Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
$ nmap conference.abclinuxu.cz. -p 80,5222,5223,5269 Starting Nmap 4.53 ( http://insecure.org ) at 2008-08-23 23:01 CEST Interesting ports on 195.70.150.7: PORT STATE SERVICE 80/tcp open http 5222/tcp filtered unknown 5223/tcp filtered unknown 5269/tcp filtered unknown Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 1.273 seconds
# nmap jabber.abclinuxu.cz -p 80,5222,5223 5222/tcp open unknown 5223/tcp filtered unknownPřipojit se nejde ani při zapnutém SSL ani bez něj.
ICQ transport neumi zobrazovat detaily uzivatelu (nebo alespon me to nedelal)Mně detaily taky nezobrazuje, ale to mi nevadí. Horší je, že se mi jej zatím nepodařilo nastavit tak, aby se přes něj spolehlivě přenášela čeština (znaky s diakritikou). Vždycky už to vypadá, že to bude fungovat, a pak si zase někdo postěžuje, že mu píšu rozsypanej čaj…
Zatim z 8 pripojenych je 7 SSL a jeden bez sifrovani.To soudíš podle portů, na které jsou připojení, nebo máš nějakou sofistikovanější metodu? Překvapuje mě, pokud se stále tolik lidí připojuje na nestandardní port 5223, když už by všichni současní klienti (pravděpodobně kromě Bombusu) měli umět STARTTLS na 5222.
Ze prihlaseni neni dvakrat rychle vime a nevime moc presne proc to je.Nějaký bug v PSI - dělá to všude (při připojování za použití TLS).
jo jo uz vim, spravce FW nepovolil 5223, snad to udela rano nebo v nejake dohledne dobe.Jak to s tím vypadá? Já mám Kopete rád, i když má svoje chybky...
Nastala chyba ve spojení: Operace není podporována.
kopete 0.12.7
delam neco spatne ja nebo je to chyba serveru? jde to nekomu v kopete?
Tiskni
Sdílej: