Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Založena: | 30. 8. 2008 |
Členů: | 94 |
Článků: | 1 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 38 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 22 % |
Skóre: | 20 |
wpa_supplicant.conf
mám
network={ id_str="eduroam" ssid="eduroam" key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP identity="mail@example.org" password="heslo" ca_cert="example.crt" altsubject_match="DNS:radius1.example.org;DNS:radius2.example.org" phase2="auth=MSCHAPV2" }
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
eapol_version=1
ap_scan=1
fast_reauth=1
network={
priority=5
ssid="eduroam"
scan_ssid=0
key_mgmt=WPA-EAP
eap=PEAP
pairwise=CCMP TKIP
group=CCMP TKIP
identity="jmeno.prijmeni@tul.cz"
password="heslo"
ca_cert="/etc/wpa_supplicant/cesnet-ca.cz.pem.crt"
altsubject_match="DNS:radius1.tul.cz;DNS:radius2.tul.cz"
phase1="peaplabel=0"
phase2="auth=MSCHAPV2"
}
Ale hlavně bych dodal, že se před timhle ručním připojením se musí vypnout v síťovym dialogu KDE wifina, jinak se to nepřipojí a nemoh sem to rozběhnout ani když sem to vypnul po prvním ručním pokusu s wpa_supplicantem, pomohl až restart.Trying to associate with 00:1c:c5:79:57:00 (SSID='eduroam' freq=2462 MHz) Associated with 00:1c:c5:79:57:00 CTRL-EVENT-DISCONNECTED bssid=00:1c:c5:79:57:00 reason=0 Trying to associate with 00:22:57:da:00:80 (SSID='eduroam' freq=2462 MHz) Authentication with 00:22:57:da:00:80 timed out.Ví někdo, co s tím je? Proč nefunguje ten networkmanager, když v jiných distribucích to funguje v pohodě?
wpa_supplicant
je třeba spustit s -d
nebo -dd
, aby bylo jasnější, co přesně se stane.Ano, tušil bych, co s tím.
Ten zápisek je ale staršího data. Mnohem aktuálnější je toto, nicméně konfigurační soubory jsou v podstatě stále stejné. Můj konfigurační soubor je tady:
CONNECTION='wireless' DESCRIPTION='Připojení v Praze na MFF' INTERFACE='wlan0' IP='dhcp' DHCP_OPTIONS="-L -h ${HOSTNAME}" ESSID='eduroam' SECURITY='wpa-configsection' SCAN='YES' IWCONFIG="mode managed rate auto rts auto frag auto essid ${ESSID} key open ap any" WPA_COUNTRY='CZ' WPA_DRIVER='nl80211' CONFIGSECTION=' ssid="eduroam" scan_ssid=1 proto=RSN WPA pairwise=CCMP TKIP group=TKIP key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP phase1="peaplabel=0" phase2="auth=MSCHAPV2" identity="******" password="******" ca_cert2="/etc/1x/cesnet-ca.pem" altsubject_match="DNS:radius.ms.mff.cuni.cz;"'
Poslední dva řádky budou samozřejmě jiné, v závislosti na škole a na umístění certifikátu. Automatická detekce sítí je prakticky nezbytnost.
Tiskni
Sdílej: