DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Dnes som zakaznikovi skladal pocitac. A pri tom ma napadlo viac veci.
Kupujuci chcel lacny pocitac. Poskladali sme. Nejde ani tak presnu cenu, ak o to, co sa zmenilo oproti stavu z pred desiatich rokov. Teraz, ked chcem, tak si kupim za 2000 SKK maticnu dosku, kde bude graficka, zvukova, sietova karta integrovana. Pridam procesor a pocitac je hotovy. Za cenu, za ktoru by pred desiatimi rokmi bola mozno akurat ta grafika, zvukovka a sietovka. Ja viem, kvalita tychto komponentov nie je nic moc, ale ucel splnaju. Ten clovek sa nikdy nebude ohliadat za ty, ci ma sietovku s HW riadenim toku dat. Alebo ci je cip na zvukovke s odstupom sumu od signalu x alebo x/2. Kam ten svet speje. Napadlo ma to prave preto, ze som skladal kamaratke zadarmo pocitac s P166... Tak na nom bolo 5x viac roboty, ako na tom novom. Zistovat prerusenia, zhanat ovladace pre stare veci, ladit, skusat. No uff
Tiskni
Sdílej:
Dobře mi tak
Rád bych měl spíš pracovní stanici než "klasické" PC. Po tom toužím docela dlouho. A k tomu patří buď dual core, nebo alespoň dva CPU a min. 4GB RAM. Renderovací farma to nebude (i když bych se chtěl naučit modelovat třeba v blenderu). Už teď mi nedostačuje 1GB RAM. Athlon XP 2400 zatím stačí, ale na FFT analýzu obrázku 2048*2048 už ne (v nějakém rozumném čase).
Podle některých uživatelů abc (stačí si projít historii) mám přehnané požadavky. Nevím. Asi je to dáno tím, že tady jsou spíše mladší lidé a jsou rádi, že mají "aspoň" Duron 650. Člověk z abc, co si s ním píšu na jabberu byl překvapený tím, že si chci koupit repráky za 12tis. a že mám sluchátka za 2500kč. Totéž s diskem, mám dohromady 360GB a nemám tu nic nelegálního. Na druhou stranu vezmu-li hráčskou komunitu, tak můj PC je beznadějný křáp.
...a zdroj snad ani netreba pocitat (staci sra*ka za 400)
Aspoň ten zdroj bych koupil lepší, ať to nemusí celé kupovat za rok dva znova.
No, my keď sme naposledy upgradovali Eniac, tak sme museli premiestniť tri budovy, vymeniť kamión elektróniek, museli sme si sami naprogramovať ovládače a nakoniec tam Linux aj tak nefungoval :)
Napadlo ma to prave preto, ze som skladal kamaratke zadarmo pocitac s P166... Tak na nom bolo 5x viac roboty, ako na tom novom. Zistovat prerusenia, zhanat ovladace pre stare veci, ladit, skusat. No uff
Přesně kvůli tomuhle nevěřícně kroutím hlavou nad dokola se opakujícími dotazy, jak instalovat (současný) Linux na podobné muzejní exponáty. Jako by si ti lidé neuvědomovali, že kdyby čas, který podobnou aktivitou stráví, věnovali něčemu smysluplnějšímu, vydělají si na stroj, se kterým budou mít daleko méně práce a naučí se toho na něm mnohem víc. Nebo si snad někdo myslí, že je z hlediska perspektivy vlastního uplatnění užitečnější naučit se přeprat ISA síťovou kartu než nakonfigurovat připojení USB 2.0 zařízení?
Možná si pamatujou, jak jim to tenkrát nešlo a zkouší to dnes zase, nainstalit na "dědečka".