Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Co se týče obrazů CD, tak celkem věřím nástrojům jako je ark, mc nebo k3b. Největší pravděpodobnost selhání je stejně při tom vypalování – to CD, které vytáhneš ze šuplíku to má už za sebou, nebo je čočka ve vypalovačce po letech nepoužívání zaprášená a CD se ani nevypálí nebo pak nejde přečíst.
Vzhledem k tomu, že CDemu má emulovat optickou mechaniku, tak bych tipoval, že ne.
Ale na té disketě asi nebude žádná tabulka oddílů, ale rovnou systém souborů. Jaký? Nějaká stará FATka? To by mělo jít normálně připojit.
fuseiso
poslouží pro připojení ISO obrazu stejně dobře, navíc nepotřebuje správcovská práva. :)
mount
umí volby loop
a offset
. První z nich se používá k připojování souborů právě abys nemusel přímo volat losetup
, druhý z nich vidím že používáš. Pokud vím, tak fdisk
zvládá pracovat i přímo se souborem.
Zařízení loop jsem přímo nemusel vytvářet snad nikdy, leda cvičně (asi jsem příliš mladý a začal jsem mount
používat v době, kdy už loopback uměl).
Používal jsem volbu offset
u mount
u, který pak loopback zařízení sám vytvoří. začátek oddílu se zjistí jedním příkazem:
parted soubor.img unit b print
Parted se podívá rovnou do souboru, není potřeba ručně připojovat loopback ani nic násobit.
To je takový klasický postup. Ještě lepší je použít nástroj kpartx
, který si tu tabulku oddílů načte a podle ní vytvoří příslušná zařízení pro jednotlivé oddíly.
Ještě lepší je použít nástroj kpartx, který si tu tabulku oddílů načte a podle ní vytvoří příslušná zařízení pro jednotlivé oddíly.To už ale vyžaduje ten krok s
losetup
, ne?
funguje to i na soubory a hodí se to hlavně, když je tam těch oddílů víc nebo když chceš dělat něco jiného než obyčejný mount (formátování, šifrování, lvm, raid…)
Není jednodušší si to vyzkoušet?
Vytvoří to /dev/loopX
pro celý disk a /dev/mapper/loopXpY
pro jednotlivé oddíly.
celkem rychle to vytvoří prázdný imageJeště existuje
fallocate
Tiskni
Sdílej: