Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Kamarád mě poprosil o pomoc s instalací Linuxu do jeho notebooku. Říkám OK, není problém. Jenže problém byl, psal jsem o tom tady. Nakonec jsem se s tím ale popral a tady je popis mé cesty z rejže.
Jak se zdá, jediná schůdná cesta vede přes úplně nové rozdělení disku. Problém je, že na jednom z oddílů leží data, která je třeba z NTB dostat ven, ani jeden z nainstalovaných systémů (Kubuntu 5.10 a Windows XP) není schopný nabootovat a Windows není možné přeinstalovat, protože jejich instalátor hlásí, že nemá přístup k disku.
K přesunu záloh posloužila live distribuce Damn Small Linux (www.damnsmalllinux.org) ve verzi 2.2. Boot proběhl zcela bez problémů.
Přesouval jsem na stolní počítač přes křížený kabel. V DSL jsem provedl následující kroky:
sudo nano /etc/network/interfaces
Přidat do souboru interfaces tyto řádky:
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.12.15
netmask 255.255.255.0
sudo modprobe sk98lin
sudo ifup eth0
sudo sshstart
sudo passwd dsl
Na stolním PC jsem nastavil IP adresu na 192.168.12.16 se stejnou netmask, jako v DSL, restartoval síť a pomocí scp jsem všechny zálohy zkopíroval.
Bylo s podivem, že i když v obou PC jsou gigabitové síťovky a byly propojeny přímo, přenos dat se plazil konstantně 2 MB/s. Když jsem předtím stejným způsobem kopíroval část záloh na jiný notebook (jakýsi Acer se 100 Mbit síťovkou, osazený WXP a WinSCP), běželo to rychleji (číslo nevím, nevěnoval jsem mu pozornost).
Tím úloha DSL končí, můžu se pustit do nového rozdělení disku.
Instalátorem Kubuntu jsem zrušil stávající partition table a na radu z diskuse (link v úvodu) jsem na disku vytvořil dva primární oddíly (Windows system NTFS a společná data FAT32) a dva logické oddíly (Ext3 pro / a swap).
Windows XP se nechaly nainstalovat a nadále jsou schopné i nabootovat, Kubuntu pořád umírá při startu hotplug subsystem.
Já jsem pro dnešek groggy, takže to vzdávám. Kámoš si NTB odvezl, aby si nainstaloval software do Windows, příští týden zkusíme nějaké jiné distro (pokud do té doby nepřijde nějaká lepší inspirace).
Mám ale ještě jeden poznatek k té síťové kartě a pomalému přenosu: tentokrát přenos letěl klidně 12 MB/s, ale vždycky jen pár vteřin, pak se cca minutu nedělo nic. Mám podezření, že problém bude v ovladači sk98lin - když byla na druhé straně 100 Mbit síťovka, vše bylo OK, ale proti Gbit kartě je problém. Snad to souvisí s jádrem 2.4.26 v DSL 2.2.
Tiskni
Sdílej: