Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Založena: | 30. 8. 2008 |
Členů: | 94 |
Článků: | 1 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 38 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 22 % |
Skóre: | 20 |
wpa_supplicant.conf
mám
network={ id_str="eduroam" ssid="eduroam" key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP identity="mail@example.org" password="heslo" ca_cert="example.crt" altsubject_match="DNS:radius1.example.org;DNS:radius2.example.org" phase2="auth=MSCHAPV2" }
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
eapol_version=1
ap_scan=1
fast_reauth=1
network={
priority=5
ssid="eduroam"
scan_ssid=0
key_mgmt=WPA-EAP
eap=PEAP
pairwise=CCMP TKIP
group=CCMP TKIP
identity="jmeno.prijmeni@tul.cz"
password="heslo"
ca_cert="/etc/wpa_supplicant/cesnet-ca.cz.pem.crt"
altsubject_match="DNS:radius1.tul.cz;DNS:radius2.tul.cz"
phase1="peaplabel=0"
phase2="auth=MSCHAPV2"
}
Ale hlavně bych dodal, že se před timhle ručním připojením se musí vypnout v síťovym dialogu KDE wifina, jinak se to nepřipojí a nemoh sem to rozběhnout ani když sem to vypnul po prvním ručním pokusu s wpa_supplicantem, pomohl až restart.Trying to associate with 00:1c:c5:79:57:00 (SSID='eduroam' freq=2462 MHz) Associated with 00:1c:c5:79:57:00 CTRL-EVENT-DISCONNECTED bssid=00:1c:c5:79:57:00 reason=0 Trying to associate with 00:22:57:da:00:80 (SSID='eduroam' freq=2462 MHz) Authentication with 00:22:57:da:00:80 timed out.Ví někdo, co s tím je? Proč nefunguje ten networkmanager, když v jiných distribucích to funguje v pohodě?
wpa_supplicant
je třeba spustit s -d
nebo -dd
, aby bylo jasnější, co přesně se stane.Ano, tušil bych, co s tím.
Ten zápisek je ale staršího data. Mnohem aktuálnější je toto, nicméně konfigurační soubory jsou v podstatě stále stejné. Můj konfigurační soubor je tady:
CONNECTION='wireless' DESCRIPTION='Připojení v Praze na MFF' INTERFACE='wlan0' IP='dhcp' DHCP_OPTIONS="-L -h ${HOSTNAME}" ESSID='eduroam' SECURITY='wpa-configsection' SCAN='YES' IWCONFIG="mode managed rate auto rts auto frag auto essid ${ESSID} key open ap any" WPA_COUNTRY='CZ' WPA_DRIVER='nl80211' CONFIGSECTION=' ssid="eduroam" scan_ssid=1 proto=RSN WPA pairwise=CCMP TKIP group=TKIP key_mgmt=WPA-EAP eap=PEAP phase1="peaplabel=0" phase2="auth=MSCHAPV2" identity="******" password="******" ca_cert2="/etc/1x/cesnet-ca.pem" altsubject_match="DNS:radius.ms.mff.cuni.cz;"'
Poslední dva řádky budou samozřejmě jiné, v závislosti na škole a na umístění certifikátu. Automatická detekce sítí je prakticky nezbytnost.
Tiskni
Sdílej: