Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »vfat
či ntfs -c 4096
a je to tam.
jak rychle to nabootuje - pro spoustu lidí s NTB velmi důležitý údaj.
Základní vlastností filesystémů - je pro některé aplikací důležité rychle zapsat a rychle přečíst, jejich udržení je nedůležité, proto se používají i RAM disky nebo třeba RAID0 (tyto aplikace jsou sice v menšině, ale existují - pominuli, že v dnešní době je to pomalu už požadavek většiny desktopů, jen na to vlastnící ještě nepřišli).
Ani v jednom testu jsem při zápisu nepoužil /dev/zero
, ale náhodná data a při čtení není problém to posílat do /dev/null
, to už simuluje zpracování dat tedy aplikaci, tím se právě pozná jak rychle „to“ dáva - je čteno (jinak o žádném čtení tam zmínka není).
Protože je to, tady tak jsem asi taky „benchmarkista“, tak si myslím, že jsem na nic nezapomněl, že je FS na správu/uložení dat je dáno už definicí FS, pokud ji nesplňuje není to FS. Implementace mají různé parametry, a jeden z parametrů je i rychlost, takže je logické, že se také testuje, někoho nezajímá rychlost a někoho nezajímá pohodlí/funkce, někomu je putna kolik se tam toho vejde, někomu je putna jak to zatěžuje CPU a někoho nezajímá spolehlivost (protože spolehlivost většiny FS je daleko za hranicí potřeby).
Testování „funkce držení dat“ dat provede každý test (data se zapíší a data se přečtou).
A k datům obecně a osobní preferenci.
Na desktopu mě zajímá rychlost (protože spolehlivost všech FS je dostatečná), proto mám taky SSD, nebo lze použít i SSD v RAID0, a na spoustě pracovních desktopů jsou přesně takové priority.
Na serveru mě také obvykle nezajímá rychlost, ale spolehlivost či pohodlnost (ale jsou i jiné servery, kde jsou priority obrácené). No a ke spolehlivosti, třeba „křičení“ o experimentu při vytváření FS v někom (i ve mně) neposiluje důvěru v bezpečné uchování dat, takže ten kdo se rozhodne pro takový FS (btrfs), se nerozhodl k jeho použití z důvodů jistoty uchování dat, ale spíše pohodlnosti a funkcionalitě FS. Každý máme své favority (například moji jsou xfs a ext4).
..protože spolehlivost všech FS je dostatečnáKéž bys tak měl pravdu..
jak rychle to nabootuje - pro spoustu lidí s NTB velmi důležitý údaj.Jen pro těch pár zoufalců, co ještě neobjevili nebo jim nefunguje hibernace (uspání na disk) :)
Jen dodám, že si k času startu OS připočtěte čas spouštění všech aplikací a případně i jejich rozmístění, otevření souborů se kterýma se pracovalo, nastavení situace kde jsme posledně skončili a pokud možno n nic nezapomenout + opruz s tím spojený
Jo data na swap oddílu jsou přístupná, ale to je na zvážení každého soudruha jak moc paranoidní vs. línej bude. Fyzickej přístup k počítači i jeho uživateli je už tak jako tak průser Moje paranoia končí na hranici síťové zásuvky..
Jen dodám, že si k času startu OS připočtěte čas spouštění všech aplikací a případně i jejich rozmístění, otevření souborů se kterýma se pracovalo, nastavení situace kde jsme posledně skončili a pokud možno n nic nezapomenout + opruz s tím spojený
Jsem možná zoufalec, ale vzhledem k tomu, že čím dál tím víc app se sami od sebe otevírají přesně v tom stavu, v jakém jsem je zanechal, tak tento argument platí také čím dál tím méně. S2D nepoužívám (pravděpodobně by se mi to nevlezlo na disk), občas S2R.
Kdepak, jak je i níže napsané, aplikace se mají už otvírat tam kde chci (a to i většina i dělá, a na spoustu mám pravidla) a na specifické činnosti jedno-klikem jich otevřu třeba 6 na správných plochách ve správných pozicích.
Čemu vadí více OS - minimálně tomu, že máte společná data (pokud to lze, tak se musí správně nastavit před/po hibernační skripty, jejichž zkalmání m;že mít fatální následky). Nebo že třeba některé OS přepnou něco v BIOS-u.
Jo data na swap oddílu jsou přístupná - ne, je přístupné všechno (dešifrovací klíč je dostupný).
Fyzický přístup k vypnutému počítači se šifrovaným diskem, s dobrým heslem není průser - data jsou v klidu nikdo je nepřečte.
Na to navazují zoufalci co mají 16GiB RAM
Zcela úplně off topic, ale netuší někdo, proč MS W7 po přidání RAM z 4GB na 16GB (na NTB) se vypínají asi tak 20s? Stejně tak na 32GB RAM na desktopu, čekám no skoro těch 40s, než se to vypne. Zdá se, že čím víc RAM ty Widle mají, tak tím je tam cosi na ukončení pomalejší (asi lineárně). Swap samozřejmně nemám. Debian je dole hned, tomu je ta velikost šumák.
free
hlásí relativně hodně volných bloků, ale jakýkoliv zápis už zklame.
free
mělo být df
.
Tiskni
Sdílej: