Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Portování Amaroku a KDE 4 na Windows vyvolává v komunitě rozpory. Sérii diskuzí a blogových zápisků zahájil pozitivně naladěný text na amarok.kde.org, na který reagoval vývojář KDE Aaron Seigo negativně. Aaronovi odpověděl další člověk a kolotoč se roztáčí. Někdo si myslí, že Linux přijde o „killer apps“, někdo v tom vidí popularizaci alternativního softwaru.
Tiskni
Sdílej:
Nepochybuju o tom, že stávající Winamp jde nějak nastavit, aby se tvářil přijatelně, ale nemám důvod s tím laborovat.To jo, stačí při instalaci kliknout na jeden radiobutton.
No, jestli ta věc měla taky 32MB RAM, tak se nediv, že na tom VŠECHNO startuje pomalu.Ono se ale všechno nestartovalo pomalu 32MB byla v té době nadstandardní velikost RAM se kterou se dalo svižně hrát i AVP (ono to šlo hrát i se 16MB RAM, ale pak to občas sletělo)
Je to v používání - s Winampem většina lidí takl nějak přirozeně srostla, je podle mě naprosto ideální. Taková duchovní konstruktivní interference. :)Mně přijde Winamp šikovný pouze jako asociovaná aplikace pro přehrávání audio souborů. V Linuxu mám takto nastaven xmms. Takže když někde dvojkliknu na nějaký zvukový soubor, přehraje se mi v xmms (v případě Windows ve Winampu). Ale pokud chci poslouchat hudbu, pustím si Amarok. Nevím, co všechno umí dnešní Winamp, ale míval problémy se zobrazením diakritiky v ID3, neměl tak skvělý katalog s vyhledáváním, propojení s Wikipedií, vyhledání textů písní, vyhledání obalů CD, přístup k internetovým rádiům, pochybuji, že má propojení s Nerem, tak jako Amarok s K3b. Pokud tohle všechno Winamp umí, omlouvám se za jeho osočování.
jj, Amarok patří k aplikacím, které rád ukazuji „Hele jaký mám pěkný přehrávač… přehledný seznam, text písně, info o autorovi atakdále atakdále…“ „Jé, můžeš mi ho nainstalovat?“ „Asi vítr… ten nějak pro Windows není“
Přikláním se k variantě, že je to kvalitní killer app.
existuje pro linux osobni firewall, ktery umi fitrovat jednotlive aplikace a to pro kazdeho uzivatele zvlast? a to interaktivne? proste ze na me vyskoci okno, ze ta a ta aplikace se chce spojit tam a tam a jestli to povolit...Apparmor vie aspon nieco z toho - vie filtrovat pre jednotlive aplikacie, interaktivne zatial nie (resp. z CLI ano, z GUI nie)
Co ti na to naspat, když tobě jde jen o tebe a ne ostatní uživatele. ...A tobě jde snad o něco jiného? Ale nekecej.
mozno mu ide o uzivatelkyCo ti na to naspat, když tobě jde jen o tebe a ne ostatní uživatele. ...A tobě jde snad o něco jiného? Ale nekecej.
Důvod pro přechod na Linux tedy zjevně neexistuje.Hmmm... takže já, řada uživatelů Abíčka a mnoho dalších přešlo na Linux bez důvodu.
Za uplynulý měsíc jsem k Linuxu dostal 3 lidi (u 2 je to určitě na trvalo) a to jsem jen povídal o těch skvělých programech v KDE
Ktere skvele apps mas na mysli...
Ale Firefox je zcela jiný případ. Zamysli se nad tím proč na něj lidi přichází. BFU je většinou jedno, jestli to má ty a ty funkce, ale když mu někdo řekne: „Stáhni si tohle, nezaviruješ si tolik počítač.“ stáhne to spíš než když mu někdo řekne: „Stáhni si tenhle přehrávač, má super pokročilý funkce.“. Přece jenom se pro něj jedná o ulehčení života (a hlavně geekům) protože nemusí tak často někoho shánět na odvirování. To, že bude mít možnost si změnit spousty fičurek a že se to dá ovládat skripty je mu někde.
Navíc, nedovedu si představit používání Amaroku bez virtuálních ploch. Na to je moc košatý.
Nicméně zcela ignorují samotnou podstatu věciPodla mna ty ignorujes samotnu podstatu veci - vyvojari pisu aplikacie a chcu aby boli dobre a pouzivane
Tak to si chlapci, když začínali programovat spletli platformu.WTF?
Jestli to takhle půjde dál přechodem na Linux člověk za chvilku nic nezískáNo comment, asi by ti najviac vyhovoval neportovatelny closed-source idealne na nejakej exotickej architekture
Vážně si myslíš, že uživatelé windows opustí několik let používané přehrávače (wmp, winamp, foorbar atd...kvůli amaroku?Nemyslim, zeby nejak "zamaval trhom". Ale budu ho moct pouzivat ludia, ktori pouzivaju Linux aj Windows.
Copak jim amarok nabídne teda tak převratného co nyní na windows nemají?Napriklad praca s iPod spolu s prehravacom. Skus sa niekoho opytat, ako sa mu paci iTunes, kam ta posle
Spousta lidí by ten Photoshop ukradla i pro Linux, protože jim GIMP nevyhovujeA 99,9% těchto zlodějů by ho využívalo jen pro změnu velikosti, úpravu jasu a kontrastu
Domnívám se, že bitva mezi Linuxem a MS o ovládnutí desktopu po deseti letech skončila.Ja si myslim pravy opak, je to vec nazoru - podla mna az teraz ma zacali Linux pretlacat velke firmy, aj ked nie nijak nasilu
xmms obsahuje nekolik kritickych bezpecnostnich chybjakých?
Souhlasim s Aaronem
Myslim si,ze podstatne dulezitejsi je pouzivat otevrene protokoly a dodrzovat standarty. Neni dulezite mit na windows, linux, solarisu, *bsd ci cemkoliv jinem jednu aplikaci, ktera bezi vsude. Ale mit ruzne aplikace, ktere se dokazi mezi sebou plnohodnotne domluvit.
Dobrym prikladem je open document format. Je to standart, popsany a dostupny. Pokud dany program bude implementovat podporu ODF, tak se pak vsuchni domluvime. Lepsi je chtit uvolnit format, nez chtit portovat office na linux. Obracene to plati samozrejme take.
na Windows ryhlý a nažraný, na Linuxu relativně pomalejší a nenažraný. Trošku (no… trošku víc) mám obavu z přívalu „taky“ programátorů.Budto su win programatori lepsi, ked budu mat lepsiu verziu alebo horsi - „taky“ programátori. Inak vazne odporucam Sergiov blog, nez sa tu zacne varit z vody ...
Souhlas ... starám se o sítě v několika firmách a kombinaci Firefox, Thunderbird, OpenOffice, Gimp mají všude a většina lidí si na to docela v pohodě zvykla. Nebýt možnosti instalovat původně linuxové aplikace i na Woknech a to víceméně bez problémů, tak bych nemohl na některých PC nasadit Linux komplet, protože by prostě uživatelé nebyli datově kompatibilní (včetně mne, protože nic jiného než různé verze linuxových dister nepoužívám). A to ještě v jedné z firem má asi 1/10 uživatelů Mac OSX ...
Jestli portace QT na Wokna skýtá naději přeportování i řady důležitých aplikací, tak to vidím jako nadějné a další krok k osvobození uživatelů/správců ve smyslu "chci tu a tu aplikaci a netrápím se s tím, že běží jen na jednom OS". Resp. To že určitá aplikace, která mi v provozu vyhovuje běží jen na jednom OS mi vadí jak ze strany Woken, tak i naopak. Vždy to je omezující.
Firewal na doma stačí ten ve windows.O tuto iluzi přijdeš v okamžiku, kdy potkáš pár počítačů se zapnutým windows firewallem a aktuálním antivirem, prolezlých červy. Už jsem měl to potěšení – přišlo mi to docela komické
Antivir teoreticky nepotřebuješ ani na windows pokud nepolezeš na warezové stránky a nebudeš v mailu zběsile klikat v nedůvěryhodných emailech a vyhnes se internet exploreru.To by nesměla být Windows děravá jak řešeto a firewall by musel plnit svou funkci. Pak by to opravdu platilo.
Jazykové bariéry už by měli být ve wistě vyřešené není problém mít systém v jednom jazyce a uživatelský v jiném.A zvládne Vista zobrazit i soubory s názvy například v azbuce, nebo uvidím jen otazníky? (tohle není rýpnutí, ale dotaz. Ještě jsem se s Vistou nikde nepotkal)
Opravitelnost poškozeného systému budiž, ale třeba obnova dat na ext3 je pokud vím prakticky nemožná. V tomhle má windows daleko více kvalitních nástrojů k obnověTo je pravda. I když to není vyloženě otázka Windows, ale celkově souborových systémů. V Linuxu holt platí dvojnásob „zálohovat“
Pro linux hovoří cena ovšem ve všech případech to nemusí být rozhodně výhodou.Zmínil jsem jen serverové nasazení, protože tam je to skutečně velmi citelný rozdíl, včetně šikanizující cenové politiky Microsoftu. Desktopová Windows si může dovolit koupit snad každý, kdo si může dovolit koupit počítač.
potěšení testovat vistu až tak důkladněJá jsem měl to potěšení, že jsem ji ještě nepotkal
S tou bezpečností windows bych to neviděl tak tragicky pořád je to nejrozšířenější a nejbezpečnější systém.Dokonce i v časopise, zaměřeném převážně na Windows, kterým je Chip, dopadnul tento systém při hodnocení bezpečnosti nejhůře. (ale věřím tomu, že se MS ve Vistě snažil a pokročil s bezpečností kupředu)
Na linux vychází daleko větší množství záplat než pro windowsMnožství záplat přece s bezpečností nesouvisí.
Kdyby uživatelé nepracovali pod administrátorským účtem tak nemají ani třetinu problémů.Ano, to je pravda. Také by ale některé (obvykle zatraceně drahé profesionální) aplikace vůbec nespustili. Teď nemluvím o aplikacích, které potřebují (kterým stačí) například povolit zápis do své programové složky, nebo do ini souboru v adresáři Windows, či do společných registrů.
Nainstaluji Windows, používám je Windows jsou samozřejmě pořád stejně rychléNejsou. Musíš jednou za čas smazat uživatelský profil a nechat vytvořit nový.
Pokud lidi stahují a instalují každou (třeba i warézáckou) kravinu, a pak se diví, že špatně napsané či crackované aplikace jim rozhodí systém.Jo jo, jeden můj kolega vypnul automatické aktualizace poté, co mu 2× rozhodily systém
S tou bezpečností windows bych to neviděl tak tragicky pořád je to nejrozšířenější a nejbezpečnější systém. Na linux vychází daleko větší množství záplat než pro windows viz. Bezpečnost Windows Vista po půl roce existenceTeď jsem málem spadl ze židle. Ještě teď mám křeče od smíchu. Zamyslel jste se někdy nad tím, že Microsoft některé záplaty ani neuvolňuje? A dokonce je to běžná praxe. Četl jsem to nakonec i na tom vámi odkazovaném CDR serveru. Zdůrazňoval to i jeden člověk z jednoho školícího střediska co má spoustu certifikací MS. Říkal něco ve smyslu že MS uvolní jen záplaty na díry o kterých se ví veřejně (pokud vůbec). Pokud tam díra je a nikdo o ní neví (čti: není popsána v MSKB), tak se ani neobtěžují něco řešit. Je to jednoduché. Bojí se, že by případná kritická záplata mohla znefunkčnit některé náchylnější systémy. Takže hodnotit systém podle toho, kolik záplat na něj bylo zveřejněno je hloupost. Podle této logiky napíšu děravý program a nebudu ho opravovat (a konkurence ano). Podle této logiky bych pak měl bezpečnější produkt.
Nevidím nic špatného na tom neuvolňovat vše a některé záplaty nechat jako volitelné.No tak potom je na tom opravdu Windows *mnohem lépe* než Linux. Ale teď jsem hledal zprávičku na cdr o tom jak zažalovali jednu stránku protože nabízela ke stažení záplaty, které ještě nebyly dostupné na windows update a našel jsem zprávu o změně ohlašování chyb u MS. Že prý budou ohlašovat v předstihu a dokonce i podstatu chyb. To nic ale nemění na tom, že je neuvolňují okamžitě jakmile mají v MS k dispozici záplatu. Jestli mezi tím nevidíte rozdíl, tak jste slepejš. Poslední větou jste názorně ukázal, jaký jste mudrc. Oni totiž vývojáři Windows píšou všichni 2MiB bezchybného kódu za den.
Monopol je hrozná věc v každém odvětví a když je konkurence neschopná nedivte se, že si může MS dovolit téměř cokoliv a ještě jim to v klidu projde.
Linux všechno dobré co vymyslel nabídnul i pro Windows tímto jim děkuji, a zároveň tím paradoxně bitvu o desktop prohrál.... Jinak co se týče funkcí, vzhledu a ovladačů je linux jako Windows98 akorát je stabilnějšínomen omen
Však jsem o té zvukovce netvrdil, že je to problém Microsoftu (stejně tak totiž za problémy s ovladači nemůže Linux). Je to problém některých výrobců HW, kteří sesmolí nějaký ovladač (čti pro Windows) a strčí to na trh.
Monopol v oblasti software vůbec není výborná věc, protože kdyby byl, tak by Windows stály možná 20000 korun, surfovali bychom v dementním Internet Exploreru, neexistoval by žádný formát mp3, ogg nebo flac, ale jen wmv, nejlépe se spoustou otravných ochran, kreslili bychom v paintbrushi atakdále… A veškeré problémy se softwarem by se řešily restartem (ačkoli BSOD už je prakticky historií, tohle je v případě Windows krutá realita)
A jen tak mimochodem: hold je okázalý projev pocty. A abys neměl pocit, že jsem slepě zaujatý proti MS – MS Office je skvělý produkt. Ale je to také jediný kvalitní produkt, který MS produkuje (pokud pominu problémy s kompatibilitou a podobné).