Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Snivaju sa mi divne veci. A po jednom takom sne som zacal uvazovat, aky diskovy priestor by sme potrebovali v hlave, aby sa vyrovnal kapacite mozgu.
Na zaciatok si vymedzime pojmy. Za dlzku zivota som si vzal obdobie 75 rokov (aj tak po tejto dobe vacsinou "disk" v hlave zacina vyznamnejsie zlyhavat). Dalej som uvazoval, ze z audio casti si clovek zapamata (a nasledne vie vybavit aspon tolko, ze kto to povedal a co zhruba to bolo) tak jednu desatinu. Dalej, uvazujem, ze pozna dva dalsie jazyky okrem materinskeho (slovniky a translacny soft), vie citat a pisat (OCR), pozna nejake konstanty (SQL databaza) a tak podobne. Co sa tyka videa, tu by som to rozdelil na dve casti, popisem dalej.
Audio: vychadzam z tej jednej desatiny, co zodpoveda 7.5 roku zaznamu. Ak uvazujem o priemernom kompresnom algoritme, optimalizovanom na hlas, tak dojdeme niekde k hodnote 30 kb/s. To je za uvedene obdobie zaokruhlene 850GB dat.
Video: tu si to treba rozdelit na dve casti. Video zlozku a staticke obrazky. Niekde som cital, ze ludske oko je ekvivalent 324 Mpix snimaca. Samozrejme takmer krat dva, pre obe oci to je okolo 580 Mpix. Ak berieme do uvahy 16 fps a uvazime, ze cloveks si zapamata denne asi tak pol hodinku zaznamu v povedzme stotinovom rozliseni, tak je to 1800s*16fps*(16Mbit/s-uvazujem, ze by mozog, respektive ta vykonna cast realtimovo komprimovala do Xvidu)*365d*75r sa rovna 91000 PB (peta bytov). Ak ale budeme pocitat len s minutou denne, uz dojdeme k lepsim cislam - konkretne teda k 1530 PB. Druhou zalezitostou je, ako si zapamatat tvare miesta. Ale ked som dopocital velkost videa, tak myslim, ze tieto velkosti by boli tak zanedbatelne male, ze sa to ani neoplati.
Samozrejme, vsetky hodnoty su nadnesene, nikdy sa tolko miesta nezaberie, len som si to chcel predstavit. Uff
UPDATE: namiesto videa pocitame na navrh diskutujuceho s 0,2 fps, cim nam klesne datova spotreba pri videu a pol hodine takto zaznamenaneho "videa" denne = (1800s/5sec.na.frame)*365*75*500kBna.frame=4,58 TB. Celkom slusne cislo. K tomu dajme "pol tera" na diskovu cache, aby si clovek chvilku pamatal, ako jednotlive framy isli za sebou a co sa medzitym dialo.
Tiskni
Sdílej:
A ten mozek Ti začne selhávat mnohem dříve než v 75 letech. Zlehka to začne po 50 a pak to postupuje. Záleží také na tréninku. Dále nepočítáš s nemocemi, které se na stavu mozku a jeho kapacitě dost odrážejí. Nemluvím jen o Alzheimrovi a Parkinsonovi. I jiné nemoci - poruchy jater, metabolismu tuků, cukrů a bílkovin, mají významný podíl na destrukci mozkové činnosti.
DÍKY Já věděl, že existuje nějaké logické vysvětlení, proč mám občas pocit, že jsem dement a nic si nepamatuju.