Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
vfat
či ntfs -c 4096
a je to tam.
jak rychle to nabootuje - pro spoustu lidí s NTB velmi důležitý údaj.
Základní vlastností filesystémů - je pro některé aplikací důležité rychle zapsat a rychle přečíst, jejich udržení je nedůležité, proto se používají i RAM disky nebo třeba RAID0 (tyto aplikace jsou sice v menšině, ale existují - pominuli, že v dnešní době je to pomalu už požadavek většiny desktopů, jen na to vlastnící ještě nepřišli).
Ani v jednom testu jsem při zápisu nepoužil /dev/zero
, ale náhodná data a při čtení není problém to posílat do /dev/null
, to už simuluje zpracování dat tedy aplikaci, tím se právě pozná jak rychle „to“ dáva - je čteno (jinak o žádném čtení tam zmínka není).
Protože je to, tady tak jsem asi taky „benchmarkista“, tak si myslím, že jsem na nic nezapomněl, že je FS na správu/uložení dat je dáno už definicí FS, pokud ji nesplňuje není to FS. Implementace mají různé parametry, a jeden z parametrů je i rychlost, takže je logické, že se také testuje, někoho nezajímá rychlost a někoho nezajímá pohodlí/funkce, někomu je putna kolik se tam toho vejde, někomu je putna jak to zatěžuje CPU a někoho nezajímá spolehlivost (protože spolehlivost většiny FS je daleko za hranicí potřeby).
Testování „funkce držení dat“ dat provede každý test (data se zapíší a data se přečtou).
A k datům obecně a osobní preferenci.
Na desktopu mě zajímá rychlost (protože spolehlivost všech FS je dostatečná), proto mám taky SSD, nebo lze použít i SSD v RAID0, a na spoustě pracovních desktopů jsou přesně takové priority.
Na serveru mě také obvykle nezajímá rychlost, ale spolehlivost či pohodlnost (ale jsou i jiné servery, kde jsou priority obrácené). No a ke spolehlivosti, třeba „křičení“ o experimentu při vytváření FS v někom (i ve mně) neposiluje důvěru v bezpečné uchování dat, takže ten kdo se rozhodne pro takový FS (btrfs), se nerozhodl k jeho použití z důvodů jistoty uchování dat, ale spíše pohodlnosti a funkcionalitě FS. Každý máme své favority (například moji jsou xfs a ext4).
..protože spolehlivost všech FS je dostatečnáKéž bys tak měl pravdu..
jak rychle to nabootuje - pro spoustu lidí s NTB velmi důležitý údaj.Jen pro těch pár zoufalců, co ještě neobjevili nebo jim nefunguje hibernace (uspání na disk) :)
Jen dodám, že si k času startu OS připočtěte čas spouštění všech aplikací a případně i jejich rozmístění, otevření souborů se kterýma se pracovalo, nastavení situace kde jsme posledně skončili a pokud možno n nic nezapomenout + opruz s tím spojený
Jo data na swap oddílu jsou přístupná, ale to je na zvážení každého soudruha jak moc paranoidní vs. línej bude. Fyzickej přístup k počítači i jeho uživateli je už tak jako tak průser Moje paranoia končí na hranici síťové zásuvky..
Jen dodám, že si k času startu OS připočtěte čas spouštění všech aplikací a případně i jejich rozmístění, otevření souborů se kterýma se pracovalo, nastavení situace kde jsme posledně skončili a pokud možno n nic nezapomenout + opruz s tím spojený
Jsem možná zoufalec, ale vzhledem k tomu, že čím dál tím víc app se sami od sebe otevírají přesně v tom stavu, v jakém jsem je zanechal, tak tento argument platí také čím dál tím méně. S2D nepoužívám (pravděpodobně by se mi to nevlezlo na disk), občas S2R.
Kdepak, jak je i níže napsané, aplikace se mají už otvírat tam kde chci (a to i většina i dělá, a na spoustu mám pravidla) a na specifické činnosti jedno-klikem jich otevřu třeba 6 na správných plochách ve správných pozicích.
Čemu vadí více OS - minimálně tomu, že máte společná data (pokud to lze, tak se musí správně nastavit před/po hibernační skripty, jejichž zkalmání m;že mít fatální následky). Nebo že třeba některé OS přepnou něco v BIOS-u.
Jo data na swap oddílu jsou přístupná - ne, je přístupné všechno (dešifrovací klíč je dostupný).
Fyzický přístup k vypnutému počítači se šifrovaným diskem, s dobrým heslem není průser - data jsou v klidu nikdo je nepřečte.
Na to navazují zoufalci co mají 16GiB RAM
Zcela úplně off topic, ale netuší někdo, proč MS W7 po přidání RAM z 4GB na 16GB (na NTB) se vypínají asi tak 20s? Stejně tak na 32GB RAM na desktopu, čekám no skoro těch 40s, než se to vypne. Zdá se, že čím víc RAM ty Widle mají, tak tím je tam cosi na ukončení pomalejší (asi lineárně). Swap samozřejmně nemám. Debian je dole hned, tomu je ta velikost šumák.
free
hlásí relativně hodně volných bloků, ale jakýkoliv zápis už zklame.
free
mělo být df
.
Tiskni
Sdílej: