Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Co se týče obrazů CD, tak celkem věřím nástrojům jako je ark, mc nebo k3b. Největší pravděpodobnost selhání je stejně při tom vypalování – to CD, které vytáhneš ze šuplíku to má už za sebou, nebo je čočka ve vypalovačce po letech nepoužívání zaprášená a CD se ani nevypálí nebo pak nejde přečíst.
Vzhledem k tomu, že CDemu má emulovat optickou mechaniku, tak bych tipoval, že ne.
Ale na té disketě asi nebude žádná tabulka oddílů, ale rovnou systém souborů. Jaký? Nějaká stará FATka? To by mělo jít normálně připojit.
fuseiso
poslouží pro připojení ISO obrazu stejně dobře, navíc nepotřebuje správcovská práva. :)
mount
umí volby loop
a offset
. První z nich se používá k připojování souborů právě abys nemusel přímo volat losetup
, druhý z nich vidím že používáš. Pokud vím, tak fdisk
zvládá pracovat i přímo se souborem.
Zařízení loop jsem přímo nemusel vytvářet snad nikdy, leda cvičně (asi jsem příliš mladý a začal jsem mount
používat v době, kdy už loopback uměl).
Používal jsem volbu offset
u mount
u, který pak loopback zařízení sám vytvoří. začátek oddílu se zjistí jedním příkazem:
parted soubor.img unit b print
Parted se podívá rovnou do souboru, není potřeba ručně připojovat loopback ani nic násobit.
To je takový klasický postup. Ještě lepší je použít nástroj kpartx
, který si tu tabulku oddílů načte a podle ní vytvoří příslušná zařízení pro jednotlivé oddíly.
Ještě lepší je použít nástroj kpartx, který si tu tabulku oddílů načte a podle ní vytvoří příslušná zařízení pro jednotlivé oddíly.To už ale vyžaduje ten krok s
losetup
, ne?
funguje to i na soubory a hodí se to hlavně, když je tam těch oddílů víc nebo když chceš dělat něco jiného než obyčejný mount (formátování, šifrování, lvm, raid…)
Není jednodušší si to vyzkoušet?
Vytvoří to /dev/loopX
pro celý disk a /dev/mapper/loopXpY
pro jednotlivé oddíly.
celkem rychle to vytvoří prázdný imageJeště existuje
fallocate
Tiskni
Sdílej: