Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim,
chcel by som poziadat par ludi o pomoc pri mojom testovacom softe. Softik je v podstate hotovy, jedine co by som potreboval vediet je ako ho nastavit aby co najviac zodpovedal realnej prevadzke. Samo mozem robit zvlast server a desktopm prostredie. Jedna sa mi hlavne o pocet adresarov a suborov a ich velkost.
Testovat budem rychlost zapisu a citania na rozne FS (ext2/3, UDF, jfs, xfs, reiser), ale malo by to byt cim viac blizsie relanej prevdzke.
Zatial ho mam takto nastany:
Test folder:
vytvorenie 10000 folderov a ich zmazane
Test files:
Vytvorenie 10000 filesov 512 bytov
500 - 50 MB
5 - 700MB
Co este? (mozem par 1 GB taek maju DVD image. Nejaku kombinaciu? Mozno niekto napise zoznam suborov v KDE/Gnome a server ku ktorym sa pristupuje.
Test budem robit na staruckej P4 masine aby bol vidiet rozdiel vzdy na tom istom disku a tej istej particii.
Vzdy sa bude pocitat citanie i zapis lebo v minulom teste som citanie nemal.
Vdaka.
P.S. Programcek som zacal v Pythone no po skuske Ruby som ho cely hodil tam a strasne sa mi zacina pacit, je logicky na vela veci clovek pride i bez manuala co sa mi fakt paci.
Najviac sa mi pacilo cislo.times tak to je cool alebo Time.now.to_f, o Ruby asi napisem maly blog testoval som jeho rychlost v porovnani v pythonom(dopadol ....), ale sem to nechcem miesat.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
zvlast server a desktopm prostredieCo to znamena server? To muze byt DB server, fileserver nebo treba i router. Kazdy potrebuje pracovat s jinym charakterem souboru/adresaru, ruzne pozadavky na prutok, seektime atd... Zadny obecny server neexistuje. Budu-li chtit otestovat filesystemy pro pouziti jako napr. DB server s postgresem, vezmu benchmark na postgres. Desktop. Tam poznas tak leda rozdil mezi extX a XFS, ale uz tam nepoznas rozdil mezi XFS a JFS.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free