Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Google nyní nabízí oficiální linuxové instalační balíčky se svým prohlížečem Chrome (RPM a DEB, 32 i 64bitové). Leo 'costela' Antunes přibližuje, co všechno vám balíček DEB (tj. pro Debian a Ubuntu) provede při instalaci v systému.
Tiskni
Sdílej:
Komu ještě to přijde naprosto nepřijatelné?The postinst also automatically adds a souce for updates to /etc/apt/sources.list.d and an archive key (this is IMHO the worst part)
It includes a daily cronjob that – at least at first glance – tries to do the same things the postinst did (new apt source, archive key, etc) and some further archive configuration. The cron script is called at the end of postinst.
kill
samozřejmě fungoval, ale asi to není ten nejlepší postup.
Začínám mít totiž pocit, že tvůrci DE závidí tu spoustu školení na ovládání Windows, tak chtějí desktopová prostředí upravit tak, aby také uživatel potřeboval k jejich používání patřičné školení. Intuitivní postupy typu „když chci vypnout Nepomuk service, hledám v nastavení systému nepomuk, služby, indexaci nebo vyhledávání“ totiž nějak nefungují…
re: the static linking of libv8, they’ve previously mentioned that dynamic linking v8 results in a measurable performance hit, due to losing a register for PIC.
google-chrome-beta
si říkám, že by to asi mělo jít. Možná časem…
V Debianu si na takovou novinku musis pockat, 2 roky testovani odhaduju Uplne jako for to ani nemyslim. Pletes si to urcite s .deb balicky z jinych distribuci.
>>>co všechno vám balíček DEB (tj. pro Debian a Ubuntu) provede při instalaci v systému.
co všechno vám balíček exe ci msi (tj. pro Windows) provede při instalaci v systému.......
Instalace do Documents and Settings je z duvodu, ze k instalaci nejsou potreba administratorska prava.
Koneckoncu v Linuxu si taky muzu stahnout treba .deb, ten rozbalit do sveho home adresare a pak program spustit, taky nebudu k instalaci potrebovat root prava
Co mají z toho, že dají prohlížeč instalovat natvrdo do složky na uživatelské nastavení a dokumenty, mi teda uniká.Mě ani ne, četl jsem, nějaký ten pátek zpátky, jaký je problém aktualizovat Firefox ve Windows XP v účtu bez administrátorských práv, tedy něco na styl, že se aktualizace stáhne, spustí, ale zařve, že nemůže to a to, tak skončí, po dalším spuštění totéž a pořád dokola, když se aktualizace provede pod administrátorem, a opět uživatel bez práv spustí Firefox, tak se snaží opět aktualizovat, jelikož má aktualizaci stáhnutou, že už je Firefox aktuální ho nezajímá. Nainstalování Chrome do "home" ve Windows tento problém patrně řeší, jelikož předpokládám, že nad tímto adresářem má každý uživatel moc, i bez administrátorských práv, elegantní to není, ale dle mého by to tak mohlo fungovat a aktuální Chrome mají i ti bez práv < samozřejmě se jen domnívám, že to tak je =)
runas /user:admin aktualizace.exe
Otevřelo by se okno terminálu na adminovo heslo a pak by běžela aktualizace.exe pod adminem.
Chrome by ale zrovna tohle trápit nemuselo, protože updaty mu stejně jako ostatním věcem od Googlu hlídá démon GoogleUpdate.exe. Ten je spuštěný pořád a jako systémová služba má plné oprávnění. Takže může klidně updatovat prohlížeč, i když přihlášený uživatel nic takového dělat nemůže. Aktualizace třeba ESETu tak funguje - jádro ekrn.exe běží jako systémová služba a normálně antivir automaticky aktualizuje, může spustit na žádost uživatele (skrz pod uživatelem běžící rozhraní egui.exe) antivirovou kontrolu. Antiviry tohle zvládají a když Google chce tak moc mít prohlížeč automaticky aktualizovaný a ještě kvůli tomu vyrobil zvláštního démona (GoogleUpdate.exe), není důvod to řešit nějak jinak.
Ve Windows XP je celkově docela problém pracovat jako uživatel bez administrátorských práv, hodně programů při instalaci dá ikonky na plochu a do nabídky, případně další věci jen tomu co instaluje (tj. adminovi, ten je pak musí ručně kopírovat ostatním) a některé nejedou (např. mysql démona v EasyPHP se mi prostě bez administrátorských práv nepodařilo rozjet, a to ani když jsem databázi přesunul ze systémového oddílu k sobě). Windows XP tady ještě naráží na dědictví z dob, kdy Windowsy řízení přístupu neměly. Otevřít třeba nějaký ovládací panel pod adminem se nedá, je potřeba se vždycky přihlásit jako admin do celého prostředí a tam něco dělat.
Windows 7 už je úplně jiné kafe, funguje v něm něco jako policykit, při akcích vyžaducících oprávnění si vyžádá heslo - prostě už je to úplně jak Linux. Problém se staršími programy řeší údajně "virtuální registry", které jim simulují jakoby neomezený přístup do registrů.
Kdo tohle psal? 1x repository, 2x respository. Moc peclivi teda u googlu nejsou (snad podobnym stylem neni psan cely zdrojak).
Cekal jsem delsi seznam. Ty rozdily me nepresvedcily, abych presel na Chrome, zustanu dal u Chromium, jelikoz chci cisty open source. Podpora h264 u Chrome neni zadny dulezity faktor, FF mimochodem zvlada taky "jen" ogg theora (coz nevadi, ono se to za chvili dost rozsiri).
mimochodem zvlada taky "jen" ogg theor?
FF+Chromium neprehraji h264 video, ale "jen" ogg theora video, coz je oboji nova ficurka v HTML 5. Nebo proc ten otaznik?