Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
emerge -p
ma v Gentoo velky vyznam Ohledně flagů: v /usr/portage/profiles/use.desc je stručný přehled. Když jsem naposled instaloval gentoo další stroj, zkopíroval jsem do něj hlavně /etc/portage/package.use.
PS: Než mě začnete kamenovat za ty informace odrazující od Gentoo. Berte je s nadsázkou. Často tyto řeči slyším a tak jsem je stejným způsobem napsal. Příště vše uvedu na pravou míru.
Tím způsobem jakým jsem ty body podal je vidí většina začátečníků. Říkám berte to s nadsázkou, protože dnes napíši pokračování, kde bych chtěl popsat jak jsou některé z těch věcí mylné a jak je lze řešit.
Nutnost sestavit si vlastní jádro (šíleně složité)
make -j9Není to až tak složitý
make clean && time make -j25 ... real 0m30.145s user 6m53.360s sys 0m28.590s
Paludis je mnohem lepší než Portage, doporučuju aspoň zkusit (a nevzdávat se hned).S portage jsem spokojen. Používám nejnovější testing a nemám důvod měnit.
emerge -uDNv
síce používam hrôzostrašné cave resolve -c -C if-satisfied -U '*/*' -d '*/*' -o '*/*' -P '*/*' --remove-if-dependent '*/*' -l '*/*' installed-packages -x
, ale funguje to super.
Neexistence instalátoru => Neskutečně složitá instalaceS manuálem po prvním pokusu naprosto triviální záležitost.
Několika-týdenní instalace systémuStroj, kde bych instaloval týdny, jsem už dlouho neměl... na nějakém starém athlonu je systém za jeden den v provozu včetně grafiky. (Momentálně ale používám Fedoru.)
Délka instalace aplikací (kompilace)Není kritická (při rozumném disku).
Nutnost sestavit si vlastní jádro (šíleně složité)genkernel. Funguje samo.
USE flagy - Prokletí hledat a vypisovat flagy pro každou aplikaciJe zbytečné je vypisovat pro každou aplikaci. Nechat být a přidávat USE podle potřeby jako člověk podle potřeby přidává balíčky.
PS: Než mě začnete kamenovat za ty informace odrazující od Gentoo. Berte je s nadsázkou. Často tyto řeči slyším a tak jsem je stejným způsobem napsal. Příště vše uvedu na pravou míru.
Já to vím, vždyť jsem to instaloval. Zápisek jsem chtěl rozdělit na dvě části. V té druhé (kterou napiší dnes) bych ty mýty rád vyvrátil.Ty obecne informace o gentoo jsou pekna ptakovina ....
Instalaci mam za 3-6 hodin, behem nihz se da s pocitacem v klidu pracovat ( at zije liveDVD + chroot )
Kompilace je na modernim HW celkem rychla, zvlast s pouzitim ccachem a dostatkem pameti ( pokud u vseho nezapnes debug ) snad s vyjimnou OpenOffice/LibreOffice
Jadro se muze konfigurovat pomoci genkernelu.. otazka jednoho prikazu
Use flagy ? od ceho je make.conf a globalni flagy + programky jako "flaggie" a "euse"
PS: je mi jasne ze ty to vis .. ale nekteri by ty radky v tbem blogu mohli vzit vazne...
Tiskni
Sdílej: