DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Hľadá sa distribúcia, ktorá by zvládala nasledujúce:
1. Množstvo balíčkov priamo na nejakom centrálnom zdroji. Nechcem ich hľadať kade-tade. 2. Možnosť použitia binárnych aj zdrojových balíčkov. 3. Možnosť tzv. rolling updates 4. Viac vetiev (nejakú stabilnú a vývojovú) Ja by som si to našiel pomocou googla a distrowatch aj sám, ale ocením nejakú radu. Preto som to aj nedával do diskusie.
Tiskni
Sdílej:
Jinak není problém si v geniálním pacmanovi nastavit ať mi Xka prostě při aktualizacích přeskakujeTo sa da nastavit napriklad aj v Debiane, takze nic genialneho na tom nevidim....
ono je skutočne dobrá vec, ak každý balík má svoj vlastný init skript. ale doteraz som nevidel inštaláciu unixu, ktorá by to mala spravené (a dokázala využiť) skutočne poriadne
teda, vlastne som raz na freshmeat-e zaregistroval niečo, čo rozpoznávalo vchod do init-levelu zospodu
, vchod do init-levelu zvrchu
, odchod z init-levelu nahor
, odchod z init-levelu nadol
pacman
je jeden z nejlepsich balickovacich nastroju. Ja jinej bohuzel nevyzkousel, ale naprosto nic mi v nem nechybi... no flame please :)