Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Snivaju sa mi divne veci. A po jednom takom sne som zacal uvazovat, aky diskovy priestor by sme potrebovali v hlave, aby sa vyrovnal kapacite mozgu.
Na zaciatok si vymedzime pojmy. Za dlzku zivota som si vzal obdobie 75 rokov (aj tak po tejto dobe vacsinou "disk" v hlave zacina vyznamnejsie zlyhavat). Dalej som uvazoval, ze z audio casti si clovek zapamata (a nasledne vie vybavit aspon tolko, ze kto to povedal a co zhruba to bolo) tak jednu desatinu. Dalej, uvazujem, ze pozna dva dalsie jazyky okrem materinskeho (slovniky a translacny soft), vie citat a pisat (OCR), pozna nejake konstanty (SQL databaza) a tak podobne. Co sa tyka videa, tu by som to rozdelil na dve casti, popisem dalej.
Audio: vychadzam z tej jednej desatiny, co zodpoveda 7.5 roku zaznamu. Ak uvazujem o priemernom kompresnom algoritme, optimalizovanom na hlas, tak dojdeme niekde k hodnote 30 kb/s. To je za uvedene obdobie zaokruhlene 850GB dat.
Video: tu si to treba rozdelit na dve casti. Video zlozku a staticke obrazky. Niekde som cital, ze ludske oko je ekvivalent 324 Mpix snimaca. Samozrejme takmer krat dva, pre obe oci to je okolo 580 Mpix. Ak berieme do uvahy 16 fps a uvazime, ze cloveks si zapamata denne asi tak pol hodinku zaznamu v povedzme stotinovom rozliseni, tak je to 1800s*16fps*(16Mbit/s-uvazujem, ze by mozog, respektive ta vykonna cast realtimovo komprimovala do Xvidu)*365d*75r sa rovna 91000 PB (peta bytov). Ak ale budeme pocitat len s minutou denne, uz dojdeme k lepsim cislam - konkretne teda k 1530 PB. Druhou zalezitostou je, ako si zapamatat tvare miesta. Ale ked som dopocital velkost videa, tak myslim, ze tieto velkosti by boli tak zanedbatelne male, ze sa to ani neoplati.
Samozrejme, vsetky hodnoty su nadnesene, nikdy sa tolko miesta nezaberie, len som si to chcel predstavit. Uff
UPDATE: namiesto videa pocitame na navrh diskutujuceho s 0,2 fps, cim nam klesne datova spotreba pri videu a pol hodine takto zaznamenaneho "videa" denne = (1800s/5sec.na.frame)*365*75*500kBna.frame=4,58 TB. Celkom slusne cislo. K tomu dajme "pol tera" na diskovu cache, aby si clovek chvilku pamatal, ako jednotlive framy isli za sebou a co sa medzitym dialo.
Tiskni
Sdílej:
A ten mozek Ti začne selhávat mnohem dříve než v 75 letech. Zlehka to začne po 50 a pak to postupuje. Záleží také na tréninku. Dále nepočítáš s nemocemi, které se na stavu mozku a jeho kapacitě dost odrážejí. Nemluvím jen o Alzheimrovi a Parkinsonovi. I jiné nemoci - poruchy jater, metabolismu tuků, cukrů a bílkovin, mají významný podíl na destrukci mozkové činnosti.
DÍKY Já věděl, že existuje nějaké logické vysvětlení, proč mám občas pocit, že jsem dement a nic si nepamatuju.