abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 1
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    28.4. 23:33 | Nová verze

    Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:22 | Zajímavý projekt

    TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 17:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    27.4. 21:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 485 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.

    FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...

    Aktuální zápisy
    Nejčtenější za poslední měsíc Nejkomentovanější za poslední měsíc

    Zmatené ikonky v kickeru

    5.3.2008 07:59 | Přečteno: 1081× | Linuxení aneb hrátky se šrotem

    Jistě každému uživateli KDE se stalo, že potřeboval upravit pořadí ikon v kickeru (panel KDE) ke svým potřebám, ale v jistou chvíli se prostě ikonky zbláznily, postavily si hlavu a začaly se při libovolném přetahování chovat zcela náhodně. Není pak například možné určité ikony přiblížit okraji panelu (pouze se vzdalují), u jiných ikon třeba není možné změnit pořadí.

    Něco podobného mne nedávno již dopálilo, a tak jsem se dal do hledání příčiny problému. Pravda, k jádru problému jsem se nakonec nedostal (já neumět Qt a zdrojové kódy být divná vec), nicméně se mi podařilo odhalit jednu z příčin v konfiguračních souborech kickeru. Uznávám, nakonec se neřeší příčina, ale symtom, nic jiného ale konec konců neumí dělat ani současná lékařská věda s řadou chorob.

    Je třeba zabít kicker
    Ještě než se postíme do úpravy konfiguračních souborů je vhodné se zbavit kickera. Ŕada programů totiž při svém vypnutí ještě jednou ukládá své konfigurační soubory a při opuštění KDE by nám mohl kicker nahradit naše upravené konfigurační soubory svým nepovedeným. Jak na to, když nemá žádné tlačítko vypnout?

    Možnost první - ksysguard
    ksysguard bych doporučil uživatelům, kterí dosud příliš nepoznali sílu konsole a vše raději řeší přes grafické rozhraní. Aplikaci ksysguard najdeme v menu KDE pod položkou Systém -> Monitor. Zde si můžeme vyhledat kicker zadáním slova "kicker" do položky "Hledat" a pak jej tlačítkem "Zabít" ukončit. V tuto chvíli nám zmizí z plochy všechny panely.

    Možnost druhá - jakákoliv jiná
    Tuto cestu jistě zvolí pokročilejší uživatelé, a sestřelí proces kicker z konsole příkazem typu kill nebo killall. Efekt je stejný - kicker ukončí svou činnost a zmizí z KDE panely, které dosud tvořil.

    Léčíme...
    Nyní je třeba nalézt postižené konfigurační soubory kickeru. Pokud se problém vyskytl v hlavním panelu KDE, pak jde o soubor ~/.kde/share/config/kickerrc, pokud jde o nějaký vlastní panel, pak by se jeho konfigurace měla nacházet v souboru s nějakým podobným názvem jako ~/.kde/share/config/childpanel_panelextension_irbqiqjmj0mhgdhbkxvo_rc. childpanel_panelextension bude určitě shodné, zbylá sekvence naků se již liší dle panelu.

    To, co však způsobuje onen problém je v konfiguračních souborech ukryto za položkou FreeSpace2. Občas se totiž stane, že za danou položkou se objeví jisté desetinné číslo, které způsobí ono "zešílení" ikonek kickeru. Nyní nezbývá než hledaný konfigurační soubor otevřít v nějakém textovém editoru a vyhledat si všechny položky FreeSpace2=(cislo) a nahradit je za FreeSpace2=0. Pozor - pokud najdete FreeSpace2[$d], neměňte tuto hodnotu! Po změnění všech položek FreeSpace2 k obrazu svému konfigurační soubor uložte.

    Kicker je mrtev, ať žije kicker!
    Nyní jen stačí nastartovat znovu kicker. To lze udělat například stisknutím známé kombinace Alt+F2 a zadáním "kicker" do objevivšího se dialogového okna. Znovu se objeví všechny panely, pouze s ikonkami "spadlými" k jedné straně. Nyní již však není problém s nimi manimpulovat a umístit si je jak je libo, třeba stejně jako na tomto screenshotu.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Zmatené ikonky v kickeru, obrázek 1

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    rADOn avatar 5.3.2008 10:24 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmatené ikonky v kickeru
    nebylo by jednodussi opravit ty konfiguraky a restartovat kicker pres dcop ? (dcop kicker kicker restart)
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    5.3.2008 12:59 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zmatené ikonky v kickeru
    To by nemelo pozadovany efekt - soubory je nutne editovat v okamziku, kdy kicker nebezi. Kdyby se jen restartoval, tak by jako prvni prepsal soubory, vypnul by se, znovu nahodil a nacet presne to, co pred tim ulozil. Proto je nutne natvrdo ukoncit a teprve potom zpustit.

    Restartovani je ucinne jen u aplikaci, ktere pri ukonceni neprepisuji svoje konfiguracni soubory aktualnim stavem.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.