V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Kamarád mě poprosil o pomoc s instalací Linuxu do jeho notebooku. Říkám OK, není problém. Jenže problém byl, psal jsem o tom tady. Nakonec jsem se s tím ale popral a tady je popis mé cesty z rejže.
Jak se zdá, jediná schůdná cesta vede přes úplně nové rozdělení disku. Problém je, že na jednom z oddílů leží data, která je třeba z NTB dostat ven, ani jeden z nainstalovaných systémů (Kubuntu 5.10 a Windows XP) není schopný nabootovat a Windows není možné přeinstalovat, protože jejich instalátor hlásí, že nemá přístup k disku.
K přesunu záloh posloužila live distribuce Damn Small Linux (www.damnsmalllinux.org) ve verzi 2.2. Boot proběhl zcela bez problémů.
Přesouval jsem na stolní počítač přes křížený kabel. V DSL jsem provedl následující kroky:
sudo nano /etc/network/interfaces
Přidat do souboru interfaces tyto řádky:
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.12.15
netmask 255.255.255.0
sudo modprobe sk98lin
sudo ifup eth0
sudo sshstart
sudo passwd dsl
Na stolním PC jsem nastavil IP adresu na 192.168.12.16 se stejnou netmask, jako v DSL, restartoval síť a pomocí scp jsem všechny zálohy zkopíroval.
Bylo s podivem, že i když v obou PC jsou gigabitové síťovky a byly propojeny přímo, přenos dat se plazil konstantně 2 MB/s. Když jsem předtím stejným způsobem kopíroval část záloh na jiný notebook (jakýsi Acer se 100 Mbit síťovkou, osazený WXP a WinSCP), běželo to rychleji (číslo nevím, nevěnoval jsem mu pozornost).
Tím úloha DSL končí, můžu se pustit do nového rozdělení disku.
Instalátorem Kubuntu jsem zrušil stávající partition table a na radu z diskuse (link v úvodu) jsem na disku vytvořil dva primární oddíly (Windows system NTFS a společná data FAT32) a dva logické oddíly (Ext3 pro / a swap).
Windows XP se nechaly nainstalovat a nadále jsou schopné i nabootovat, Kubuntu pořád umírá při startu hotplug subsystem.
Já jsem pro dnešek groggy, takže to vzdávám. Kámoš si NTB odvezl, aby si nainstaloval software do Windows, příští týden zkusíme nějaké jiné distro (pokud do té doby nepřijde nějaká lepší inspirace).
Mám ale ještě jeden poznatek k té síťové kartě a pomalému přenosu: tentokrát přenos letěl klidně 12 MB/s, ale vždycky jen pár vteřin, pak se cca minutu nedělo nic. Mám podezření, že problém bude v ovladači sk98lin - když byla na druhé straně 100 Mbit síťovka, vše bylo OK, ale proti Gbit kartě je problém. Snad to souvisí s jádrem 2.4.26 v DSL 2.2.
Tiskni
Sdílej: