Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
-ovc copy
a zvuk prevedte do mp3. Rikal jsem si: "Co je to za blba odpoved, vzdyt prave tak to delam". Jenomze zvuk byl do mp3 pres lavc
konvertovany bez nejakych extra parametru, jak to delam ja a vysledkem je AVI, ktere Cinelerra nacte i se zvukem. Mam pocit, ze zvuk je VBR, ale nerucim za to. Pilny ctenar dohleda v mailing listu Cinelerra CVS.
Dalsi vec, kterou najdeme nove na strankach Cinelerry CVS je manual, ktery je kopii dostupnych veci. Je to takovy MIX, hlavne screenshoty jsou asi z 5 ruznych distribuci a vyvojovych verzi Cinelerry, takze manual pusobi slepenym dojmem, ale - Diky za nej. Skoda ze neumim lepe anglicky, pustil bych se do prekladu. Cinelerre hodne fandim.
fourcc
(nebo jak se ta zkratka pise) na DX50
, jak to dela Avidemux, udelam to rucne pres mplayer. Kamaradi na Windows vetsinou maji "ten Diviks", ja predpokladam ze ve verzi 5.0 a vyssi. No a win Divx spolkne MPEG4 vytvorenoy ffmpegem, protoze ma v hlavicce mnou podstrceny inicializacni retezec "DX50". Mam pocit, ze to same funguje, kdyz tam podstrcime "XVID" - pak to vezne Xvid win kodek.
Kdyz menime fourcc mencoderem, nezbyva, nez prejet cele video -oac copy -ovc copy. Transcode to pry umi elegantne i bez prekopirovavani celeho streamu.
Jak ven z MOV? Bud spolehat ze maji kamaradi Quicktime, nebo by teoreticky mohlo fungovat toto: MOV je koneckoncu jen kontejner. V pripade, ze ukryva MPEG4 video a MP3 zvuk, mozna by stacilo jen zmenit kontejner na AVI. To by umel mplayer - zase -oac copy - ovc copy + vnuceni AVI kontejneru. Jinak sem kdysi z Cinelerry dostal AVI kontejner, MPEG4 video a MP3 zvuk, ale pamatuju, ze s tim byly nejake problemy.
Cinelerra je pry extremne narocna na verze nainstaovnaych knihoven. Oficialni vetev si to myslim taha sebou ve zdrojaku, CVS je od toho ocesana a spoleha na oddelene kompilace.
Pěkná "minirecenze", možná Kdenlive i vyzkouším, poměrně jsi mně navnadil...
Mimochodem oprav si Cinerella na Cinelerra.
Tiskni
Sdílej: