Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to už více jak 3 roky, kdy jsem psal do blogu o legálnosti her, a tento týden jsem dostal podobnou PC ťafku.
Nejdřív však osvětlím co předcházelo, vlastním už více jak 3 roky notebook Asus A6Vm, prošel dvěmi záručními reklamacemi (problém s napájením - vyměněna deska a prasklé panty u displeje - vyměněny kusy šasi), ale jinak bez problému. Ještě teď na baterku vydrží při zátěži hodinu. Nicméně zhruba před 14 dny začalo opět zlobit napájení (stejně jako při první reklamaci), tak, že při připojeném napájecím kabelu se vypínalo napájení a pomohlo jen zavegrlování s kabelem, na chvíli, někdy na pár vteřin jindy na hodinu. Posílat notebook na servis a platit diagnostiku + pozáruční opravu bylo bezpředmětné, další variantu - domácí oprava, nebo koupit nějaký rozmlácený stejný model a vyrobit 2 v 1 - jsem nechtěl. Přišla tedy na řadu varianta, pořídit nový stroj
Požadavky: CPU Intel, grafika nVidia, rozlišení 1680x1050 a značka HP / Lenovo / DELL a to za rozumnou cenu, tedy, jak jen je to u těchto značek možné. Nemyslím si, že tyto požadavky jsou na dnešní dobu nějak přehnané. Nicméně výsledek mě trošku zklamal, jen 2 modely. A to Lenovo SL500 a DELL Vostro 1720.
+ 17" displej (moc notebook nepřenáším)
+ rozlišení 1920x1200
+ numerická část klávesnice
+ bez zbytečností HDMI / eSATA
+ IEEE 1394
+ pevné šasi tvaru kvádru, nikde zaoblené kraje, prostě cihla
+ 3 roky záruka carry-in NBD
+ 3 licence na Windows - Vista, XP (downgrade), 7 (upgrade) za jednu cenu (ne, že by tam Windows zůstaly, ale může se hodit)
- chybí samostatné klávesy Home, End, PgUp, PgDn
- touchpad je trošku moc vlevo, víc mi vyhovuje uprostřed
- vyšší cena oproti Lenovu
- WiFi b/g
- lesklá vnější část víka (s perletí!), opravdu nechápu koho taková věc napadla... nicméně tohle vyřeší samolepka, kterou stejně chci
+/- mohl by mít ještě panty navíc na držení displeje
+ nějak mě nic nenapadá :-|
+ nižší cena oproti DELLu
- široký okraj kolem klávesnice
- sešikmené hrany
+/- je to Lenovo (má to dnes ještě nějakou váhu?)
A výsledek? Rozhodl jsem se pro DELL, v neděli objednal u CZC, v pondělí zaplatil a ve středu v poledne stál přede mnou notebook, musím říct, je to krásny kus techniky. Nechal jsem ho pár hodin aklimatizovat. Bohužel ve středu už jsem se nedostal k zapnutí. Ve čtvrtek večer jsem dal stahovat 64bit Debian Lenny a v mezičase nastavil BIOS. Instalace, musím říct, byla proklatě rychlá, hlavně výkonem samotného notebooku, ale také tím, že instaluju z netinstall ISO obrazu umístěném na flash disku. V podstatě jsem jen čekal na formátování disku a stahování aktualizací V po-instalačním restartu jsem si všiml něčeho divného, BIOS ukazuje 2048 MB RAM (WTF?), no nic, tak jsem nabootoval OS a nainstaloval htop, který ukázal 2048 MB (WTF?!), to už bylo opravdu divné, tak jsem nainstaloval lshw s výsledkem celkové kapacity 2048 MB, DIMM 1 - EMPTY, DIMM 2 - 2048 MB, v této chvíli jsem si připadal jako úplný idiot, takže jsem pro jistotu otevřel zadní kryt, což bohužel potvrdilo výsledek z lshw. Zkontroloval jsem fakturu, popisek na webu a nakonec jsem našel i popisek na krabici notebooku, všude stálo "4096", následovala eskapáda, kterou zkrátím. DELL s tím nic nenadělá, protože to není porucha notebooku, ale nekompletně dodaný produkt (prostě u DELLu někdo neumí počítat do 2) a zároveň já jako osoba nejsem kupujícím. Po diskuzi s CZC to dopadlo tak, že notebook putuje poštou do CZC jako reklamace objednávky. Takže teď už jen doufám, že jim to nebude trvat 30 dnů.
Tiskni
Sdílej:
Přes DELL web: 43 562 s DPH (bez dopravy a bez 3leté NBD carry-in záruky - nepodařila se mi tam nacvakat)
Přes CZC web: 30 681 s DPH (s dopravou a se zárukou)