DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
uplne s tebou suhlasim co sa tyka QT prehliadacov... v Linuxe pouzivam Firefox 9, ak mam nainstalovany windows tak ako prve nahodim firefox a to aj na vzdory ze mi IE snazi nahodit Google Chrome. Co sa tyka Haiku tak som si myslel ze prichodom QT4 a Arora alebo Rekonq alebo WebQT to bude fajn ale tieto QT prehliadace su pomale stale mi to vyhadzuje SSH certifikat.
gnome-open
a mezi Gnome a KDE4 jsou nějaký problémy co se týče kompatibility nastavení asociací. Nevím proč, mělo by to být standardizováno.
To je tim, že FF a Thunderbird používají gnome-open
a Gnome má nějaký problémy co se týče nastavení asociací. Nevím proč, mělo by to být standardizováno.
I've fixed that for you, sir To je normální situace na webu. Prohlížeč to prostě musí nějak slušně zvládnout. Není to hezké, ale je to tak.Ale kulový. Kdyby to každý prohlížeč zobrazoval tak, jak má podle kódu té stránky, tak by autoři těchto "webů" konečně vyletěli na dlažbu a ani pes by po nich neštěknul.
tak to AFAYK pěkně blběOdkaz má nějakou souvislost s diskusí?
krom toho, není mi jasné, jakou má nějaký syntetický test přiohnutý na Gecko souvislost s výše uvedeným, aby popíral, že je to pravdaTo je jednoduché: ty prohlížeče nemají s tou stránkou problémy jen proto, že je blbě napsaná, ale i proto, že mají obecně horší podporu standardů/"standardů", ať už je jejich přiohnutost jakákoli.
ano ještě nějaké otázky?tak to AFAYK pěkně blběOdkaz má nějakou souvislost s diskusí?
nevim, co máš za matroš, ale musí bejt fakt kvalitní ...krom toho, není mi jasné, jakou má nějaký syntetický test přiohnutý na Gecko souvislost s výše uvedeným, aby popíral, že je to pravdaTo je jednoduché: ty prohlížeče nemají s tou stránkou problémy jen proto, že je blbě napsaná, ale i proto, že mají obecně horší podporu standardů/"standardů", ať už je jejich přiohnutost jakákoli.
nevim, co máš za matroš, ale musí bejt fakt kvalitní ...Náposobně, mohli bychom směnit kontakty na dealery
Ano, stav je katastrofální, pokud jde o podporu HTML 5 a dalších nových technologií. Chromium, Opera i Firefox v tomto ohledu natrhnou Konqueroru prdel.
Ale buďme fair: Ta stránka, kterou používáš k testování prohlížeče, je sračka podobná ACID testu. Podle ní bych rozhodně schopnosti prohlížečů nehodnotil. Ani hlavní stránku ani rámeček s živým vysíláním bych na svém webu mít nechtěl.
Tiskni
Sdílej: