Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Takové to běžné mountování linuxových oddílů pod Windows pro přístup k datům je za mne docela dostačující scénář. A pokud by spolehlivě fungoval i zápis na Btrfs, tak by to bylo obzvláště zajímavé.
Osobně totiž Btrfs používám pro zálohování, a to i Windows strojů. A když říkám zálohování, tak tím myslím včetně udržování historie mnoha záloh zpět, na což nyní používám Btrfs snapshoty. Dříve jsem užíval rdiff-backup, ale Btrfs toho nabízí víc, např. hlídání konzistence dat na disku (bit rot a dnešní mizerné disky jsou neřád).
U Windows je problém, že Microsoft nemá rozumný filesystém, který by např. dokázal sám hlídat integritu dat. Verzování by možná ještě nějak šlo přes Volume Shadow Copy, ale ostatní zajímavé vlastnosti Btrfs nemá ani NTFS, ani ExFAT, natož FAT. Vlastně mi není jasné, proč s tím Microsoft doteď nic neudělal – WinFS myslím odpíslal už dávno a moc jsem toho neslyšel ani o ReFS. V desktop Windows rozhodně není. To nikdo na Windows neprovozuje nějaké velké datové úložiště (a řeší to nějakou NAS/SAN apod. škatulí s Linuxem nebo úplně proprietárním systémem, který je k Windows stroji připojen přes síť), nebo opravdu používají NTFS?
Na druhou stranu byla docela dobrá poznámka kolegy ve vedlejším vlákně o ransomware. Ono možná vážně není od věci, když člověk předtím, než fyzicky připojí ten externí disk se zálohami, tak musí přebootovat do Linuxu, který na tom Windows stroji na nic jiného nepoužívá (a z Windows na jeho oddíly není vidět, dokud by si autor malware k němu nepřidal i vlastní windows Btrfs driver, aby byl schopen infikovat i linuxové oddíly), takže je výrazně menší pravděpodobnost, že bude tento OS infikovaný a při připojení záložního disku budou sežrány i ty zálohy.
Vlastně mi není jasné, proč s tím Microsoft doteď nic neudělalTo je politika rozhodnotí MS, kde sa väčšinou obhajujú nerozbitím nejakej vrstvy medzi aplikáciami, nieje to tak dávno čo bola zverejnená vážna zraniteľnosť Win serveru a obhájené to bolo rovnako a zrejme to nebude nikdy opravené, takže doporučenie je schovaj si ho za nejaké HW. MS je MS a moc logiky by som v tom nehľadal.
EMC mela ve polich(clariony) widle xp a taky to nejak bezelo..
Osobně totiž Btrfs používám pro zálohování, a to i Windows strojů. A když říkám zálohování, tak tím myslím včetně udržování historie mnoha záloh zpět, na což nyní používám Btrfs snapshoty.
Nepřijde mi dobrý nápad dávat zavirovaným a rozbitým Windowsům přístup k zálohám. To nedělám ani u normálních OS – zálohovaný systém prostě jen odešle svoje data, ale nedostane se ke starším zálohám a nemůže je smazat nebo přepsat.
Tiskni
Sdílej: