Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Ak dobre pozeram tak Arch linux sa dostal do prvej desiatky, a tak by si asi zasluzil mat vlastnu diskusnu skupinu tu na abcku, co vy nato? Myslim v Diskusii.
Bol som prekvapeny(milo) tymto distrom, ked som ho instalovat na jeden desktop. Ako uzivatela gentoo ma sokovalo, ze mozem mat funkcny desktopm za cca 30 minut(zalezi od rychlosti downloadu).
Trosku ma vytacalo, ze nesiel ten original kernel bootovat ak nemal partisnu /boot (resp. isiel ale len po prvy upgrade kernelu). Asi trebalo mkinitrd urobit co som nerobil. Chcel som to nainstalovat na /, ktory bol komplet JFS(ako mam gentoo). Asi po troch nezdaroch som urobil /boot -ext2 a / -JFS a uz to vsetko slape ako ma.
Tiskni
Sdílej:
/boot
. Používáte-li LILO, je jedno, jaký filesystém máte jako kořenový (GRUBu ne), takže samostatná partition pro /boot
je potřeba jen v případě, že by jinak hrozilo, že obsah toho adresáře bude někde, kam BIOS nevidí.
title Arch Linux hda2, noapic
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hda2 ro noapic nolapic noacpitimer
initrd /boot/kernel26.img
zkouším to normálně přes powersave -u
a jak jsem psal - driv to fungovalo ale po upgradech ne. v diskusnim foru archlinuxu lidi pisou ze jsou na tom stejne, ale asi vsichni pouzivaji suspend2. tak nevim, pouziva nekdo powersave?
title ArchLinux Fresh Boot/Restore (on /dev/hdb5) root (hd1,4) kernel /boot/vmlinuz26beyond root=/dev/hdb5 resume2=swap:/dev/hda2 initrd /boot/initramfs-beyond.img savedefault boot
suspend2ram.log končí hláškou: usr/sbin/s2ram not found, falling back to echo
Po probuzení možná trošku blikne diplej, chvíli se točí harddisk a pak nic. Nereaguje ani na ctrl-alt-backspace.
jeste jsem zkouselsudo echo "mem" > /sys/power/state
bash: /sys/power/state: Přístup odmítnut
[root@um-bc202 ~]# echo "mem" > /sys/power/stat
-bash: /sys/power/stat: Přístup odmítnut