Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Po sedmi dlouhých letech mne opustil můj věrný přítel a útěcha v dobách nejtěžších, MP3 přehrávač Creative MuVo V200.
Naše společná pouť se započala na začátku roku 2003. Můj drahý MuVo byl tehdy vybaven nevídanou pamětí o velikosti 1GB, která za ta léta přenesla nevyčíslitelná kvanta dat a stala se nosičem nespočtu hodin hudby. Díky jednoduché připojitelnosti, ke které nebyl třeba žádný USB kabel, a díky napájení, které obstarávala jedna mikrotužková baterie, se stal univerzálním společníkem na mých cestách. Spolu jsme přežili cesty do Bohem zapomenutých pustin Polska či Slovenska, do výšin Pyrenejí, přežili jsme nástrahy kluzké vozovky stejně jako nesnesitelná vedra posledních lét.
Během té doby byl MuVo věrným společníkem a spolehlivým služebníkem. Na jednu mikrotužkovou baterii 1000mAh dokázal přehrávat hudbu až 12 hodin, přičemž na jeho 1GB paměť se jí vešlo v obstojné kvalitě až 10 hodin. Během té doby přežil několik updatů firmwaru, bez problémů spolupracoval s Linuxem a pomohl i jako diktafon.
Na rozdíl od jeho současníků bez problémů četl ID3v1 i ID3v2 tagy, poradil si s VBR MP3, umožňoval snadné procházení přímo adresářové struktury své paměti a skladby přehrával vždy podle názvů souborů. Skutečnou třešničkou na dortu byla možnost změnit orientaci textu displeje pro pohodlné užívání leváky i praváky. Ten byl navíc příjemně modře podsvícen.
Dnes, nevykazujíce známky elektronické aktivity, ať již v napájecím modulu nebo při připojení do USB, po několika marných oživovacích pokusech, spočívajících ve vyčištění jeho USB konektoru, definitivně odešel. Doufejme, že křemíkové nebe vůči němu bude milosrdné a dostane se mu věčného míru ve společnosti dobrých kusů hardwaru.
Sbohem.
Tiskni
Sdílej:
Taky mi nedavno umrel muj milovany dvougigovy emgeton. Verne slouzil asi pet let, ale prestal fungovat nabijeci obvod nebo co. Dneska uz se takovy (s vydrzi 50 hodin a bez kabelu) snad nedelaji.
Dnes je mp3 player vsak velmi levna zalezitost. Vydrzel Vam dost dlouho ovsem.
Jestli si poridite novy tak muzete napsat malinkou recenzi a porovnani sem na Abicko.
Ja stary pes pamatuju casy, kdy se k tranzistoraku na 9 V destickovou baterii pribastlovaly dve plochy baterky gumickama od zavarovacky.
Trandak kupodivu vydrzel hrat podstatne dele nez na origo baterku, ktera se casto obtizne v dobach socialismu shanela.
Dnes podobna cinnost vypada takto: zde a zde
V prehravaci doslouzil vestaveny akumulator a nahradni + jeho vymena by prisla na 2000,- a s tim se muze slavny Thomson jit vycpat.
Takovyto prehravac vydrzi kontinualne hrat skoro 40 hodin ! namisto puvodnich maximalne 5 - 8 hodin, pred definitivnim odstranenim hral sotva pul hodinky.
.....Ten batoh na tužkové je pěkný, akorát je větší než ten aparát
Je to klasicky drzak tuzkovych clanku. Mozna jsem mohl zvolit spis AAA .... jenomze AA clanku lidi maji dost treba do fotaku apod a tak to nejak neresi ....
MJ plocha baterka to neni dneska zrovna lacina zalezitost.
Toto chrastitko jsem poridil za 100,- akorat s 256 MB vestavene pameti jez vykazovala nejaky chyby a prehravac se porad sekal. Pomoci dd jsem ji zbavil filesystemu a pouzil SD kartu.
S pridavnou SD kartou slape jak svicary. Vyrobce pise o podpore max 512 MB SD a ja tam mam 2 GB a bezproblemu prehraje vsechny soubory.
Prehravac mam napajeny jednoduchym zdrojem s LM 317 a nonstop hraje podle nahodneho vyberu tak dlouho dokud se hudba neomrzi - to byva i 3 - 4 tydny.
Na 2GB pameti se vejde mnohem vic hudby nez maji nase verejnopravni i komercni FM radia dohromady v repertoaru.
A hlavne ..... bez reklam.
Na 2GB pameti se vejde mnohem vic hudby nez maji nase verejnopravni i komercni FM radia dohromady v repertoaru.Asi tak, to je hlavní důvod, proč v autě neposlouchám rádio, ale mám k němu připojený MP3 přehrávač a poslouchám hudbu z něj. Během dne pětkrát slyšet jednu skladbu ... z toho by mi prostě je*lo. V současné době ale mého MuVa vystřídal mobil - Nokia 5310. Hlavní výhoda je, že má klasický 3,5mm jack na sluchátka, tudíž si nemusím zvykat na tu hrůzu od výrobce. Co se týče nevýhod, těch je vícero ... nedokonalá podpora ID3 tagů, podivné procházení MP3 podle údajů z ID3 tagů, nikoliv jako souborů v adresářích, chyby při provádění některých souborových operací... Ale když ho člověk pochopí, pak není problém. Jinak narazil jste na cenu - v roce 2003 (na začátku roku) stál Creative MuVo V200 4500Kč ... na dnešní poměry nepředstavitelné