Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Byla vydána první alpha prohlížeče Firefox 3.6 "Namoroka". Tato verze by měla přinést hlavně zlepšení výkonu nebo například propracovanější podporu doplňků. Beta 1 je plánována na začátek září a finální vydání na listopad tohoto roku.
Tiskni
Sdílej:
Ach jo. Kolikrat ten vykon jeste budou zlepsovat.
ach jo? :D Vzdyt to je dobre ze ho stale zvysuji ne? :)))
Ale daří se, a proto je v každé nové verzi benchmarky jako V8, Dromaeo, SunSupider, Peacemaker a dalšími dokumentovalný nárůst rychlosti zpracování stránek, a dalšími testy snižování nároků na RAM atd. Tato verze už má jako hlavní cíle a priority prioritu přímo i rychlost spuštění a reakcí UI a ta první alfaverze ukazuje, že mají dobře nakročeno.
Timhle bych neargumentoval.
Jednak si muzes aktualizace nastavit sam a jednak se o to v Linuxu typicky stara balikovac.
real 0m44.576s user 0m23.452s sys 0m2.613sod zadani prikazu do zobrazeni okna firefoxu. Opravdu pekne. Abych upresnil flash, youtube bez HQ mi ve flashi nejde ani na 1FPS. Mplayer bez problemu i HD rozliseni. Mam celeron mobile (!= celeron-M) na 2.4GHz s 128kB L2, je to hruza a utrpeni (nebyla by nebyt nenazranych aplikaci), 1.3GHz Celeron M Dothan s 1MB L2 byl mnohokrat rychlejsi.
NA výkon flashe si stěžuj u Adobe.
Chromium ho to video taky přehraje, tak to konečně není záležitost jednoho prohlížeče, vyzkoušeno na http://www.youtube.com/html5
Je to o dost lepší pocit, než když se člověk bojí, kdy mu flash spadne, nebo začne přetěžovat procesor, nebo se zblázní a zatíží ho na 99%. Ještě že nedokáže sežrat obě jádra
BTW: A máme tu i <object>, který funguje stejně dobře
tak to konečně není záležitost jednoho prohlížečeOno to už velmi dlouho není záležitost jen jednoho přehrávače. Za to nemůžu, že pro všechny furt existuje jen FireFox, Opera a Chromium.
Je to o dost lepší pocitAž to pojede na Xv nebo VDPAU tak to bude pocit ještě o dost lepší. Hlavní je že to nemusí jet přes bůh ví jaké funkce uvnitř flashe a tak si to aspoň drží frame-rate když už nic.
Ještě že nedokáže sežrat obě jádraTo odkdy?
Tím jsem myslel ten Flash – celkem často zatíží jedno jádro na 100%, ale vždycky mi zbylo ještě to druhé, takže se se systémem dalo v pohodě pracovat a člověk si toho často ani nevšimne. Akorát se pak divím, proč mi tak hučí větrák, tak kouknu na htop
a jdu ten flash killnout.
Škoda, že je na takové elementární věci potřeba JavaScript :-(
Přitom by to šlo tak snadno:
<object data="video.ogg"> <!-- Video k přehrání --> <object data="video.swf"> <!-- Pokud neumí přehrát video, zobrazí se mu Flash --> <object codebase="java" classid="video.class"> <!-- Pokud nemá Flash, přehraje se mu to v JavaAppletu --> <object data="video.avi"> <!-- Nemá Javu, zkusíme to přehrát pluginem --> <object src="obrázek.png"> <!-- Nemá ani plugin, zobrazíme mu obrázek --> <p>Pokud neumíš prohlížet ani obrázky, tak si přečti aspoň tenhle text: bla bla bla, Lorem Ipsum…</p> </object> </object> </object> </object> </object>
<video src="video.mp4" />? pres js se to doplni tak jak ma a je hotovo.
Jasně že to jde, ale přijde mi lepší, dělat věci deklarativně, než kolem toho něco programovat (javascript) – neměli bychom zapomínat na to, že webová stránka je v první řadě dokument (ne program – program je to až když to nejde jinak).
To jsou ale problémy proprietárního flashe, ne prohlížeče. Zkoušel jsem Google Chrome – s rychlostí startu je na tom mnohem líp než FF, na tom by se mělo zapracovat – na druhou stranu ale prohlížeč startuji tak maximálně jednou denně, pokud počítač uspávám, tak ani to ne, běží pořád, takže rychlost startu není až tak důležitá.
Budto prepisi nemalou cast gui, nebo jsou jakekoliv reci o zrychlovani smysluplne asi jako snaha o zrychleni trakare.
Pri otvorenych 70 taboch je Firefox nepouzitelny zasluhou GTK.
Občas se mi stane, že mám nezvladatelné množství otevřených panelů. Pak nezbývá než vytvořit v záložkách novou složku a dát „Přidat všechny panely do záložek“ A pak je zavřít.
5 okien po 15 taboch je uplne normalne.
„Tree Style Tabs“ je dobrej. Připomněl mi jednu moji dřívější myšlenku, totiž spojit určitým způsobem bookmarky s taby. Něco podobného zavádí Windows 7 se svým přepracovaným taskbarem a zatím mi to přijde vysoce použitelné.
Tree Style Tabs totiž už vzhledem připomíná levý panel s bookmarky.
Od bookmarku se liší:
A tak dále, šlo by toho vymyslet víc. Internetový prohlížeč dneška mi přestává stačit. Když intenzivněji pracuji, potřebuji mít bookmarky, historii a ještě samozřejmě taby (pokud tedy beru pouze tuto skupinu fíčůr). Po sloučení do jednoho celku by se z toho stal lepší a hlavně skutečně rychlý nástroj.
Toto spousta lidí řeší ukládáním tabů při ukončení. Je velmi nepraktické, když se jim při dalším spuštění načítá předchozích 30 tabů a oni jen chtějí zjistit vlak, což trvá dlouho, protože 30 stránek blokuje net.To v současné době řeším tak, že pokud chci „jednorázově“ požít web, tak spustím operu s přepínačem --nosession. To ale příjdu o předchozí automaticky uloženou relaci, takže si ji musím uložit před ukončením sám.
Není nad to, mít víc prohlížečů Teď mi tu běží Firefox (hlavní) a k tomu Chromium. Občas si pustím Konqueror a někdy taky Operu
Vlastna skusenost odvtedy ako presiel Firefox na cairo.
WebKitGTK nepoznam, ale Chromium pouziva proces na tab, co rychlost zvysuje.
ale Chromium pouziva proces na tab, co rychlost zvysuje.Co?
paralelizmus
Eh ... a co takhle si ho nainstalovat? Pro Ubuntu je repozitář Chromium (google chromium ubuntu), kde je co chvíli nová verze, momentálně 3.0.198.0.
A je to pekelně rychlý.
Vždyť tady lidé Google Chrome na Linuxu zkoušejí, odkazy na debianí balíčky jsou tady: http://dev.chromium.org/getting-involved/dev-channel. Pokud nepoužíváš debianí instalátor, tak můžeš pro zkonvertování použít alien. Pak budeš možná ještě muset přidat linky na knihovny, které chrome potřebuje. (To všechno, pokud někdo pro tvoje distro nezabalil balíček). I když nevím, jestli je V8 64-bit...
I když nevím, jestli je V8 64-bit...Oficiálně ještě ne, ale…