V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
V budoucnu se možná budou počítače víc a víc blížit lidkému mozku(milióny jader, které spolu neustále komunikují, ale přímý přístup bude jen k těm na okrají, které data přepošlou, nebo zpracují dál).
7-ti letyTak ty si kruťák =) +1
ne jen s 1ím člověkem.Tím jsem chtěl říct, že minimálně se 3emi.
stopy stejné tradice najdeme např. v češtině 15-16. stoletíKde třeba? (Speciálně u řečtiny bych si dovolil analogii s popisovaným případem zpochybňovat, protože klasická řečtina nic jako naše číslovky neměla.)
Já na transakční pamět nevěřím, jsou to jen takové lepší zámky
IMO hlavní výhoda STM je, že není tak náchylná na chyby. Navíc STM umožňuje skládat malé atomické operace do větších.
No řekl bych, že více než Moorův zákon nás v budoucích letech bude zajímat zákon Amdahlův. Problém je, že krom multimedií je to s paralelizací bledé. Start excelu rychlejší už nebude.No teoreticky by mohl, jak se bude snižovat příkon obvodů a zvyšovat jejich složitost, tak se pak můžeme dostat do stavu, kdy bude všechno v NVRAM ramdisku, takže se Excel nebude načítat vůbec
Člověk by dostal pocit, že bude ještě dlouho trvat, než lidem dojde, že SMP není řešení a systémy s opravdu hodně jádry musí mnohem více vypadat, tak jak dnes vypadají clustery. To znamená architekturu NUMA.No a oni take tak vypadaji, alespon u AMD. Multiprocesorove (multisocketove) pocitace od AMD funguji jako NUMA uz pekne dlouho.
Tiskni
Sdílej: