Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdyby někdo chtěl, tak můžu někam postnout fotky CNC frézy, kterou jsme našli na škole. Stačilo nainstalovat LinuxCNC, naučit se správnou posloupnost tlačítek (v programu jsou dva vypínače + parkování os) a už jsme si jezdili. Strojaři nám slíbilli i třetí osu s vrtačkou, ale krátce před mojí maturitou přestala fungovat jedna z os (myslím že X) a už se nám to nepovedlo vyřešit.
Elektronika se skládala z obvodu L297 a několika výkonových tranzistorů (lze nahradit obvodem L298). Schéma jsem si nafotil, ale kvalita je nevalná - popisy součástek nepřečtete. Na druhou stranu to ani není potřeba, RC článek je popsaný v datasheetu a na zbytku není co zkazit
Motory se nepěkně zahřívaly, ale měly sílu. Závitové tyče měly převod 1cm/ot., motor měl 0.04Nm a museli jsme opravdu hodně zabrat, abysme motor "utrhli" a protočil se Na škole už jsem ale přes rok nebyl, kdoví, třeba někdo vyměnil motory, dodělal třetí osu a fréza funguje ke spokojenosti všech...a nebo taky ne.
Vzhledem k velkému zájmu () přikládám fotky toho, co jsme ve škole tehdy našli. Třeba pochytíte nějakou inspiraci
K odporům u motorů (v krabici s větráky) - mistrovi se nelíbilo jak hřejí motory a tak vrazil k motorům do série hrst odporů s celkovou hodnotou v jednotkách ohmů.
Co jsem koukal do datasheetu (jako jeden z mála na škole jsem uměl použitelně anglicky), tak se to dá snad ovlivnit RC článkem u obvodu L297, ale to mistra fakt nenapadlo ani zkusit
Není zač, spolupracovník prohlásil něco ve smyslu, že tak dobrý provedení nečekal a že je to na školu na hodně dobrý úrovni
Ale na občasný frézování do dřeva by to mohlo stačitNa to rovnou zapomeň. Vrtačka je na vrtání, ne na frézování a kór do dřeva.
Samovolná přeměna hmoty na energii, wow!
Tiskni
Sdílej: