Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Připojení teploměru k BeagleBone.
Ještě než začal svět ve velkém blbnout s Raspberry PI, začal jsem si hrát s BeagleBone. BeagleBone je malý ARM počítač podobný Raspberry PI, hlavní rozdíl bych viděl v možnostech rozšiřování - BeagleBone je konstrukčně řešený tak, aby se k němu daly snadno připojovat rozšiřující desky. Ve firmě jsme na BeagleBone postavili malý počítač pro sběr dat: FotobotHW. Protože nám nějaké BeagleBone zbyly, začal jsem si trochu hrát.
Ze šuplíku jsem vytáhnul teploměr DS1820 - to je digiální třínožičkový teploměr. Driver je obsažený přímo v kernelu, neměl by tedy být problém teploměr připojit. I když je to snadné, trvalo mi připojení dost dlouhou dobu - nejobtížnější částí bylo získat potřebné informace. Takže jak na to:
Driver je přímo součástí jádra. V Beaglebonu nepoužívám originální jádro (není zde podpora pro IPv6), překládám si jádro vlastní (ke stažení zde: http://hobrasoft.cz/cs/fotobothw/linux-3.2.34.tar.bz2). Zde je driver součástí defaultní konfigurace. Pátráním ve zdrojácích jsem nakonec našel příslušné vývody - a taky to, že tato informace se vypisuje při bootu kernelu. Vypsat si ji můžeme třeba takto:
dmesg | grep w1 [ 0.463470] BeagleBone cape: initializing w1-gpio [ 0.463592] w1-gpio connected to P8_6
Abychom rozluštili zkratku P8_6, potřebujeme manuál k BeagleBone. Jde o vývod č. 6 na konektoru P8. Na tento vývod tedy přijde připojit datový vodič sběrnice.
Pro připojení teploměru potřebujeme ideálně tři vodiče - zem, data a napájení. Zem najdeme na vývodu P8_1 a P8_2, napájení pak na P9_3.
Po připojení teploměru už by měl být teploměr kernelem viděn. Ověřit to můžeme v adresáři /sys/bus/w1/devices:
ls /sys/bus/w1/devices/ 28-0000027d912e 28-00000294d39a w1_bus_master1
Super! Kernel našel na sběrnici dva teploměry. Jaká je tedy teplota?
cat /sys/bus/w1/devices/28-0000027d912e/w1_slave 6f 01 4b 46 7f ff 01 10 67 : crc=67 YES 6f 01 4b 46 7f ff 01 10 67 t=22937
Teplota je vypsaná parametrem t. Desetinná tečka není uvedená. Hodnota 22937 odpovídá teplotě 22.937 stupňů Celsia.
Nyní už je snadné se pochlubit teplotou ve své kanceláři (pouze přes IPv6):
Stránky jsou pouze statické, generované každých 15 vteřin. Obrázky, CSS a vše ostatní se tahá odjinud.
Po napsání článku jsem připojil ještě šuplíkový LCD displej. Prodrátování na fotkách není vidět.
Tiskni
Sdílej: