Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Kdyby někdo chtěl, tak můžu někam postnout fotky CNC frézy, kterou jsme našli na škole. Stačilo nainstalovat LinuxCNC, naučit se správnou posloupnost tlačítek (v programu jsou dva vypínače + parkování os) a už jsme si jezdili. Strojaři nám slíbilli i třetí osu s vrtačkou, ale krátce před mojí maturitou přestala fungovat jedna z os (myslím že X) a už se nám to nepovedlo vyřešit.
Elektronika se skládala z obvodu L297 a několika výkonových tranzistorů (lze nahradit obvodem L298). Schéma jsem si nafotil, ale kvalita je nevalná - popisy součástek nepřečtete. Na druhou stranu to ani není potřeba, RC článek je popsaný v datasheetu a na zbytku není co zkazit
Motory se nepěkně zahřívaly, ale měly sílu. Závitové tyče měly převod 1cm/ot., motor měl 0.04Nm a museli jsme opravdu hodně zabrat, abysme motor "utrhli" a protočil se Na škole už jsem ale přes rok nebyl, kdoví, třeba někdo vyměnil motory, dodělal třetí osu a fréza funguje ke spokojenosti všech...a nebo taky ne.
Vzhledem k velkému zájmu () přikládám fotky toho, co jsme ve škole tehdy našli. Třeba pochytíte nějakou inspiraci
K odporům u motorů (v krabici s větráky) - mistrovi se nelíbilo jak hřejí motory a tak vrazil k motorům do série hrst odporů s celkovou hodnotou v jednotkách ohmů.
Co jsem koukal do datasheetu (jako jeden z mála na škole jsem uměl použitelně anglicky), tak se to dá snad ovlivnit RC článkem u obvodu L297, ale to mistra fakt nenapadlo ani zkusit
Není zač, spolupracovník prohlásil něco ve smyslu, že tak dobrý provedení nečekal a že je to na školu na hodně dobrý úrovni
Ale na občasný frézování do dřeva by to mohlo stačitNa to rovnou zapomeň. Vrtačka je na vrtání, ne na frézování a kór do dřeva.
Samovolná přeměna hmoty na energii, wow!
Tiskni
Sdílej: