Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Kamarád mě poprosil o pomoc s instalací Linuxu do jeho notebooku. Říkám OK, není problém. Jenže problém byl, psal jsem o tom tady. Nakonec jsem se s tím ale popral a tady je popis mé cesty z rejže.
Jak se zdá, jediná schůdná cesta vede přes úplně nové rozdělení disku. Problém je, že na jednom z oddílů leží data, která je třeba z NTB dostat ven, ani jeden z nainstalovaných systémů (Kubuntu 5.10 a Windows XP) není schopný nabootovat a Windows není možné přeinstalovat, protože jejich instalátor hlásí, že nemá přístup k disku.
K přesunu záloh posloužila live distribuce Damn Small Linux (www.damnsmalllinux.org) ve verzi 2.2. Boot proběhl zcela bez problémů.
Přesouval jsem na stolní počítač přes křížený kabel. V DSL jsem provedl následující kroky:
sudo nano /etc/network/interfaces
Přidat do souboru interfaces tyto řádky:
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.12.15
netmask 255.255.255.0
sudo modprobe sk98lin
sudo ifup eth0
sudo sshstart
sudo passwd dsl
Na stolním PC jsem nastavil IP adresu na 192.168.12.16 se stejnou netmask, jako v DSL, restartoval síť a pomocí scp jsem všechny zálohy zkopíroval.
Bylo s podivem, že i když v obou PC jsou gigabitové síťovky a byly propojeny přímo, přenos dat se plazil konstantně 2 MB/s. Když jsem předtím stejným způsobem kopíroval část záloh na jiný notebook (jakýsi Acer se 100 Mbit síťovkou, osazený WXP a WinSCP), běželo to rychleji (číslo nevím, nevěnoval jsem mu pozornost).
Tím úloha DSL končí, můžu se pustit do nového rozdělení disku.
Instalátorem Kubuntu jsem zrušil stávající partition table a na radu z diskuse (link v úvodu) jsem na disku vytvořil dva primární oddíly (Windows system NTFS a společná data FAT32) a dva logické oddíly (Ext3 pro / a swap).
Windows XP se nechaly nainstalovat a nadále jsou schopné i nabootovat, Kubuntu pořád umírá při startu hotplug subsystem.
Já jsem pro dnešek groggy, takže to vzdávám. Kámoš si NTB odvezl, aby si nainstaloval software do Windows, příští týden zkusíme nějaké jiné distro (pokud do té doby nepřijde nějaká lepší inspirace).
Mám ale ještě jeden poznatek k té síťové kartě a pomalému přenosu: tentokrát přenos letěl klidně 12 MB/s, ale vždycky jen pár vteřin, pak se cca minutu nedělo nic. Mám podezření, že problém bude v ovladači sk98lin - když byla na druhé straně 100 Mbit síťovka, vše bylo OK, ale proti Gbit kartě je problém. Snad to souvisí s jádrem 2.4.26 v DSL 2.2.
Tiskni
Sdílej: