Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Soubor skriptů pro nastavení pravidel firewallu
Pro nastavování pravidel do firewallu jsem si udělal sadu jednoduchých a přehledných skriptů. Pravidla mohou být u velké sítě dost složitá. Častý bývá požadavek snadného přenosu těchto pravidel na jiný počítač, například na pobočce. Pravidla bývají v takovém případě podobná, mění se pouze nastavení ip adres a podobně.
Nastavovat pravidla přes klikací prostředí samozřejmě je možné (například kmyfirewall), ale i zde se ztrácí přehlednost, nastavit složitější věci je extrémně pracné, a v neposlední řadě nelze taková pravidla spravovat v nějakém verzovacím systému - nelze se snadno vrátit k předchozímu stavu.
Klikadla pro nastavení všeho možného navíc všeobecně trpí dvěma neduhy: nic nelze zdokumentovat přímo na místě (příklad: registr windows) a odstranění nějakého pravidla "na zkoušku" s tím, že když se to neosvědčí, obnoví se původní stav, není možné (příklad: registr windows). V textových skriptech je možná jak dokumentace, tak podmíněné zpracování kusu kódu, případně zakomentování kódu.
V dobách dřevěných jsem nastavoval pravidla v jenom velkém souboru. Přehlednost s rostoucí složitostí vzala rychle za své. Časem jsem vypracoval systém podobný systému popsanému v tomto článku, jeho nevýhodou však byla filosofie "Jedno pravidlo - jeden soubor". Protože například transparentní přístup na IMAP server je potřeba nastavovat v NAT (dvakrát - jednou pro vnitřní síť a jednou pro internet) a ve FORWARD pravidlech taky dvakrát (zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř), každá podobná služba se i v případě jednoduchého firewallu se dvěma síťovými kartami nastavovala ve čtyřech souborech. Pokud se k tomu přidala ještě demilitarizovaná zóna, pravidel a souborů ještě přibylo.
Přepracovaný systém pro tvorbu pravidel firewallu změnil filosofii na "jedna služba - jeden soubor". Transparentní přístup na IMAP v přepracované verzi se tak nastavuje v jediném souboru (zapisuje se do více pravidel najednou).
Jednoduchou verzi pro dvě síťové karty vám nyní nabízím.
Download: http://bravenec.org/cs/howto/firewall/FW-1.0.tgz
V hlavním adresáři FW je několik souborů:
firewall - spustitelná dávka, která projde a nastaví všechna pravidla přímo do kernelu. Na konci se volá uložení pravidel do systému (určeno pro Gentoo Linux).
nastaveni - textový soubor s nastavením. Zde musíte zadat IP adresy svých síťových karet. Také zde máte možnost povolit a přesměrovat některé služby přístupné z internetu (například poštu) a vyřizované v počítači někde ve vnitřní síti (ideálně v demilitarizované zóně, ale to se v tomto jednoduchém příkladě neřeší).
rules - podadresář se samotnými pravidly. V tomto adresáři jsou další podadresáře uvedené čísly (podle čísel se řídí pořadí volání).
V adresáři jsou další podadresáře. Každý podadresář shromažďuje příbuzná pravidla:
000.common - pravidla jako defaultní policy, antispoofing, synflood, icmp a podobně. Tato pravidla jsou vždy volaná z jiných pravidel.
100.pravidla - základní rozdělení do pravidel. Pravidla jsou pojmenovaná podle směru:
Pravidla jsou minimalistická, obsahují jen nezbytná nebo obvyklá nastavení. Počítá se s tím, že další pravidla se budou přidávat v následujících souborech.
300.zevnitr - soubory s pravidly pro přístupy z vnitřní sítě. Namátkou:
400.zvenku - soubory s pravidly pro přístupy z vnější sítě. Namátkou:
500.sluzby - Soubory pro zpřístupnění služeb. Služby zde uvedené mají dvě věci společné - server obsluhující službu je umístěný ve vnitřní síti a přístup na tuto službu musí být stejný jak z vnitřní sítě, tak z vnější sítě. Typickým příkladem je například http server. Ten může běžet ve vnitřní síti (počítač je z internetu nedostupný), ale stránky musejí být přístupné svou url adresou (například http://bravenec.org/) jak z vnitřní sítě, tak z internetu. Stejným způsobem je nutné přitsupovat typicky k poště (imap.bravenec.org a smtp.bravenec.org).
999.konec - ukončení pravidel vytvořených v adresáři 100.pravidla. Obvykle je zde pouze logování a drop paketů, které prošly až sem.
Pravidla mohou být velmi jednoduchá. Takto se například povoluje přístup přes ssh na firewall z vnitřní sítě:
IPTABLES -A in-loc -p tcp --dport ssh -j ACCEPT
IPTABLES je skutečně zapsané velkými písmeny - jde o wrapper kolem volání iptables (kvůli výpisům). Syntaxe je jinak stejná.
Složitější pravidla (obvykle služby) mohou být košatější:
if [ "$IMAPS" != "" ]; then ########### # zvnějšku IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS IPTABLES -A out-in -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT ########### # zevnitř IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS IPTABLES -A in-in -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT IPTABLES -t nat -A in-post \ -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \ -j SNAT --to $INNER fi
Pro vytvoření dalších pravidel stačí zkopírovat podobný soubor a upravit adresy a porty.
Pravidla jsou určená pro jednoduchý firewall se dvěma síťovými kartami. Pokud byste potřebovali oddělit demilitarizovanou zónu od vnitřní sítě (typicky http server nebo poštovní server), můžete firewall rozšířit o další síťovou kartu a o další pravidla (dmz-in, dmz-out, out-dmz, in-dmz, dmz-dmz). Pravidlo pro IMAPS by pak mohlo vypadat například takto:
if [ "$IMAPS" != "" ]; then ########### # zvnějšku IPTABLES -t nat -A pre-out -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS IPTABLES -A out-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT ########### # zevnitř IPTABLES -t nat -A pre-in -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS IPTABLES -A in-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT ########### # z dmz (kvůli webmailu) IPTABLES -t nat -A pre-dmz -p tcp --dport imaps -d $OUTER -j DNAT --to $IMAPS IPTABLES -A dmz-dmz -p tcp --dport imaps -d $IMAPS -j ACCEPT IPTABLES -t nat -A dmz-post \ -p tcp --dport imaps -d $IMAPS \ -j SNAT --to $INNER fi
Tiskni
Sdílej:
Tak si hraji se shorewall... je to docela ulehčení, ale člověk aby stejně znal iptables a navíc k tomu shorewall. Nakonec jsem stejně skončil u pravidel jako:
SSH/DNAT net loc:10.10.1.106 SSH/DNAT loc loc:10.10.1.106
Když takhle přesměruji zvenku dovnitř a zevnitř dovnitř port, návod mi vůbec nepomůže a shorewall vyrobí paskvil, který mě nepustí ven, vždy mě přesměruje dovnitř.
Nutné je vyrábět pravidla takto:
SSH/DNAT net loc:10.10.1.106 DNAT loc loc:10.10.1.106 tcp 22 22 83.214.293.13
A už zase dělám stejnou věc dvěma různými způsoby. Pokud teď ještě zjistím, že IP adresu nelze nahradit nějakou symbolickou hodnotou, budu shorewallem poněkud zklamaný. Znamenalo by to totiž, že každý počítač bych musel konfigurovat víceméně ručně.
Zabrousil jsem na web http://www.fwbuilder.org/ - chápu dobře, že to je klikací? To by ovšem dost významně snižovalo použitelnost takového udělátka...