signálu v jazyce CŘekněme, že máme notebook s jednou WiFi kartou a chceme v C vypisovat sílu signálu a odstup od šumu na terminál, abychom našli optimální pozici notebooku. Člověk by mohl čekat, že měření WiFi signálu v jazyce C bude složitější, ale linuxový kernel nám poskytuje data tak snadno přístupným způsobem, že je naprogramování příslušného programu. poměrně jednoduché.
HW novinky: Pentax po 15 letech konečně uvedl ff D-SLRDnes není 1. dubna, je běžný den a Pentax opravdu uvedl na trh svou full-frame digitální zrcadlovku. Není to vtip, je to oficiální, včetně kompletních specifikací a ukázkových fotek na webu výrobce. A Canon s Nikonem se rozhodně mají od Pentaxu co učit. Nebude to dnes ale jen o jednom foto stroji, podíváme se též na ohlášenou pracovní stanici na bázi POWER8 a chystaného nástupce pro GeForce GTX 750 (Ti), který přinese nejen podporou 4k H.265 akcelerace.
Jaderné noviny - 18. 2. 2016: Interface pro načítání souborů v jádruStav vydání jádra. Interface pro načítání souborů v jádru.
HW novinky: 10nm výroba jde Intelu podle plánuDnes nás čeká pestrý výběr témat. Zahájíme jej u procesorů Intel, pokračujeme přes procesory AMD, jednu zajímavou základní desku, abychom se oslím můstkem přes nové microSDXC kartičky s UHS-II rozhraním dostali ke dvěma zajímavým fotoaparátům.
Rozhovor – ABC Linuxu – SUSE – Michal Švec – na téma Virtualizace a SLESSUSE Linux Enterprise Server je operační systém vhodný pro nasazení v podnikové infrastruktuře a privátních cloudech. Jak je na tom s možnostmi virtualizace jsme se ptali Michala Švece, Senior Product Managera SUSE.
Byla vydána verze 1.6.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus. Nejnovější verze Lazarusu je postavena na Free Pascal Compileru 3.0.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Stránky projektu Linux Mint byly napadeny. Neznámá skupina útočníků podvrhla ISO soubory. Uživatelé, kteří si stáhli Linux Mint 20. února, jsou vyzváni k přeinstalaci.
Po sedmi měsících od vydání verze 15.0 (zprávička) byla vydána verze 16.0 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC) s kódovým označením Jarvis. Nejnovější verze přináší řadu nových vlastností. Vývojáři zdůrazňují například protokolování událostí, podporu dlouhého stisku tlačítek na dálkovém ovladači nebo nelineární přepočet formátu 4:3 na 16:9. Více o Kodi 16.0 Jarvis v často kladených dotazech (FAQ).
Po roce od vydání verze 3.4 (zprávička) byla vydána verze 2016.1 svobodného multiplatformního leteckého simulátoru FlightGear. Nově s kódovým názvem San Francisco, tj. výchozím letištěm této verze. Vylepšena byla Cessna 172P nebo Space Shuttle. Létat lze také s drakem (Dragon). Podrobnosti v Changelogu.
Spolek OpenAlt zve na druhý letošní pražský sraz příznivců otevřených technologií, který proběhne ve středu 24. února od 20:00 U slepé kočičky (Praha 7, Milady Horákové 38). Sraz je spojený s návštěvou hackerspacu Brmlab v 18:30.
Andrey Konovalov zveřejnil podrobnosti o bezpečnostní chybě CVE-2016-2384 v linuxovém jádru v ovladači usb-midi. Chyba zneužitelná k lokální eskalaci práv pomocí speciálně připraveného USB zařízení (Facedancer21) byla opravena v upstreamu 13. února 2016. Videoukázka PoC na YouTube [reddit].
Živíte se správou serverů? Máte firmu a přemýšlíte jak procesy správy zautomatizovat? Máte projekt někde v cloudu, nebo na domácím serveru a chcete růst? Nebo jen chcete poznat lidi, kteří se tématikou okolo správy serverů zajímají? První Plzeňský PUG je tu. Kdy a kde? 1. březen, The PUB Plzeň, Pražská 77/1, Plzeň.
Témata přednášek:
- Co je Configuration Management software a k čemu bych ho mohl potřebovat?
- Základní kroky k automatizaci správy serverů.
- Puppetizace školy Martina Luthera.
- Historie Puppet Labs.
Všichni účastníci, kteří se na akci přihlásí na srazy.info mají první pivo zdarma!
Registrace: srazy.info.
Byla vydána verze 3.4 svobodného webového prohlížeče NetSurf (Wikipedie). Z novinek lze zmínit integrovaný javascriptový engine Duktape (cgit) [reddit].
Byla vydána verze 2.23 knihovny glibc (GNU C Library). Z novinek lze zmínit například podporu Unicode 8.0.0. Řešeno je také několik bezpečnostních problémů, především chyba CVE-2015-7547 umožňující kompromitaci pomocí DNS odpovědi (zprávička).
Mozilla.cz informuje, že Firefox se vrátí do Debianu. Debian dlouhé roky používá jako výchozí prohlížeč Firefox pod názvem Iceweasel a e-mailového klienta Thunderbird pod názvem Icedove. Důvodem je ochrana značek a loga ze strany Mozilly. Zástupci Mozilly a Debianu se posadili k jednomu stolu a výsledkem je přejmenování Iceweaselu zpět na Firefox počínaje vydáním Debianu 9.0. Logo Firefoxu je nyní pod licencí kompatibilní s DFSG a Mozilla zároveň přijala úpravy prováděné ze strany Debianu s tím, že na kvalitu prohlížeče nemají negativní vliv. Jestli ke stejné změně dojde i v případě Icedove a Thunderbirdu se zatím Mozilla a Debian nedohodli.
Ve středu 2.3. proběhne březnové setkání JBUG.cz v Brně. Tentokrát se bude zabývat použitím Javy pro I/O programování na malých zařízeních. Přednášet bude Miroslav Jaroš, Associate Quality Engineer z firmy Red Hat. Setkání proběhne tradičně na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně v místnosti A318 od 18:00. Více informací na Srazy.info.
V důsledku nařízení FCC, později upřesněném, aby nevyznělo jako zákaz alternativních FW, se dle zákaznické podpory TP-Link rozhodl uzamknout možnost instalace alternativních FW. Prozatím jde o modely Archer C7 V2, Archer C1900 V1, Touch P5 V1, Archer C2600 V1, Archer C3200 V1, Archer C2 V1, Archer C5 V2, Archer C8 V1 ,Archer C9 V1, TL-WDR3600, TL-WR841N V11, TL-WDR3500 V1, TL-WR940N V3.0, TL-WR1043ND V3.0, TL-WR710N(USA), TL-WR841N V9.0, …
Mozilla.cz informuje, že Shumway nebude náhradou Flashe. Shumway, platformně nezávislý svobodný přehrávač Flashového obsahu, zcela založený na webových technologiích, byl představen v roce 2012 (zprávička). Podobně jako pdf.js nahradil Adobe Reader, měl Shumway nahradit Flash (zprávička). Vývoj alternativy pro Adobe Flash už ale není pro Mozillu prioritou. Význam Flashe na webu velmi rychle klesá – Google ještě letos přestane přijímat do svých systémů nové Flashové reklamy a příští rok odstraní i ty stávající. Od září vývoj Shumwaye na GitHubu pomalu utichl a víceméně oficiální konec přišel přesunem bugů v Bugzille do části Firefox Graveyard.
V únoru 2014 byly zdrojové kódy multiplatformního herního enginu Godot (Wikipedie) uvolněny pod licencí MIT (zprávička). V prosinci 2014 byla vydána první stabilní verze 1.0 (zprávička). Dnes byla vydána verze 2.0 přinášející řadu nových vlastností a vylepšení.
Na stránkách soutěže www.netacad-games.cz je otevřena registrace do soutěže Networking Academy Games (kategorie IoE a HS3) umožňující studentům škol prezentovat znalosti a dovednosti z oblasti počítačových sítí, které získávají díky studiu v programu Cisco Networking Academy. Po loňském úspěchu a výhře českého studenta v mezinárodní kategorii CCNA NetRiders připomínáme i otevřenou registraci do soutěže NetRiders.
Více o soutěžních kategoriích najdete na stránkách soutěže www.netacad-games.cz, kde si i můžete prohlédnout mapu týmů IoE s jejich aktuálními naměřenými daty.
Byl spuštěn šestnáctý Humble Indie Bundle (YouTube). Za vlastní cenu lze koupit multiplatformní hry Retro City Rampage DX, Outlast a Never Alone + Foxtales DLC. Při nadprůměrné platbě (aktuálně 6 $) také Trine 3: The Artifacts of Power, Door Kickers a další zatím neznámé hry. Přidáním dalších 2 $ (aktuálně 8 $) lze získat navíc Else Heart.Break() a Sunless Sea.
Uživatelé Linuxu, @Boltgolt a @Nickforallnl, by rádi funkční Skype pod Linuxem. Poněvadž Microsoft Skype pod Linuxem ignoruje, rozhodli se vytvořit stránku Dear Skype/Microsoft a zmínit ji na redditu. Tím rozpoutali bouřlivou diskusi.
Výzkumníci ze společnosti Bastille Networks představili MouseJack, několik útoků na celou řadu RF bezdrátových klávesnic a myší. Komunikace mezi donglem zasunutým v počítači a klávesnicí je obvykle šifrována. Komunikace s myší ale šifrována není. Jeden z útoků spočívá v tom, že útočník na dálku až cca 100 metrů připojí k počítači oběti svou "vylepšenou" myš. Dongle ji považuje za myš, ta ale začne posílat stisky kláves. Dongle s tím nepočítá a příkazy předává operačnímu systému. Útočník tak může například vzdáleně nainstalovat malware a následně ovládnout celý počítač. Pro některá zařízení jsou k dispozici aktualizace softwaru. Pokud nejsou, výzkumníci z Bastille Networks doporučují Bluetooth nebo klasické drátové klávesnice a myši.
Microsoft kupuje Xamarin. Společnost Xamarin založili v roce 2011 Miguel de Icaza a Nat Friedman. Xamarin pokračoval ve vývoji Mono, svobodné alternativy k platformě .NET od Microsoftu, po propuštění zaměstnanců Novellu, kteří na Mono pracovali (zprávička).
Open source pivo Free Beer má tvrdou konkurenci. Skotský pivovar BrewDog (Wikipedie) zveřejnil recepty (Vimeo) ke svým 215 druhům piva (pdf).
Vývojový tým OpenSSL informuje, že v úterý 1. března odpoledne budou vydány verze 1.0.2g a 1.0.1s kryptografické knihovny OpenSSL. Opraveno bude několik závažných bezpečnostních chyb.
Canonical má v plánu v Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus) podporovat souborový systému ZFS. Ten je uvolněn pod licencí CDDL a ta je dle Free Software Foundation nekompatibilní s GPL. Dle právníků Canonicalu je ale vše v pořádku (zprávička). Dnes se ke kompatibilitě licencí vyjádřila organizace Software Freedom Conservancy: CDDL je nekompatibilní s GPL.
Matthew Garrett (mjg59) vytvořil aplikaci Ulfire umožňující ovládat žárovky LIFX a WeMo pomocí zařízení jako Amazon Echo umožňujících ovládat žárovky Hue. Chtěl přidat podporu barevných žárovek, tak si koupil iSuper iRainbow001 a věnoval ji příspěvek na svém blogu. V žárovce běží Linux, zmínka o GPL licenci a zdrojových kódech nikde. K žárovce se lze připojit pomocí telnetu, jméno a heslo je admin, a získat práva roota. Přihlašovací jméno w13733 a heslo gbigbi01 pro dálkové ovládání je nastaveno napevno. Napevno je nastaveno také SSID iRainbow. Matthew Garrett kontaktoval výrobce. Žárovka byla navržena v roce 2012, už se nevyrábí, zdrojové kódy nejsou a bezpečnostní záplaty nebudou.
Před rokem zažaloval Christoph Hellwig s podporou Software Freedom Conservancy společnost VMware u soudu v Hamburku za porušování licence GNU GPLv2 (zprávička). Pro Software Freedom Conservancy to znamenalo zaměřit se na individuální přispěvatele, protože některé velké organizace si financování Software Freedom Conservancy náhle rozmyslely (zprávička). Včera proběhlo první jednání u soudu. Harald Welte přináší v příspěvku na svém bloku rekapitulaci dění. Podrobnosti k případu v často kladených otázkách (FAQ).
Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice v příspěvku 200,000 thanks na svém blogu oznámila, že za posledních 1 030 dnů, tj. od 1. května 2013 do 24. února 2016, získala 200 000 finančních příspěvků, tj. průměrně 194 příspěvků denně. Nejvíce, 474, jich bylo den po vydání LibreOffice 5.1 (zprávička).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
DLNA mozne priciny nefunkce | 8 | 25.2. 17:35 |
Videovrátník pro MŠ | 7 | 24.2. 23:41 |
"Vypálené" pixely na LCD displeji | 2 | včera 20:39 |
USB to USB serial connection | 15 | 25.2. 23:49 |
Příliš pomalý externí hdd na USB 3.0 | 0 | 25.2. 09:30 |
Pomoc s konfigurací Mikrotik | 0 | včera 22:40 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Firebird - dostupnost na LANu | 6 | 23.2. 22:29 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Python3.4 - Jak funguje import | 9 | 25.2. 14:11 |
Python3.4 - Záhada při volání funkce | 6 | 25.2. 15:02 |
Prosím o pomoc s jednoduchým regulákem | 2 | 24.2. 17:55 |
python - vyber podadresare dle hodnoty v jeho nazvu | 4 | včera 10:02 |
Screenshot obrazovky C/C++ | 3 | včera 19:29 |
ISIR - php soap stahování rejstříku | 3 | včera 19:42 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
sudo v skripte | 4 | 21.2. 23:35 |
Chromium začal asi před třemi týdny tuhnout | 6 | 22.2. 20:44 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: