Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Cílem bylo vytvořit svobodnou alternativu, na jednoduchém rozšiřitelném principu, která bude běžet pod OS Linux, Windows, MacOS a muže pomoci lidem s distribucí a vytvářením vlastních knihoven.
V principu se jedná o klienta(C++, Qt), který se přihlašuje na ftp server(nebolokální uložiště), a zobrazuje informace, pomocí níž si mužete vybrat CAD díly které potřebujete a stáhnete si do aktuálního projektu(adresáře).
Aplikace je v současnosti schopna zobrazovat CAD díly pro Pro/E, CATIA, *.step, *.iges, .stl. Je shopna zobrazit html soubory, nebo zobrazit odkaz na stránky.Popis GUI: okno programu ZIMA-Parts se skládá z hlavního stromu(levá část programu) ve kterém se vám zobrazí cesta a strom adresářů a podadresářů daného uložiště. Pod tímto oknem se nachází nastavení programu, kde si mužete jednotlivé uložiště přidat. Tak pokud už nějaké uložiště (ftp/local) máte, tak na něj stačí kliknout a prolézat strom adresářů, které reprezentují jednotlivé sekce výrobků/dílů. Jednotlivé adresáře mužou reprezentovat třebas CAD díly od ČSN,nebo díly jako je FESTO(pneumatika) a nebo třebas technické informace/normy v html. V pravé části programu nahoře je umístění adresáře ve kterém právě v CAD pracujete a kam se budou požadované díly stahovat. Pod tímto políčkem nalezente tři taby. Tab technické informace zobrazuje htm soubr uložený ftp serveru(je možné přesměrování na http server uložený na jiném místě), tento tab je předurčen k zobrazování technických paremtrů dílů. Další tab(parts/díly) zobrazuje vlastní díly v daném adresáři podle zvoleného filtru (Pro/E, CATIA, *.step, *.iges, *.stl)
V tabu parts si mužte zaškrtnout ktaré díly potřebujte a dáte download, který vám doručí požadované díly do vašeho pracovního adresáře. V dalším tabu (fronta stahování) se nachází v podstatě ovládání/ ovlivnění vlastního stažení. Tak parts/díly umožnuje v současnosti zobrazit zaškrtávací políčko, název dílu, miniaturu obrázku dílu. Aplikace je lokalizovaná v Češtině/ Angličtině.V principu jsem chtěl vytvořit aplikaci která pomůže v distribuci CAD dílů a jejich zdílení mezi lidmi používající CAD. A hlavně podpořit CAD apliakce na linuxu, protože to s nimi stojí za... Aneb co si sami nenaprogramujem tak za vás žádná firma neudělá!
Do budoucna je potřeba dodělat do tého aplikce další tab s 3D prohlížečkou *.iges a nebo *.step dílů. A jelikož nehcci něco dělat jenom pro tuhle apliakci tak by byl odobré vytvořit projekt libSTEP a libIGES který by měl za cíl vytvořit použitelnou knihovnu pro OpenGL a QT která by uměla načítat/zobrazovat tyto formáty. Pokud by jste měli zájem o finanční podporu takového projetku nebudu se bránit . V opačném případě vidím tuto realizaci v průběhu příštího roku. Další věcí co bych chtěl do tého apliakce dodělat je aby se zobrazovali další parametry dílů, jako je třebas šířka, výška, atd... a dodělat v parts vyhledávání dílů.
V součanosti vývoj teto aplikace mě stál zhruba 40 litrů. Ale bude potřeba nadále na této aplikaci makat, takže pokud by měl něko zájem o zdílení dat a podílení se finančně/ pracovně na této aplikaci/CAD datech tak mě můžte kontaktovat na stránkách ZIMA-Construction.
V současné době pracuji na vytváření vlastních knihoven. Primárně dělám pro sebe díly v Pro/E, ve kterých už mám vyplněný potřebný parametres, které mě ulehčujou práci.Co očekávám od vás/ nebo spíše "neočekávam" je že se u vás najde někdo kdo se bude chtít podílet na vývoji takovéto aplikace / vytváření jednotlivých dílů a nebo jenom jejich využití. Nebráním se v podstatě jakékoli spolupráci, apliakce je mladičká a potřebuje dotáhnout a vytvořit díly. Pokud budete chtít jenom díly stahovat a nevytvářet je na mám serveru tak pro vás bude připravena placený přístup do knihoven, ale tato varianta přijde na pořad dne někdy v pulce příštího roku odhadem.
Jo a kdyby se někdo chtěl chopit, vytvořit balíčky pro vaše oblíbené distribuce budu jenom rád, třebas pustím i nějakou korunu, zaleží jenom a pouze na vaší aktivitě.
Tiskni
Sdílej:
mas to z principu spatne, ta aplikace by mela mit nejakej svuj format a po vyberu normalie a jejich rozmeru/verze by teprva mela vygenerovat pozadovany format. hezky napsáno, však pro nedostatek znalostí a podmínek bych tak řekl na urovni 5 třídy.Jo je a víš kolik tahle sranda stojí????Protože: ano vlastní formát good, ale tedka jenom získat licenci na generování těch dílu, což je prkotina co?
) asi moc neznáš reálie.
Zvolená cesta má nejmenší odpor.
screenshoty jsou extraprtavy ze na nich neni nic vidět. Tak si to nainstaluj a zpusť si to, jestli víš jak na to.
konkurence je navic extremne velika, asi nejvetsi je Part Solution, od nich pouziva katalog spoooooousta velkych vyrobcu normalii, tedy pokud nemaji vlastni pekny klikaci katalog. navic partsolution kombinuje online knihovnu s moznosti generovani vlastnich katalogu. jo a pro linux je taky
hehe dostat se k takovýhle zakázce by bylo gooood! ))