abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 20:57
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Vložit další komentář
    7.5.2016 18:20 dobrý rádce
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Můžu se zeptat jaké je praktické použití projektu, když odmyslím to běžné moutování linuxových diskových oddílů pod windows pro přístup k datům?
    7.5.2016 19:41 Petr Tomášek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    No přece když programuješ nějaký ten multiplatformní ransomware, to dá rozum, ne?
    Cohen avatar 8.5.2016 01:17 Cohen | skóre: 21 | blog: Drobnosti | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs

    Takové to běžné mountování linuxových oddílů pod Windows pro přístup k datům je za mne docela dostačující scénář. A pokud by spolehlivě fungoval i zápis na Btrfs, tak by to bylo obzvláště zajímavé.

    Osobně totiž Btrfs používám pro zálohování, a to i Windows strojů. A když říkám zálohování, tak tím myslím včetně udržování historie mnoha záloh zpět, na což nyní používám Btrfs snapshoty. Dříve jsem užíval rdiff-backup, ale Btrfs toho nabízí víc, např. hlídání konzistence dat na disku (bit rot a dnešní mizerné disky jsou neřád).

    U Windows je problém, že Microsoft nemá rozumný filesystém, který by např. dokázal sám hlídat integritu dat. Verzování by možná ještě nějak šlo přes Volume Shadow Copy, ale ostatní zajímavé vlastnosti Btrfs nemá ani NTFS, ani ExFAT, natož FAT. Vlastně mi není jasné, proč s tím Microsoft doteď nic neudělal – WinFS myslím odpíslal už dávno a moc jsem toho neslyšel ani o ReFS. V desktop Windows rozhodně není. To nikdo na Windows neprovozuje nějaké velké datové úložiště (a řeší to nějakou NAS/SAN apod. škatulí s Linuxem nebo úplně proprietárním systémem, který je k Windows stroji připojen přes síť), nebo opravdu používají NTFS?

    Na druhou stranu byla docela dobrá poznámka kolegy ve vedlejším vlákně o ransomware. Ono možná vážně není od věci, když člověk předtím, než fyzicky připojí ten externí disk se zálohami, tak musí přebootovat do Linuxu, který na tom Windows stroji na nic jiného nepoužívá (a z Windows na jeho oddíly není vidět, dokud by si autor malware k němu nepřidal i vlastní windows Btrfs driver, aby byl schopen infikovat i linuxové oddíly), takže je výrazně menší pravděpodobnost, že bude tento OS infikovaný a při připojení záložního disku budou sežrány i ty zálohy.

    OpenPGP key fingerprint: 489C 5EC8 0FD6 2BE8 9E59 B4F7 19C1 3E8C E0F5 DB61 (https://www.fi.muni.cz/~xruzick7/pgp-klic/)
    Bedňa avatar 8.5.2016 02:27 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Vlastně mi není jasné, proč s tím Microsoft doteď nic neudělal
    To je politika rozhodnotí MS, kde sa väčšinou obhajujú nerozbitím nejakej vrstvy medzi aplikáciami, nieje to tak dávno čo bola zverejnená vážna zraniteľnosť Win serveru a obhájené to bolo rovnako a zrejme to nebude nikdy opravené, takže doporučenie je schovaj si ho za nejaké HW.

    MS je MS a moc logiky by som v tom nehľadal.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    8.5.2016 03:52 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Znám firmy, které na Windows velká datová úložiště provozují. Mají na to aplikace za stovky tisíc eur, které to ukládají na raw oddíl na hardwarovém RAIDu v proprietárním formátu. Když mě zajímalo, k čemu tam vlastně mají ty Windows, tak odpověď byla kruhem, že ty aplikace na ničem jiném neběží.
    8.5.2016 15:18 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Aha, takže vlastně impementují vlastní souborový systém a část operačního systému (buffery, cahe a spol.), jen aby mohli fungovat ve Windows :-)
    9.5.2016 01:15 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Takhle to proste je. Doby kdy se resilo, jestli je lepsi ReiserFS anebo XFS pro maildir jsou pryc. Delaji to i multiplatformni programy, ktere bezi na Linuxu a komercnich Unixech. Vliv FS na relacni a jine databaze je zanedbatelny, a je vlastne jedno jaky FS se pouzije.
    9.5.2016 23:14 citanus | skóre: 12 | Cork (Ireland)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Vliv FS na relacni a jine databaze je zanedbatelny, a je vlastne jedno jaky FS se pouzije.
    ehm coze?
    10.5.2016 10:34 MP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Na cem jinem nez na Windows chcete provozovat FS, ktery podporuje SID misto UID:GID? Samba? Ta je stale na tohle nedostatecna z hlediska repliky pres vice stroju.
    10.5.2016 11:29 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Nevím, jaký problém je v tomto případě se Sambou. Replikaci dat neřeší, to je záležitost programů pro replikaci souborového systému. K replikaci mapování UID na SID opět slouží jiné programy, konkrétně LDAP.
    8.5.2016 11:42 citanus | skóre: 12 | Cork (Ireland)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs

    EMC mela ve polich(clariony) widle xp a taky to nejak bezelo..

    xkucf03 avatar 8.5.2016 17:49 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    Osobně totiž Btrfs používám pro zálohování, a to i Windows strojů. A když říkám zálohování, tak tím myslím včetně udržování historie mnoha záloh zpět, na což nyní používám Btrfs snapshoty.

    Nepřijde mi dobrý nápad dávat zavirovaným a rozbitým Windowsům přístup k zálohám. To nedělám ani u normálních OS – zálohovaný systém prostě jen odešle svoje data, ale nedostane se ke starším zálohám a nemůže je smazat nebo přepsat.

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Max avatar 13.5.2016 07:17 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: WinBtrfs
    ReFS je stále ve vývoji, ale měl by šlapat ve Win8.1 i ve Win10, viz (nezkoušel jsem): How You Can Try the New Resilient File System for Windows
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.