T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Kedze ArchLinux zmenil stranky tak vyhladavac pre Firefoxa prestal fungoval nakolko ho este neopravili. Pre tych co nechcu cakat som trosku upravil ten co si stiahne firefox. Nachadza sa v .mozilla/firefox/xxxxx/searchplugins a vola sa archlinux.xml.
Takto by mal pre spravne fungovanie vyzerat opraveny riadok:
....... method="GET" template="http://www.archlinux.org/packages/search/?q={searchTerms}&repo=all&category=all&limit=250&sourceid=Mozilla-search">
# sorry za tak dlhy riadok ale naozaj je taky # cislo limit moze mat hodnoty 0 = unlimit alebo 50, 100 a 250
Ak dobre pozeram tak Arch linux sa dostal do prvej desiatky, a tak by si asi zasluzil mat vlastnu diskusnu skupinu tu na abcku, co vy nato? Myslim v Diskusii.
Bol som prekvapeny(milo) tymto distrom, ked som ho instalovat na jeden desktop. Ako uzivatela gentoo ma sokovalo, ze mozem mat funkcny desktopm za cca 30 minut(zalezi od rychlosti downloadu).
Trosku ma vytacalo, ze nesiel ten original kernel bootovat ak nemal partisnu /boot (resp. isiel ale len po prvy upgrade kernelu). Asi trebalo mkinitrd urobit co som nerobil. Chcel som to nainstalovat na /, ktory bol komplet JFS(ako mam gentoo). Asi po troch nezdaroch som urobil /boot -ext2 a / -JFS a uz to vsetko slape ako ma.