Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
1. primary - Windows OS 2. primary - Linux OS 3. primary - společná data na NTFS 4. primary - linux swap
Pokud si toto rozložení vytvoříš předem, tak win se s tím sžijí a použijí ji a nevytváří si svoje vlastní nastavení.
Jinak standardně win rozdělují v legacy tak, že si vytvářejí boot partition (+ případně i recovery, asi od win10), tj. pro win přívětivější rozdělení pak vypadá :1. primary - Windows boot 300MiB 2. primary - Windows OS 3. primary - Recovery 5. logical - Linux OS 6. logical - společná data na NTFS 7. linux swapPokud jde o UEFI + GPT, tak standardní rozložení u win je :
1. partition - EFI System Partition (FAT + boot soubory Win) 2. partition - Microsoft reserved partition (MSR - od Win10, používá se 16MiB velikost). Dřív se pro dynamické disky u Win rezervovalo volné/hidden místo na konci disku, což mělo velikost asi 7-8MiB. To s GPT už není tak dobře možné, proto Win používají MSR (pro metadata dynamických disků - LDM a věci s tím spojené, připomenu, že pokud chceš mít ve Win sw RAID, tak musíš použít dynamické disky) 3. partition - Windows OS 4. partition - Recovery (jsou tam base věci pro recovery konzoli, něco podobného jako recovery v rámci instalačního dvd), nemusí existovat, můžeš jí odstranit a v případě nouze prostě použít instalační dvd/flash diskJinak rozložení UEFI s Win + Linux dual boot bych pak viděl takto :
1. partition - EFI (Windows + Linux loader) 2. partition - MSR 3. partition - Windows OS 4. partition - Windows Recovery 5. partition - Linux OS 6. partition - společná data na NTFS 7. partition - linux swapPokud tedy řešíš, jak se zbavit 16MiB MSR, tak rovnou říkám, že to není dobrý nápad. Standard je MSR mít a Win s tím počítají.
1. partition - EFI (Windows + Linux loader) 2. partition - MSR 3. partition - Windows OS 4. partition - Windows Recovery 5. partition - BIOS_GRUB 6. partition - Linux OS 7. partition - společná data na NTFS 8. partition - linux swapToto rozložení nemám vyzkoušené. Zatím jedu všude buď linux only, nebo mám dual boot na starých věcech, kde ještě jen bios.
1. Loader (UEFI) 2. MSR 3. Windows 4. Data 5. LinuxChci Windows šifrovat VeraCryptem (nástupce TrueCryptu) a Linux bude na LUKS a LVM. Otázkou je, jaké oddíly mám tím VeraCryptem šifrovat? Loader nemůžu. Chci pro oba systémy používat UEFI a secure boot. Co MSR? Windows, zde je to jasné. Ještě je otázka, jestli mi vůbec dá VeraCrypt na výběr a nazašifruje to celé (1., 2. a 3.). Pak je další otázka, jestli se nějak (trim) nemůžou objevit data z tempu ve Windows na partyšně s daty? Např. před pár dny jsem zjistil, že "Koš" ve Windows na mém desktopu je nastaven na druhý disk, než na kterém je systém. Ten mám na SSDčku a koš byl defaultně nastaven na plotňák. To by pak bylo celé šifrování k ničemu, kdyby si Windows uložily něco do tempu a nějaká fičura by to uložila na partyšnu s daty. Vím, že když je disk rozdělen, tak se jedná o logické rozdělení, ale nerozumím tomu. Tak se raději ptám.
melo by tam byt moznost(jak je uvedeno na tom linku) prepnout Secure Boot do Setup ci Custom rezimuMám to tam. Přepl jsem to na Custom. Je tam na výběr více klíčů:
PK KEK db dbxDefaultně to bylo na PK, tak jsem to tak nechal. Na stránce, na kterou jsi mi dával link se píše něco o PK a KEK, ale vůbec nevím co s tím. Teď dělám několik věcí naráz a nevím co dřív, ale pak sem napíšu všechny položky z "BIOSu" v notebooku, které se týkají Secure Bootu.
nerikam ze to tak ma tva deska, ale aspon je to z GigabyteTo sis popletl :) Gigabyte mám v desktopu. V laptopu mám Dell Inc. 0R58C3 (U3E1).![]()
powershell -ExecutionPolicy Bypass -File sb_set_siglists.ps1ten ps1 script stahnes na odkazu co vede z toho linku... konkretne:
BTW: jen prekladam strucneji info co tam je, nejsem odpovednej za pripadne skodyBuď v klidu, Clonezilla to jistí![]()
kdyz se do scriptu podivas, ocekava 5 souboru podpisu v podadresari "siglists" kterej musi byt tam kam das (a odkud budes poustet) ten ps1 script, stahnout zde:No jo, ale těch souborů je tam 15 a u všech je stejné datum. Co mám prosím tě stáhnout?
https://sourceforge.net/p/veracrypt/code/ci/master/tree/src/Boot/EFI/siglists/
ty uvedene v tom ps1 scriptuNo jasně. Problém byl v tom, že jsem do toho 4x koukal v Poznámkovém bloku ve Windows a ten nezachovává formátování. Jen šlo nastavit zalamování textu, takže souvislý text svrchu až dolů. Proto jsem se v tom nemohl zorientovat. Když jsem ten skript zobrazil v editoru v Linuxu, tak to bylo hned jasné. Jinak v tom návodu stojí: execute from admin command prompt:
powershell -ExecutionPolicy Bypass -File sb_set_siglists.ps1Když jsem to udělal, tak mi to napsalo něco ve smyslu
-File
is invalid parameter. Tak jsem odmázl -File
a skončilo to jinou chybou s hodně dlouhým textem. Tak jsem dal na ten skript nakonec pravomyš a z kontextového menu jsem vybral "Run with PowerShell". Něco se provedlo a PowerShell se sám ihned zavřel. Po rebootu jsem přepl na Secure Boot a nefunguje to. Nemůže být problém v tom, že návod a možná i skript s těmi soubory jsou pro VC 1.18 a já mám verzi 1.22?
pro jistotu vis co je "admin command prompt"?Dobře, že tak smýšlíš :) Tohle jsem zrovna věděl :)
_Serialization.bin.p7
. Tak jsem je stáhl, v adresáři siglists jsem smazal těch 5 původních souborů a nahradil je těmito. Po spuštění skriptu to zase postrádalo těch prvních 5 souborů :) Tak jsem je tam přidal a zase to nedopadlo dobře. Tak jsem tam nakonec přidal ještě těch posledních 5 souborů, co jsou na té stránce a spustil skript. Tady je výpis:
Microsoft Windows [Version 10.0.17134.112] (c) 2018 Microsoft Corporation. Všechna práva vyhrazena. C:\Windows\system32>cd c:\a c:\a>powershell -ExecutionPolicy Bypass -File sb_set_siglists.ps1 Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:4 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Name PK -Time 2015-09-11 -Content $null + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:5 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Name KEK -Time 2015-09-11 -Content $null + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:6 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Name db -Time 2015-09-11 -Content $null + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:7 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Name dbx -Time 2015-09-11 -Content $null + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Setting self-signed PK... Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:10 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Time 2016-08-08T00:00:00Z -ContentFilePa th siglis ... + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Setting PK-signed KEK... Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:13 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Time 2016-08-08T00:00:00Z -ContentFilePa th siglis ... + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Setting KEK-signed DCS cert in db... Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:16 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Time 2016-08-08T00:00:00Z -ContentFilePa th siglis ... + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Setting KEK-signed MS cert in db... Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:19 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Time 2016-08-08T00:00:00Z -ContentFilePa th siglis ... + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand Setting KEK-signed MS UEFI cert in db... Set-SecureBootUEFI : Incorrect authentication data: 0xC0000022 At C:\a\sb_set_siglists.ps1:22 char:1 + Set-SecureBootUEFI -Time 2016-08-08T00:00:00Z -ContentFilePa th siglis ... + ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~ + CategoryInfo : PermissionDenied: (Microsoft.Se cur...BootUefiCommand:SetSecureBootUefiCommand) [Set-Secu reBootUEFI], UnauthorizedAccessException + FullyQualifiedErrorId : SetFWVarFailed,Microsoft.Secure Boot.Commands.SetSecureBootUefiCommand c:\a>
je treba PK, KEK a db, soubory vezmi ty co mas pripraveneNejsem schopen posoudit, který soubor/soubory mám nahrát do PK, který do KEK a který do db. Mohl bys mi to prosím tě napsat?